Sontag. Życie i twórczość

2021-09-29
2020-01-01
Krzysztof Kurek
historia kobiet historia kultury

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 9 (45) 2021 Tomasz Bąk, Marek M. Berezowski, Józef Czechowicz, Magdalena Kicińska, Berenika Kołomycka, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Paulina Maślona, Ania Morawiec, Benjamin Moser, Redakcja magazynu Pismo, Maciej Robert, Zbigniew Rokita, Agata Romaniuk, Barbara Sadurska, Dominika Słowik, Piotr Sommer, Marcin Wicha, Mirosław Wlekły
Pismo. Magazyn... Tomasz Bąk, Marek M...

Ciężko mi było zacząć, ale potem już mnie wciągnęła. Skończyłam z wrażeniem, że mimo wszystko książka mogła być krótsza i bardziej zwięzła, pojawiały się powtórzenia.

Monumentalna, nie podołałam czasowo i przerwałam. Chciałam poznać trochę Sontag i to się udało. Dziwna kobieta. Bardzo dobrze napisana, autor wykonał kawał solidnej roboty.

Pozytywne zaskoczenie, bo nie przepadam za biografiami.
Cudowna, inspirująca, budząca tęsknoty intelektualne, wciągająca. Pierwszą połowę przesłuchałam z zachwytem. Drugą już z nieco mniejszym, ale wciąż jako całość była to świetna lektura.
Już wiem, że to będzie jedna z moich książek roku, a mamy dopiero luty.

Pozytywne zaskoczenie, bo nie przepadam za biografiami.
Już wiem, że to będzie jedna z moich książek roku, a mamy dopiero luty.

Świetna biografia. Niezwykła kobieta, którą chce poznawać bardziej, może mi się to uda sięgając po jej książki…

Wspaniała , niesamowicie szczegółowa i obejmująca przemiany kulturowo- społeczne biografia okropnej osoby.

To jest dosłownie i w przenośni wielka książka, trudno ją jakoś podsumować w kilku zdaniach. Tak jak trudno w kilku zdaniach podsumować Susan Sontag i jej na świat.
Ta książka to jest fascynująca i inteligentna podróż przez XX wiek w kontekście politycznym, historycznym, kulturowym i społecznym. Podróż w którą udajemy się z Susan Sontag i obserwujemy jak świat przez nią rezonuje, jak ona na niego reaguje i co o nim myśli. I podróż, w której spotkamy postaci od Freuda do Modrzejewskiej i konflikty zbrojne od byłej Jugosławii po Irak.

Ciekawie i dobrze napisana biografia. Słabo znam twórczość Sontag ale biografię chciałem przeczytać jak tylko o niej usłyszałem. Bardzo ładne wydanie z Agory.

Co za okropna kobieta! Po lekturze nie zaczęłam należeć do fanclubu Susan Sontag. Zdarzały się jej rzeczy wybitne, ale również i mało chwalebne. Również w ramach swojej twórczości literackiej. Cały czas miałam wrażenie, że jej pozycja w nowojorskich kręgach wysokiej kultury wynikała z umiejętnej autopromocji, bywania towarzyskiego i faktu, że wiele osób nie rozumiało jej twórczości i stąd zachowawczo zachwycało się jej geniuszem. Tak samo jak przyjmowano do porządku dziennego jej podłe zachowania względem innych ludzi tłumaczono byciem DDA, ale nikt nie pochylił się nad jej nieneurotypowością, która wskazywała na jej bycie osobą ze spektrum autyzmu. Co spowodowało, że skrzywdziła wielu ludxi w tym jej jedynego syna.

Sontag dla mnie zaczęła "istnieć" w momencie pojawienia się tej właśnie biografii. Wcześniej nie miałam pojęcia o jej istnieniu, kupiłam eseje (jak zwykle czekające w kolejce),ale co do samej książki. Na pewno na plus jest przeprowadzenie sporej ilości rozmów, poszukanie różnych materiałów, czasem skrajnych. Pojawiają się liczne powtórzenia, czy też powroty do tych samych dat, wydaję się to zbyteczne i wprowadza trochę chaosu do całości. Na pewno bohaterka nie była "szablonowa", więc warto zapoznać się z jej osobą i twórczością.

Jestem pod wielkim wrażeniem pracy włożonej w napisanie tej biografii. Mam jednak wrażenie, że bez dobrej znajomości wszystkich dzieł Sontag, dużo straciłem.

• Biografia
  • Do kupienia