Ośmioro kuzynów

Okładka książki Ośmioro kuzynów Louisa May Alcott
Okładka książki Ośmioro kuzynów
Louisa May Alcott Wydawnictwo: Wydawnictwo MG Cykl: Ośmioro kuzynów (tom 1) literatura piękna
Ośmioro kuzynów (tom 1)
Eight Cousins Or, The Aunt-Hill
Wydawnictwo MG
2021-07-28
2021-07-28
Joanna Wadas

Przyjemna i lekka. Mi się kojarzyła z innymi tytułami jak: Ania z Zielonego Wzgórza, Pollyanna czy Mała Księżniczka. Wiadomo są duże różnice, lecz klimat jak dla mnie mocno podobny.
Czyta się to jak osobne opowiadania trochę, co sama autorka na początku wyjaśnia, gdyż było to wcześniej wydawane jako oddzielne opowiadania. Zostałam ostrzeżona, więc łaskawiej na to patrzyłam i nie przeszkadzało mi to.

„Ośmioro kuzynów” Loisy May Alcott to historia 13-letniej Rose, która po śmierci ojca zamieszkuje wraz ze starszymi ciotkami. Dziewczynka jest zagubiona, często choruje, lecz żadne lekarstwa nie pomagają. Jej opiekunem prawnym jest wuj – doktor Alec, który przebywa w podróży. Po powrocie postanawia znaleźć sposób na dolegliwości podopiecznej i wprowadza dość nowatorskie rozwiązania. Stawia on bowiem na ruch na świeżym powietrzu, zdrowe odżywianie i kontakt z rówieśnikami. A tych w okolicy nie brakuje – tuż obok mieszka jej siedmiu kuzynów. Czy te metody przyczynią się do pozytywnych zmian?
Autorska stworzyła powieść, w której akcja toczy się bez żadnego pośpiechu, którą czyta się niezwykle przyjemnie i lekko, mimo że powstała ona w XIX wieku. Odnajdziemy tu ogrom emocji i wartościowych treści, które są ponadczasowe. To ciepła historia ukazująca jak ogromne znaczenie ma rodzina, jak bardzo potrzebne jest wsparcie drugiego człowieka.
Na szczególną uwagę zasługuje przemiana Rose. Kiedy na początku dziewczyna nie do końca wzbudza sympatię, to z każdą kolejną stroną zaczyna się ją uwielbiać. Postać każdego z kuzynów jest równie świetnie wykreowana i potrzebna. Historia ta pokazuje, że nie ma problemów nie do rozwiązania. Wszystkie przeciwności losu można pokonać, wystarczy tylko przestać patrzeć jedynie przed siebie, a rozejrzeć się dookoła i nie tracić wiary w lepsze jutro.
To książka, przy której można odpocząć, udać się w cudowną podróż do dziecięcych lat. Otula ona swym ciepłem i miłością, których na każdej stronie mamy pod dostatkiem. I co ważne, pomimo że powstała ona ponad sto lat temu, napisana jest pięknym i zrozumiałym językiem. Polecam! 🌸
Do tego Wydawnictwo MG dołożyło wszelkich starań, by wydanie było jak najpiękniejsze i takie ono właśnie jest

Ta powieść podobała mi się mniej niż "Małe kobietki", ale uważam, że jest bardzo dobra. Momentami trochę mnie nudziła. Nie ma tu wartkiej akcji, jej urok polega na specyficznej atmosferze, a wartość na naukach moralnych. Nie ma tu złych charakterów, bo nie można tak nazwać tych postaci, które mają zwykłe ludzkie wady i słabości.
Wuj Alec to jeden z moich ulubionych bohaterów literackich.

Wuj Alec to jeden z moich ulubionych...

Piękne wartości , dobrze napisana , po tej książkach L.M.Alcott jakoś bardziej chce się być dobrym człowiekiem, myśli się więcej o wartościach ,moralności. Klimat tamtych czasów ma niesamowity urok i czar dla mnie dlatego zawsze chętnie wracam do takich książek.

