Medytacja wglądu. Praktyka wolności

Czarna Owca
2021-06-30
2021-06-30
Jacek Majewski

Joseph Goldstein, to człowiek o którym kompletnie nic nie wiedziałam. Jak się jednak okazuje, jest to jeden z najbardziej doświadczonych nauczycieli buddyjskich, więc brzmi bardzo imponująco. Śmiało więc mogę powiedzieć, że osoby zaciekawione tym tematem, zdecydowanie powinny zacząć właśnie od jego książek.
Zapewne niektórych słowo "poradnik" od razu zniechęciło, ale w moim odczuciu nie były to takie klasyczne porady, a bardziej swego rodzaju lekcje, które są w bardzo przystępny jak i ciekawy sposób opisywane. Także spokojnie, bez obaw. 😁
Z "Medytacji wglądu" dowiemy się między innymi, od jakich technik medytacyjnych możemy rozpocząć z tym przygodę, albo jak zmienić swój kąt myślenia i patrzenia na cały świat, by dokonać zmian w swoim życiu. Jak więc widzicie, autor porusza bardzo istotne tematy medytacji, zatem myślę, że dla fanów jak i laików w tej dziedzinie, ten tytuł bardzo przypadnie do gustu.
"Medytacja wglądu" zdecydowanie zachęca do zagłębienia się w tematy medytacji i buddyzmu, więc autorowi udało się stworzyć bardzo dobrą i ciekawą książkę. Na waszym miejscu dałabym jej szansę, gdyż kto wie, może dzięki niej dojdziecie do całkowitego Oświecenia.

Zapewne niektórych słowo "poradnik" od razu zniechęciło, ale w...

Jeden z najpopularniejszych i najbardziej doświadczonych zachodnich nauczycieli buddyjskich Joseph Goldstein przychodzi do nas ze swoją kolejną książką. Przychodzi do nas on ze swoim dwudziestoletnim doświadczeniem i odpowidana na kluczowe pytania oraz rozwiewa niektóre wątpliwośći.
Książka podzielona jest aż na siedem części. Na początku mamy wprowadzenie oraz teorie, następnie rozdział o tym jak praktyktować, część trzecia to uwalnianie umysłu, część piąta jest o psychologii, szósta o jaźni, a siódma ( dla mnie najciekawsza) o karmie. Wszystko napisane jest w lekkim i bardzo przystępnym języku. Jak dla mnie jest to idealna książka dla początkujących, lub dla osób, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej o buddyzmie i rozszerzyć swoje poglądy. Jest to bardzo dobre źródło wiedzy oraz informacji dla każdego czytelnika. Szczerze ją Wam polecam! Do tego jest przepięknie wydana, więc sprawdzi się ona również idealnie na prezent dla bliskiej osoby.

Prawdziwa wolność to podejmowanie mądrych decyzji.

Tym razem postanowiłam sfotografować książkę z najbardziej opanowaną istotą, jaką znam, z moim kotem. Batman to prawdziwe zen. Chodzi własnymi ścieżkami i potrafi wprawić się w medytację poprzez mruczenie. Jest doskonale opanowany (no chyba, że nie jest i drapie albo gryzie). W takim mruczącym towarzystwie, o poranku, gdy dom jeszcze spał, zagłębiałam się w „Medytację wglądu” Josepha Goldsteina. Piękne wydanie od Czarnej Owcy kryje w sobie jeszcze bardziej wartościowe wnętrze.

Poszukiwanie własnej drogi
Joseph Goldstein to znany nauczyciel medytacji. Swoją wiedzę i doświadczenie zdobywał pod kierunkiem mentorów z Indii, Birmy i Tybetu, założył Towarzystwo Medytacji Wglądu, specjalizuje się w jednej z najstarszych tradycji buddyzmu – therawady. Będąc na etapie poszukiwań odpowiedniej techniki medytacji i wyciszenia, a także większej uważności, z chęcią sięgnęłam po tę publikację. I chociaż niekoniecznie pragnę zagłębiać się w tematykę religijną, to książka miała mi całkiem sporo do powiedzenia. Ważną wartością „Medytacji wglądu” Josepha Goldsteina odpowiada na pytania, które pojawiają się, gdy zaczynamy swoją przygodę z medytacją. Jest to zatem doskonała propozycja w momencie, gdy znajdujemy się na początku swojej przygody z medytacją.

