In A Glass Darkly

Okładka książki In A Glass Darkly Joseph Sheridan Le Fanu
Okładka książki In A Glass Darkly
Joseph Sheridan Le Fanu Wydawnictwo: Wordsworth Seria: Tales of Mystery & the Supernatural Wordsworth Editions horror
horror
Tales of Mystery & the Supernatural Wordsworth Editions
In A Glass Darkly
Wordsworth
2008-01-01
2008-01-01
9780192839473

Klimatyczne opowiadania z dreszczykiem lubię bardzo, a jeszcze bardziej lubię te, które napisane zostały lata temu i po dziś dzień zachwycają czytelnicze serca.
Joseph Sheridan Le Fanu zabrał mnie w niezwykłą podróż w czasie, bym mogła przeczytać notatki doktora Martina Hesseliusa, poznać niezwykłe opowieści i zagłębić się w odmęty ludzkiej psychiki.
Opowiadania zawarte w tym zbiorze sprawiają, że lęk towarzyszący bohaterom przenika na czytelnika. Niespieszna akcja, niepokój wiszący w powietrzu, mrok i melancholia tworzą razem niezwykły klimat. Każde z pięciu opowiadań zachwyciło moją mroczną duszę i mogłabym zaczytywać się w takiej prozie bez końca.

W pierwszym opowiadaniu, które nosi tytuł „Zielona herbata” małpia zjawa nawiedza pewnego pastora, który nie potrafi sobie poradzić z ogromnym lękiem przed upiorem. W kolejnym tekście tytułowy „Prześladowca” sprawia, że główny bohater popada w obsesję i odczuwa ciągły niepokój przed tajemniczym obserwatorem. Surowy „Sędzia Harbottle” zostaje nawiedzony przez ducha niewinnie przez niego skazanego człowieka, a „Pokój w go­spo­dzie Le Dra­gon Vo­lant” jest miejscem, w którym pewien arystokrata, zakochany w przypadkowo poznanej hrabinie, przeżyje najstraszniejsze chwile swojego życia. Ostatnim i chyba najbardziej znanym opowiadaniem jest „Carmilla”, w której pojawia się motyw wampiryczny. Piękna Carmilla zostaje niespodziewanym gościem w zamku młodziutkiej Laury i jej ojca. Dziewczyny są sobą zafascynowane i szybko rodzi się między nimi silna więź, jednak z czasem Laura zaczyna dostrzegać mroczne strony Carmilli.. 🧛🏻‍♀️

Jeśli lubicie klimatyczną gotycką grozę, to mocno polecam ten niezwykły zbiór.

Opowiadania zawarte w...

Nazwisko może mniej znane szerszej pub;liczności, szczególnie tym młodszym czytelnikom, jednak dla fanów wampirów już powinno coś mówić. A jeśli nie nazwisko, to postać z jednego z opowiadań, a raczej takich minipowieści: "Carmilla". Bowiem postać na na stałe wpisała się w nurt grozy wampirzej, a sam Sherdian jest prekursorem tej tematyki. I jakby nie patrzeć sam Stoker posiłkował się na tej historii tworząc postać najsłynniejszego wampira świata Draculi.
Zbiór opowiadań/minipowieści, który zawiera niniejszy zbiór pozwala spojrzeć na dorobek tego gotyckiego pisarza z innej strony i spojrzeć szerzej na jego dorobek. Pomimo, że każda historia jest inna, połączone są niewidzialną siecią i klimatem czasów w których tworzył.
Nie jest to oczywiście krwawe, zaskakujące i przerażające - tak jak literatura współczesna i łatwo przewidzieć zakończenie każdej historii. Ale nie o to tutaj chodzi, tutaj liczy się ten mroczny gotycki klimat.

Pierwsze 3 historie "na rozgrzewkę". Le Dragon Volant to dobry kryminał, bardzo zgrabnie napisany jak na tamte czasy. Carmilla to klasyk, nie wymaga marketingu. Czyta się szybko i przyjemnie.

