Północna granica

Okładka książki Północna granica Feliks W. Kres
Okładka książki Północna granica
Feliks W. Kres Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Księga Całości (tom 1) fantasy, science fiction
Księga Całości (tom 1)
Fabryka Słów
2021-01-01
2021-01-01

Bardzo obiecujący świat (inteligentne koty i sępy? Brzmi arcyciekawie!) i niestety kompletny zawód jeśli chodzi o wykorzystanie tego potencjału. Akcja ogranicza się jedynie do wojny między Alerami a Armektańczykami i nie znalazłem ani jednego fragmentu, który powodowałby u mnie nieprzemożną chęć poznawania dalszych przygód bohaterów. Może kolejne tomy serii (w końcu jest ich naprawdę sporo) są ciekawsze, ale raczej nieprędko to sprawdzę.

"Północna granica" to pierwszy tom Księgi Całości, wielotomowego cyklu o różnych historiach ze świata Szereru. Pierwsza odsłona tego cyklu to przede wszystkim militarna fantastyka, w której pojawia się wiele opisów starć między armektańskimi legionistami a siłami Aleru. Sam świat przedstawiony jest niezwykle ciekawy (dwie siły tworzące różne istoty),choć w tym tomie jedynie zarysowany, pozostawiający pewne uczucie niedosytu. Postawienie przede wszystkim na aspekt militarny ma swoje wady i zalety - nie należy jednak na tej podstawie skreślać całego cyklu jeśli spodoba nam się styl Autora: to zaledwie jedna z wielu opowieści, wstęp szkicujący świat i czarujący spektakularnymi potyczkami.

"Północna granica" to opowieść osadzona w bardzo ciekawym miejscu - pograniczu cywilizacji obdarzonej inteligencją przez Szerń (ludzi, kotów i sępów),a dzikością Aleru, który choć stworzył własne rozumne istoty, to przypominają one bardziej potwory. Granica, z którą czai się nieznane i niebezpieczne, narażona na konflikty - to miejsce z pewnością budujące napięcie: nigdy nie wiadomo, czy powróci się z patrolu, wyjeżdżając z zasypanych śniegiem stanic. Jest to doskonałe tło dla bohaterów, którzy będą musieli zmierzyć się nie tylko z nieznanym, ale także własnymi słabościami. Podejmowanie trudnych decyzji nie zawsze się opłaci - świat Księgi Całości jest brutalny i każdy może w nim zginąć.

Tajemniczość jest zarówno zaletą, jak i wadą powieści. Autor szkicuje bardzo ciekawy świat, który nie ogranicza się do gadających kotów (choć to właśnie te postacie skradły moje serce),ale także owianych tajemnicą wierzeń i mocy. Intrygujący jest także sam wpływ Wstęg Aleru na przebywających w pobliżu ludzi, co czyni miejsce akcji jeszcze bardziej interesującym. A jednak tajemniczość ma też wady: wiele zagadek nie zostaje ostatecznie rozwiązanych, pozostawiając na koniec uczucie niedosytu, jeśli tak jak ja lubi się poznawać rozbudowane fantastyczne światy. Oczywiście rozbudza to apetyt na kolejne historie, jednak w ostatecznym rozrachunku nie umiem otrząsnąć się z wrażenia, że pierwszy tom stanowi zaledwie szkic, który mógłby zostać bardziej rozwinięty.

Osoby, które nie przepadają za wątkami militarnymi mogą z kolei poczuć pewne znużenie w trakcie lektury. Sceny batalistyczne są świetnie opisane, ale można odnieść wrażenie, że poza walką niewiele się w tej powieści dzieje, szczególnie w pierwszej połowie.

Największą wadą jest jednak niepotrzebne komplikowanie nazw, które wraz ze wspomnianą tajemniczością może wprowadzać uczucie zagubienia podczas czytania. Chodzi przede wszystkim o bardzo podobne nazwy (Aler, Armekt),czy jedynie zarysowanie różnic między Złotymi i Srebrnymi Plemionami Aleru (fragment ze wstępu w formie listu: "Czym konkretnie różnią się te gatunki, wiesz, Wasza Godność, lepiej ode mnie, jak sądzę" - jak widać, dowiadujemy się bardzo wiele). Nie będę ukrywać - nawet postacie trochę mi się myliły... "Północna granica" to z pewnością taka powieść, która wymaga skupienia i nie należy do lekkich - choć sama fabuła nie jest przesadnie skomplikowana.

"Północna granica" to powieść, która przede wszystkim zaintrygowała mnie na tyle, że z przyjemnością sięgnę po kolejne tomy - a jednocześnie jej fabuła szybko zatrze się w mojej pamięci. Lubię balans między zagłębianiem się w świat przedstawiony, a scenami batalistycznymi i opisami losów żołnierzy (borykających się chociażby z problemem głodu) - tutaj trochę mi zabrakło tego pierwszego elementu. Jednak sam pomysł na świat przedstawiony ma w sobie to coś, co rozbudza chęć zagłębienia się w kolejne historie i poszukiwania odpowiedzi na stawiane pytania. To pozycja, która powinna zainteresować przede wszystkim miłośników low fantasy, w którym istotną rolę odgrywa konflikt, nie stroniąca od scen pełnych okrucieństwa i bohaterów, którzy by przetrwać muszą być twardzi.

