Jedna Dharma

Tłumaczenie: Anna Zdziemborska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wschód Zachodowi". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
One Dharma
Goldstein, Dharma
filozofia i etyka
Al_Hadzi

W Jednej Dharmie Joseph Goldstein przedstawia najważniejsze nauki i praktyki, które przeniknęły ze Wschodu do zachodniego buddyzmu. Przystępnie omawia to, co najbardziej liczy się dla ludzi Zachodu. Jednak wszelkie ważkie sprawy, jakie omawia, wspólne są dla wszystkich nauk buddyjskich. O wiarygodności jego stwierdzeń świadczą liczne przykłady, jakie zaczerpnął ze swojego doświadczenia.

źródło opisu: Rebis, 2003

źródło okładki: Zdjecie autorskie

Al_Hadzi | 2013-06-22

"Tysiąc lat temu bardzo szanowany mnich o imieniu Atiśa, z Uniwersytetu w Nalandzie, odbył podróż z Indii do Tybetu, żeby pomóc w przywróceniu czystości klasztornego życia. Kiedy dotarł do Tybetu, miał sześćdziesiąt lat, i choć zamierzał zostać tylko trzy lata, spędził tam resztę życia, aż do śmierci w wieku siedemdziesięciu dwóch lat. Pewnego razu Atiśa spotkał jednego ze słynnych tłumaczy tekstów buddyjskich na język tybetański, który zapytał go o najlepszy sposób na praktykowanie.

Atiśa odpowiedział: "Powinieneś znaleźć punkt wspólny dla wszystkich nauk i na jego podstawie praktykować". To właśnie jest Jedna Dharma: doświadczanie istoty rzeczy wspólnej wszystkim naukom"

Ten fragment jest jak opis i wprowadzenie do książki.

Damian907 | 2017-10-15
Przeczytana: 15 października 2017