Na rogu Łobzowskiej i Słowackiego

Okładka książki Na rogu Łobzowskiej i Słowackiego Marzena Florkowska
Okładka książki Na rogu Łobzowskiej i Słowackiego
Marzena Florkowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego biografia, autobiografia, pamiętnik
Na rogu Łobzowskiej i Słowackiego
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2021-06-04
2021-06-04
Dokument Wspomnienia

Okładka książki Moje Bielany. O pustelniczej gościnności, przekraczaniu furty i niezwykłych przeżyciach Marzena Florkowska, Marek Florkowski
Moje Bielany. ... Marzena Florkowska,...
Okładka książki Kameduli Marzena Florkowska, Marek Florkowski
Kameduli Marzena Florkowska,...

Dzieje pewnej kamienicy, kamienicy z historią jakich wiele w starym Krakowie. Do tego kamienicy wcale nie tak wiekowej jak wiele innych, ale wyróżniającej się poprzez wybitnych uczonych którzy w niej mieszkali (I mieszkają nadal). Oryginalny modernistyczny wygląd, słynne czarne kafelki, położenie niegdyś na peryferium miasta - obecnie w samym centrum. Jak wyobrazić sobie można te 200-metrowe przestrzenie zaprojektowane całkowicie dla wygody uczonych i ich rodzin? Marzena Florkowska przedstawia sylwetki wielkich uczonych, opowiada o losach kamienicy i jej lokatorów w czasie wojny i w okresie powojennym. Szkoda tylko, że poprzez brak zdjęć wnętrz nie możemy głębiej odczuć ducha tego domu.

Liczyłam na coś więcej. Mamy odrobinę zdjęć, bo pomijam powtarzające się fotki fasady wejściowej. Szkoda, że nie ma zdjęć z wnętrz.
Mamy wspomnienia z czasów przedwojennych, wojennych i z lat 50 i 70tych. A pod koniec pierwszej ćwierci 21 wieku - chciałoby się dużo więcej - prawie do dnia dzisiejszego. W końcu po latach 70 tych dom nadal (??) jest (chyba...., Bo w sumie ni słowa nt) profesorów UJ. Więc może warto byłoby nadmienić kto zamieszkiwał czy zamieszkuje przez te ostatnie pół wieku. Jakieś drobne anegdoty, wspomnienia, fotki. Nie oszukujmy się - wiadomo, że naukowcy nie są celebrytki, i nie chodzi o podglądactwo czy intymne szczegóły, ale jakaś informację.
Albo zmienić tytuł na cis w rodzaju "Na rogu... : Historia czterdziestu lat". Bo tak to jednak nieco rozczarowuje.

W książce tej opisane są dzieje pięknej kamienicy w Krakowie, w której mieszkali profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Historia zaczyna się od podpisania dokumentów rozpoczęcia budowy, aż po czasy współczesne. Przedstawione są sylwetki sławnych profesorów, kto gdzie mieszkał, wnętrza mieszkań, kto się z kim przyjaźnił, albo nie lubił,ich upodobania, życie codzienne jak i dorobek naukowy. Wszystko to okraszone licznymi fotografiami.
Bardzo ciekawa książka, którą zainteresują się wielbiciele historii, szczególnie Krakowa oraz łowcy ciekawostek o miejscach i ludziach.
Zachęcam do przeczytania, choć czasami ilość nazwisk przytłacza 😉

• Kraków
  • Literatura faktu, reportaż