Silące się na oryginalność military fantasy. Bijo się, walczo, coś tam strategujo, coś tam gino, autor wymyślił by koty się na coś przydały. Spróbowałem z ciekawości, ale to jednak nie moje klimaty.

Historia wydaje się ciekawa, bohaterowie również ale jak zaczyna się opis jakiejś interesującej postaci i poświęcasz jej czas okazuje się, że za chwilkę zostaje uśmiercona… I na jej miejsce wchodzi nowa postać…

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dużo czasu mi zajęło „zabranie się” za książki Kresa. Nie wiem czemu, chyba przez różne opinie o tej seri. Teraz doczekałam się audiobooków całej serii wiec postanowiłam posłuchać. No i wciągnął mnie świat Szerni i Szeru zafascynowali barwni bohaterowie ( chociaż czy są to bohaterowie ?” )jeśli już to w nie do końca pozytywnym tego słowa znaczeniu.
Cały ten świat „rodził „ się w bólach i muszę przyznać że gdyby to nie był audiobook to chyba nie przebrnęłabym przez początek ale jak już zaczęło się coś dziać to akcja płynie wartko. Postacie są barwne i różne dylematy dość im komplikują życie. Dużo walk, broni ,strategii i militarnych nazw. Trochę irytująca opinia o kobietach, no ale każdy ma prawo do pokazywania bohaterów jak uważa a czytelnik musi to znieść , lub nie. Jakoś to przetrawiłam i będę sięgc po kolejny tom.
Polecam wielbicielom fantazy z szarociemnymi charakterami bohaterów nie polecam kobietom które się obrazą ze autor opisuje kobiece postaci jako fleje i wariatki no ogólnie kobiety lekkich obyczajów żeby nie powiedzieć gorzej ;)

Cały ten świat „rodził „...

Eh to już za niedługo będzie dwa lata odkąd przeczytałem tę książkę, ale się wypowiem :)

Północna Granica to fantasy militarne i tych militariów jest tu dużo, ale nie ma się uczucia takiego przesycenia.

Muszę powiedzieć że sceny walk, to była poezja. Dobrze opisane, dobrze zobrazowane, przemyślane i odpowiednio wyważone.

Sama fabuła, o ile dobrze pamiętam, była dość w porządku. Nie porwała mnie, nie była zła. Ale zakończenie, ho, ho, tu już były emocje.

Pamiętam, że oczekiwałem więcej i książka ostudziła mój zapał do poznawania cyklu. Kolejna część (Król Bezmiarów) na nowo go jednak ożywiła.

Jeśli ktoś nie chce się z nią zapoznawać, absolutnie nie musi. Kres pisał swoje książki tak, że można je czytać osobno (a przynajmniej trzy pierwsze części) i utracimy jedynie smaczki przenikające się między kolejnymi tomami.

Książka w porządku, bez fajerwerków. Mocna 6.

Sama fabuła, o ile dobrze pamiętam, była dość w...

Wiele sobie obiecywałem, bo opinie były bardzo zachęcające. I słusznie.
Historia ciekawa, szanuje za brak wielowątkowości, która często zabija fantasy. Bohaterowie wyraziści, chociaż nie sądzę, żeby sporo było czytelników chcących się z nimi utożsamiać, co według mnie w tym wypadku jest zaletą. A zamysł na kreację książkową "kotów" to majstersztyk.
Biorę się za kolejną część.

Wiele sobie obiecywałem, bo opinie były bardzo zachęcające. I słusznie.
Biorę się za kolejną...

Po ostatnich ucztach czytelniczych , nie chciałam obniżać poziomu czymś lekkim. Dlatego Księga Całości wydawała się dobrym wyborem. Zmęczyła mnie terminologia wojskowa, i jak na razie zniechęciła do tego by poznać ciąg dalszy opowieści. Być może wrócę do tej serii, ale z pewnością nie w tej chwili. Bohaterów Autor nakreślił wyrazistych , świat jest opisany na tyle plastycznie iż wyobraźnia ma czym się karmić. Reasumując nie przekreślam tej serii, aczkolwiek potrzebuje do niej dojrzeć.

Całość długo się rozkręcała, ale im dalej w książkę tym było to ciekawsze. Pomimo 30 lat na karku książka daje radę. Czasem miałem problem z odróżnieniem stron konfliktu przez to, że obie nazywają się na literę A. Nie jest to dla kogoś kto lubi lekką literaturę. Jest tu wiele wątków, kilka stron konfliktów i dużo brutalnej walki.

Dobrze mi się tę książkę czytało. Według mnie tempo akcji jest dosyć wysokie. Jest opisanych parę potyczek.
Wyraziści bohaterowie z krwi i kości. Jestem ciekaw czy jeszcze autor wraca do tych bohaterów. Chętnie poznałbym ich dalsze losy.
Na pewno jeszcze nie skończyłem ze światem Szereru i sięgnę po następne pozycje z tego cyklu.

Feliks W. Kres Północna granica Zobacz więcej
Feliks W. Kres Północna Granica Zobacz więcej