Louisa May Alcott nie zawodzi!

Louisa May Alcott nie zawodzi!

Tematyka nieco przestarzała. Widzenie świata - również.
Liczyłam na poczucie humoru wujka Alec'a. Niestety szybko stał się poważny.

Tematyka nieco przestarzała. Widzenie świata - również.
Liczyłam na poczucie humoru wujka Alec'a. Niestety szybko stał się poważny.

“Gdybyście tylko, drogie dziewczęta, dowiedziały się, czym jest prawdziwe piękno, zamiast się tak szczypać, głodzić i bielić, oszczędziłybyście sobie mnóstwo czasu, pieniędzy i bólu. Szczęśliwy duch w zdrowym ciele stanowi najlepszy wzór dla mężczyzny i kobiety.”

Chorowita trzynastoletnia Rose po śmierci ojca trafia pod opiekę wujka Aleca. Jako doktor Alec postanawia wprowadzić w życie dziewczynki skuteczną terapię mającą sprawić, że przemieni się ona w pełną życia i radosną osóbkę. Rose mieszkając w domu sędziwych ciotek i mając w sąsiedztwie aż siedmioro kuzynów powoli zaczyna wracać do życia i zauważać jak wiele ma ono do zaoferowania.

“Ośmioro kuzynów” to kolejna powieść Louisy May Alcott, autorki słynnych “Małych kobietek”. Książki Alcott mają charakterystyczny ciepły i rodzinny klimat, który podbija serca czytelników. To ze względu na tę niepowtarzalną atmosferę skusiłam się do sięgnięcia po tę powieść. “Ośmioro kuzynów” urzekło mnie zarówno pięknym wydaniem wypełnionym ilustracjami, jak i uroczą historią Rose. Czytanie tej powieści było dla mnie małym oddechem od rzeczywistości i wywołało wiele uśmiechów na moich ustach.

Zwykle przykładam wagę do każdego małego szczegółu książki. Patrzę na styl autora/autorki, pomysł na fabułę, jej przebieg, bohaterów, ich relację, itd. Ważny jest dla mnie całokształt powieści. Jednakże z książkami Alcott jest nieco inaczej. Czytam je dla stylu autorki oraz ciepłego klimatu, który wylewa się z każdej strony powieści. Tutaj fabuła gra rolę drugoplanową, gdyż to nie wydarzenia są najważniejsze, ale płynące z nich przekazy i sposób ich przedstawienia. Poznajemy tu młodziutką Rose i obserwujemy jej przygody związane ze zdrowiem, kuzynami oraz wyzwaniami jakim musi stawić czoła. To wszystko jest bardzo lekkie, proste i sielankowe, jednak pełne uroku. Bardzo miło czyta się też o przeszłych czasach, tak innych od współczesności.

“Ośmioro kuzynów” polecam osobom, które lubią lekkie i ciepłe historie, wątek rodzinnych relacji oraz fanom “Małych kobietek”. Osobiście bardzo polubiłam opowieść o Rose, które rozkwita na oczach czytelnika i niebawem mam w planach przeczytać drugi tom jej przygód. 😊

Powieść czytało się przyjemnie, Róża jest dziewczynką uroczą, a jej podejście do ludzi jest urzekające. Tytułowi Kuzyni to grupka wesołych chłopców o dobrych sercach i wielkim zapale do działania. Wszyscy mieszkając w niedalekiej okolicy są otoczeni troską i miłością przez całą rodzinę. Książka ma coś w sobie, jednak były momenty, które mnie nudziły, wydawały się mało prawdopodobne jakby mocno przerysowane.

Cóż, ta książka jest fajna, chociaż uważam że Rose jest słabo zbudowaną postacią i mogłaby być bardziej buntownicza czy po prostu mieć mocniejszy charakter. Książka momentami nudnawa.

Lekka, przyjemna powieść, choć pod koniec trochę zaczęła mnie nudzić.

Lekka, przyjemna powieść, choć pod koniec trochę zaczęła mnie nudzić.

• Do kupienia
  • Klasyka