Istnieją różne typy zbiorów opowiadań. Są zbiory typu "składanka", coś w stylu "the best of". W takich książkach mniej lub bardziej przypadkowego wyboru opowiadań dokonuje przeważnie wydawca. Są też książki, które od początku były pomyślane i storzone przez samego autora jako zbiór opowieści. Zdecydowanie wolę tę drugą formę i do takich książek należy właśnie "W ciemnym zwierciadle" Josepha Sheridana Le Fanu.
Sama forma jest bardzo interesująca. Każda z opowieści to studium przypadku z archiwum fikcyjnego doktora Hasseliusa. Bohaterami są osoby doznające niecodziennych przeżyć. Czy przeżycia te są wynikiem choroby psychicznej, działania osób trzecich, a może skutkiem zjawisk paranornalnych? Czy też może wszystkich trzech czynników po trochu? Jednoznacznej odpowiedzi nie znajdziecie w książce, pytania pozostają otwarte i czytelnik musi odpowiedzieć sobie na nie sam. Oczywiście doktor Hasselius ma swoje teorie, ale nie są one zaserwowane jako jedyna słuszna opcja.
Książkę otwiera słynne opowiadanie pt "Zielona herbata". Osobiście to właśnie opowiadanie lubię najmniej. Chociaż przypomniało mi moją młodzieńczą fascynację Swedenborgiem.
Kolejne opowiadanie, "Prześladowca", opiera się na podobnym schemacie jak "Zielona herbata" i narrator mówi o tym podobieństwie wprost. Trzecia historia "Sędzia Harbottle", znów wykorzystuje podobny schemat, co na tym etapie trochę mnie juz zaczęło nudzić. Ale ku mojemu zaskoczeniu, historia ta okazała się najlepsza ze wszystkich trzech. Jest wielowarstwowa, wielowątkowa i w paru momentach autentycznie mnie przeraziła.
Moim numerem jeden jest jednak opowieść czwarta "Pokój w gospodzie Le Dragon Volant". Pewien młody angielski bon vivant podróżuje do Francji. Młodzieniec jest porywczy i bogaty, acz nie grzeszący rozumem. Na jego drodze pojawiają się tajemniczy markiz ukrywający się pod fałszywym nazwiskiem, mroczny, okrutny hrabia oraz uwodzicielska hrabina. Nie brakuje też dziwnych sytuacji jak spotkanie z wszechwiedzącym wrózbitą, który okazuje się być trupem. Drogi bohaterów krzyżują się w tytułowej gospodzie, która słynie z niewyjaśnionych zaginięć gości, zajmujących pewien apartament. Jest to interesujące opowiadanie, zaskakujące i trzymające w napięciu. Szczerze zastanawiam się, czemu zupełnie znikło w cieniu "Zielonej herbaty" i słynnej "Carmilli".
Co do "Carmilli" to jest to klasyczne opowiadanie "wampiryczne". Fakt, że wampirem jest młoda dziewczyna mieszkająca w domu gdzie mieszka inna dziewczynka wprowadza bardzo ciekawy nastrój. Coś jak z brtyjskich powieści dla dzieci, gdzie bohaterami są dwie przyjaciółki. Niemniej opowiadanie buduje nastrój mroku i niesamowitości, który pogłębia się z każdą stroną. Opowiadanie jest jednak dość przewidywalne i prezentuje pewien klasyczny schemat. Podobno to właśnie na tej historii wzorował się Bram Stoker, tworząc ikoniczne dzieło o Drakuli. Może właśnie dlatego zakończenie "Carmilli" brzmi tak znajomo.
Po lekturze muszę przyznać, że choć Le Fanu pisze ciekawie i barwnie to do Edgara Allana Poe mu daleko. Nic mu to jednak nie ujmuje, bo jego opowiadania to rozrywka na fajnym poziomie dla miłośników grozy w starym stylu. Bohaterowie są oryginalni i barwni. Nawet epizodyczne postaci mają swój charakter. Autor nie stroni też od sytuacji humorystycznych. Warto zauważyć, że LeFanu porusza także trudne tematy jak zaburzenia psychiczne, przemoc, niesprawiedliwość sądów, czy działalność grup przestępczych. Potrafi ciekawie pokazać, jak czasem los potrafi ukrócić działanie łotra, który wpada we własne sidła.
Są to tematy, które się nie starzeją.
Na koniec muszę dodać niestety, że tłumaczenie jest bardzo toporne, zarówno pod kątem językowym jak i literackim.