Medytacja na Zachodzie
Najbardziej podobały mi się rozdziały końcowe, które przenoszą tradycję medytacji w XXI wiek i na Zachód. Autor pokazuje nam trudne sytuacje, z którymi musimy się mierzyć na co dzień i wplata w nie techniki medytacyjne, pokazując, że z każdej sytuacji jest jakieś rozwiązanie. Mamy odniesienia na przykład do skomplikowanej sytuacji rodzinnej i traumy czy przemocy. Jak w takim momencie czuć wdzięczność do rodziców? W dzisiejszym świecie jest nieco inaczej, ale to nie znaczy, że sobie nie poradzimy. Ze słów autora wydostaje się nadzieja. Rozdział o śmierci jest równie ciekawy. Spoglądanie na swoje problemy z takiej perspektywy stanowi świetny sposób na to, by przestać się martwić. Gdy pomyślę o tym, że stoję nad przepaścią i za chwilę umrę… Gdy pomyślę, jakie miejsce zajmuję we wszechświecie… Nie, nie mam żadnych problemów.

Prawdziwa wolność to podejmowanie mądrych decyzji.

Książka zdecydowanie otwiera szerzej temat buddyzmu, rozwiewając wszystkie wątpliwości każdego czytelnika. Autor w przystępny i ciekawy sposób omawia rozpoczęcie technik medytacyjnych oraz ich wpływ na dalsze życie. Dzięki tej książce możemy dowiedzieć się jak dotrzeć do pełnego Oświecenia i odmienić swoje spojrzenie na otaczający nas świat, ból oraz emocje. Czytając ją, czułam niesamowitą przyjemność, szczególnie dlatego, że wszystko napisane zostało w bardzo ciekawy sposób, namawiający mnie do rozpoczęcia medytacji.

Medytacja wglądu. Praktyka wolności.
Joseph Goldstein
Wydawnictwo Czarna Owca

Dziękuję za egzemplarz do recenzji.

Jaki macie stosunek do buddyzmu? Co sądzicie o medytacji? Interesuje was historia i kultura Tybetu, Birmy, Indii?

Mnie osobiście bardzo. Uwielbiam film "Siedem lat w Tybecie" - gorąco polecam, jeden z moich ulubionych - choć za samym Bradem Pittem nie przepadam. Dalajlama to jedna z najbardziej intrygujących, interesujących, inteligentnych, a przede wszystkim wyjątkowych osób, które podziwiam i uważam za autorytet. Często oglądam różnego rodzaju programy dokumentalne o życiu i pracy mnichów w tamtych rejonach, miejscach wartych zwiedzenia, życiu codziennym ludzi zamieszkałych choćby Indie, więc widząc tą książkę w newsletterze wydawnictwa @wydawnictwoczarnaowca wiedziałam, że muszę ją mieć.

Serdecznie polecam i zapraszam do lektury. Napisana w bardzo ciekawy i przystępny dla czytelnika sposób. Źródło wiedzy i informacji. Rozwiewa wątpliwości. Odpowiada na najważniejsze pytania. Wprowadza do praktyki medytacji. Obala mity. Omawia pojawiające się przeszkody i trudności natury psychologicznej i daje wskazówki jak sobie z nimi radzić. Uczy wspólnoty i solidarności ze wszystkimi istotami. Przedstawia nauki buddyzmu.

5/5

Medytacja wglądu. Praktyka wolności.
Joseph Goldstein
Wydawnictwo Czarna Owca

Dziękuję za egzemplarz do recenzji.

Kocham jogę i medytację. Odkąd zaczęłam je praktykować śmiało mogę powiedzieć, że moje życia diametralnie się zmieniło. Otworzyłam się na to co nowe i szerzej spojrzałam na świat. Zrozumiałam także wiele rzeczy i lepiej radzę sobie ze stresem. Oczywiście o kwestiach zdrowotnych chyba nie trzeba tutaj wspominać ♡
Dlatego chętnie pogłębiam wiedzę w tej dziedzinie i czytam książki, które jej dotyczą.
Niedawno swoją premierę miała „Medytacja wglądu” Josepha Goldstein’a. Autor jest jednym z najbardziej doświadczonych nauczycieli buddyjskich na Zachodzie. Książka jest kwintesencją jego długoletniego doświadczenia i odpowiedzią na najczęściej zadawane pytania przez jego uczniów.
„Medytacja wglądu” podzielona została na siedem części, a te na krótkie podrozdziały które pozwalają nam wszystko lepiej zrozumieć. Krok po kroku zostajemy przeprowadzeni po praktykach medytacyjnych, Czterech Szlachetnych Prawdach, czy nurtach psychologicznych. Otrzymujemy szereg wskazówek jak w życie codzienne wpleść praktyki buddyjskie i nauczyć się dokonywać właściwych wyborów, czy relacji.
Całość napisana jest bardzo przestępnym językiem, słowami płynącymi prosto z serca. Autor stara się w jak najprostszy sposób opisać nam wcale nie łatwą praktykę i zachęcić nas do niej. Uważam, że „Medytacja wglądu” to idealna książka dla każdego, kto chcę się zagłębić w tematyce medytacji i życia w zgodzie ze sobą.

Dlatego chętnie pogłębiam wiedzę w tej dziedzinie i czytam...

• Medytacja/zen
  • 2021 SIERPIEŃ