Joseph Sheridan Le Fanu był irlandzkim pisarzem i dziennikarzem, uważanym za jednego z prekursorów powieści gotyckiej. Jego twórczość cechuje się wyrazistym stylem pisania oraz eksploracją tematyki nadprzyrodzonej i tajemniczych zjawisk. Le Fanu zasłynął jako mistrz budowania napięcia i atmosfery grozy, a jego wpływ na literaturę grozy jest niezaprzeczalny.

"W ciemnym zwierciadle" prezentuje różne przypadki zjawisk nadprzyrodzonych, które zostały zebrane przez doktora Martina Hesseliusa, lekarza i naukowca specjalizującego się w psychologii i chorobach umysłowych. W tych opowieściach granica między światem realnym a nadprzyrodzonym zostaje naruszona, a bohaterowie doświadczają prześladowań, zjaw i halucynacji. Doktor Hesselius stara się wyjaśnić te zjawiska za pomocą psychopatologii, jednak wiele wątpliwości pozostaje nierozwiązanych, co dodaje niepokoju czytelnikowi.

Każda opowiedziana historia w książce ma swój unikalny pomysł fabularny, który wciąga i frapuje. Szczególnie słynna opowieść "Carmilla" stała się inspiracją dla innych autorów, w tym samego Brama Stokera, który czerpał z niej wątki do swojej słynnej powieści "Drakula". Le Fanu stworzył wampiryczną postać kobiety, która zyskała trwałe miejsce w kulturze popularnej.

Należy docenić umiejętność autora w budowaniu napięcia i tworzeniu mrocznej atmosfery. Opisy zjawisk nadprzyrodzonych są sugestywne i pełne detali, co sprawia, że czytelnik niejednokrotnie odczuwa dreszcz grozy. Le Fanu umiejętnie posługuje się także narracją z pozoru obiektywną, co dodaje elementu tajemnicy i niepewności.

Jednakże, mimo wszystkich pozytywnych aspektów, "W ciemnym zwierciadle" ma również swoje słabości. Czasami narracja może być nieco rozwlekła, a niektóre opowieści mogą być mniej intrygujące niż inne. Nie wszystkie historie osiągają taki sam poziom wciągającej fabuły i trzymającego w napięciu czytania.

Podsumowując, "W ciemnym zwierciadle" to zbiór opowieści gotyckich pełnych napięcia i tajemnicy, które wprowadzają czytelnika w świat nadprzyrodzonych zjawisk. Mimo pewnych wad, książka ta oferuje ciekawe pomysły i interesujące studium przypadków. Dla miłośników powieści gotyckiej i atmosfery grozy może to być godna uwagi lektura, ale warto być świadomym, że nie wszystkie opowieści osiągają taki sam poziom jakości. Oceniam ją na 6/10.

"W ciemnym...

Pierwsze trzy opowiadania są bardzo dobre, ale "Pokój w gospodzie Le Dragon Volant" i "Carmilla" to już arcydzieła, w które Joseph Sheridan Le Fanu włożył cały sztafaż swojej nieprzeciętnej wyobraźni i wielkiego literackiego talentu.

Joseph Sheridan Le Fanu to nieco zapomniany XIX wieczny autor powieści grozy. „W ciemnym zwierciadle” jest małym zbiorkiem nadzwyczajnych przypadków, którymi zainteresował się niemiecki doktor Martin Hesselius. „Zielona herbata, „Prześladowca”, "Sędzia Hartbottle”, „Pokój w gospodzie Le Dragon Volant” i „Carmilla” wchodzą w skład tomiku. Nie są to zbyt porywające opowieści, które przetłumaczono w jakiś szczególny sposób.

Jednak zauważyłam też, że te wszystkie opowiadania poruszają zjawiska, przestępstwa czy zaburzenia, które są dobrze znane w naszych współczesnych czasach. Stalking, oszustwo matrymonialne, paranoja, zorganizowana działalność przestępcza, odurzenie substancjami psychoaktywnymi, terror psychiczny spotykają rzeszę ludzi z naszych czasów i wszystko wskazuje na to, że się to nie zmieni.

Uniwersalne opowieści mają w sobie tę siłę, że potrafią porwać liczne pokolenia, ale wygląda na to, że te nie przetrwały pomyślnie do naszych czasów. Gdybym nie przeczytała „Wampiry i wilkołaki” Petoii, to pewnie nie odkryłabym tak szybko, że odważna jak na tamte czasy „Carmilla” stała się inspiracją do słynnego dzieła Brama Stokera. Może czasami tak się zdarza, że prekursorskie dzieła pozostają jedynie źródłem inspiracji i potem zostają przyćmione przez inne dzieła.

Groza, dostojna, mroczna, tajemnicza - taką właśnie grozę odnajdziemy w wyjątkowym zbiorze opowiadań Josepha Sheridana Le Fanu W CIEMNYM ZWIERCIADLE. Książka momentalnie przykuwa uwagę czytelnika, który lubi dobrą literaturę i piękne wydanie.
Znajdziecie tu pięć historii, w tym jedną, która była inspiracją dla stworzenia postaci Draculi przez Brama Stokera - mowa tutaj o CARMILLI. Właśnie skończyłam ją czytać i jestem zachwycona, oraz wyraźnie widzę łączące CARMILLE i DRACULĘ podobieństwa. Różnica główna polega na bohaterce - narratorce, którą wcale nie jest tytułowa CARMILLA, tylko dziewczyna, jedynaczka, mieszkająca z ojcem i dwoma guwernantkami w rodowym zamku. Klimat, ciężki, mglisty jest wyczuwalny od pierwszej strony. Podoba mi się ten kobiecy głos, który choć nieco naiwny, jest w gruncie rzeczy bardzo silny i niezależny. Zdecydowanie warto, a nawet trzeba (zwłaszcza, gdy się jest fanem gatunku) przeczytać właśnie to opowiadanie - kluczowe i świetnie oddające znakomity styl Le Fanu.
Są też i inne historie, np. ZIELONA HERBATA, którą czytałam już jakiś czas temu i teraz mogę ją sobie odświeżyć. I tutaj autor pokazuje swój kunszt, talent w budowaniu atmosfery dziwności i niepokoju. Uwielbiam tą dystyngowaną grozę, wręcz szlachetną, której często na próżno szukać dzisiaj. Ogromnie cenię tą, klasyczną literaturę, bo to najwyższa jakość i zawsze dostajemy mocny, jasny morał.
Książka została wydana zachwycająco. Okładka jest jak magnez - trudno oderwać od niej wzrok. Autorem ilustracji jest Maciej Szajkowski - świetna robota! Twarda oprawa, dobry format, lekka pomimo swojej objętości, przyjemna w czytaniu. Koniecznie sięgnijcie - dobrze mieć w biblioteczce takie teksty... tak wspaniałych pisarzy.

gdy żywi gubią się pośród umarłych
8/10
Wydawnictwo Zysk i S-ka

Genialny zbiór opowiadań. Klasyka.

Genialny zbiór opowiadań. Klasyka.

Ciężko ocenić zbiór (czegokolwiek) ponieważ składowe mogą znacząco się od siebie różnić. W tym zbiorze opowiadań, nie uświadczyłem znaczących dysonansów natomiast jedno czy dwa opowiadania wybijają się na tle pozostałych. Lekka naiwność która jest znakiem tamtych czasów nadaje tylko braw i podkreśla epokę w jakie dzieją się opowiadania. Pozycja obowiązkowa dla każdego fascynata literatury grozy gotyckiej ale także opowieści z dreszczykiem różnej maści.

• Horror
  • Groza