Twoje domowe biuro. Jak pracować zdalnie i odnosić sukcesy

Okładka książki Twoje domowe biuro. Jak pracować zdalnie i odnosić sukcesy Laura Vanderkam
Okładka książki Twoje domowe biuro. Jak pracować zdalnie i odnosić sukcesy
Laura Vanderkam Wydawnictwo: Onepress poradniki
poradniki
: The New Corner Office: How the Most Successful People Work from Home
Onepress
2021-05-12
2021-05-12
Irmina Lubowiecka

Laura Vanderkam w swojej książce wymienia przydatne wskazówki, jak pracować z domu w sposób efektywny. Wdrożyłam kilka opisanych w książce rad i naprawdę mi pomogły 😉

Ponadto autorka przekazuje nam tipy, dzięki którym zachowamy równowagę między życiem prywatnym i zawodowym oraz opisuje pomocne praktyki, które pozwolą zadbać o nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, a także pozwolą nam się zregenerować (np. jak zmotywować się do aktywności fizycznej przy tego typu pracy).

Książka jest – jak to mówią – krótka, zwięzła i na temat. Czyta się szybko i przyjemnie. To moja druga lektura tej autorki i obie pozycje odebrałam bardzo pozytywnie.

Praca w domu, możliwość wykonywania obowiązków kiedy się chce, w między czasie wypad na zakupy, zabawa z dzieckiem… Wiele osób o czymś takim marzy. W dobie COVID-19 te marzenia zaczęły się spełniać. Otrzymaliśmy możliwość pracy w domu jednak okazało się, że praca ta odbiega od naszych wyobrażeń. Niektórzy nazwali ją zgubną… Okazało się, że w domu jest o wile trudniej się skupić, a dokoła nas jest wiele rozpraszaczy, z którymi trzeba walczyć. Jak to robić? Tutaj właśnie z pomocą przychodzi nam książka Laury Vanderkam „Twoje domowe biuro. Jak pracować zdalnie i odnosić sukcesy”.
Książka jest króciutka dzięki czemu czyta się ją bardzo szybko. Jednak nie liczy się ilość, a treść! Autorka na tej niewielkiej ilości zamieściła ogrom rad jak odnaleźć się w pracy zdalnej. Ma ona świetne podejście do zarządzania zespołem, a także zadaniami. Tak - zadaniami, a nie czasem czego uczy nas większość poradników! Vanderkam pomaga nam także zrozumieć problemy naszych podwładnych i zespołu, doradza jak im pomóc przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości, poprawić zarówno swój jak i ich nastrój. Dostaniecie nawet wskazówki jak organizować spotkania, aby nie zabierały Wam za dużo cennego czasu co uważam za genialne. Z własnego doświadczenia wiem, że spotkania online prawie zawsze się przeciągają, bo często dotykamy także tematyki całkowicie nie związanej z pracą…

Według mnie ta książką może okazać się kolejnym bestsellerem autorki zaraz po „Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem”. Pomimo, że zaczynamy wracać do pocovidowej rzeczywistości to wielu z nas odkryło, że możemy obejść się bez wynajmowania powierzchni biurowych. Dlatego warto zapoznać się z tą książką, aby jeszcze efektywniej pracować i nie stracić swojej szansy na osiąganie sukcesów.

Zastanawialiście się kiedyś, czy wasza praca zdalna pozwoliła wam znaleźć się w grupie szczęściarzy?

Początkowo twierdziłam, że praca zdalna była pewnego rodzaju przekleństwem. Po lekkiej euforii, że jednak będę mogła pracować na swojej kanapie okazało się, że do pracy w domu niezbędne będzie jednak też biurko. Pojechałam więc do sklepu i kupiłam biurko. To był pierwszy krok do pracy zdalnej.

Z ogromną pomocą przyszła wtedy telewizja śniadaniowa, wzięłam sobie wtedy do serca jedną radę. Wstań rano, ubierz się i umaluj tak, jakbyś szła do pracy a potem usiądź przy biurku i pracuj.

Szkoda, że książka trafiła do mnie tak późno. W zasadzie w momencie, gdy właśnie wróciłam do pracy stacjonarnej w wydawnictwie. W ciągu roku zaliczyłam dwa krótkie okresy pracy zdalnej. Pierwszy w zeszłym roku w marcu, wytrzymałam do maja i wróciłam do pracy. W tym roku uziemił mnie koronawirus, którego złapałam i wtedy wszyscy z firmy, niejako przeze mnie przeszli na zdalną pracę.

Organizacja pracy w domu jest niezwykle trudna. Istnieje wiele rozpraszaczy, które przeszkadzają nam w normalnym skupieniu się na obowiązkach. Staje się to tym bardziej trudne, gdy posiada się dzieci. Ja nie posiadam dzieci, ale mój pies, wtedy jeszcze szczeniak, był mocno absorbujący i zdecydowanie był moim przeszkadzaczem.

W poradniku Laury Vanderkam znajdziecie kilkanaście złotych rad, które pozwolą wam zorganizować lepiej siebie i własną przestrzeń by lepiej wykonywać powierzone zadania. W książce odnajdziecie także szereg pozytywnych podpowiedzi, jak organizować spotkania i w jaki sposób prowadzić je by nie zabierały cennego czasu. Sporo uwagi autorka poświęca również na kontakty między pracownikami w zespole. Czasem jednak wydaje się to o wiele trudniejsze, niż pisze o tym autorka. Bezpośredni kontakt jest dla mnie niezwykle ważny, a brak kontaktu face to face sprawia, że czasem nie możemy się ze sobą porozumieć.

Mam nadzieję, że poczuliście się zachęceni do sięgnięcia po tę książkę. To kompaktowa wiedza zebrana na 100 stronach poradnika, która pomoże wam w rozwiązaniu problemów związanych ze zdalną pracą. Mam nadzieję, że już nie będzie potrzebna, bo najgorsze chwile pandemii są już za nami.

A czy wy, dobrze czujecie się podczas pracy zdalnej?

Książka jest krótka, ale wypełniona po brzegi radami, jak odnaleźć się w pracy z domu.
To, co najbardziej mi się spodobało to rozdział poświęcony zarządzaniu zadaniami (a nie czasem!) oraz rozdział o budowaniu zespołów, w którym znajdziecie sporo rad jak zarządzać pracownikami właśnie w trakcie pracy zdalnej.

Jeśli zatem szukacie wskazówek jak efektywnie pracować z domu - polecam!

Jeśli zatem szukacie wskazówek jak efektywnie pracować z domu -...

Jest to wyjątkowo krótki, ale po brzegi wypełniony treścią tytuł, który pełni rolę podręcznika po pracy zdalnej. Warto zwrócić uwagę na fakt iż zarówno pracownik jak i pracodawca znajdzie tu porady dla siebie. Dużą zaletą dla mnie jest szczegółowe uporządkowanie pojawiających się tu zagadnień, które podzielone zostały na odpowiednie rozdziały i poodrozdziały. Dzięki temu jeśli po jakimś czasie mamy ochotę wrócić do tej pozycji z łatwością przyjdzie nam odszukanie interesujących nas zagadnień.

W tej książce przeczytacie o taki metodach pracy zdalnej o jakich prawdopodobnie nigdy wcześniej nie wiedzieliście. Sięgając po tę pozycję obawiałam się, że dostanę tu typowy zestaw porad, które zalewały internet i inne media gdy pandemia nagle zmusiła tak wielu z nas do przejścia na home office. Dostał jednak od tej pozycji dużo więcej, dostałam od niej masę przykładów jak można ułożyć swoje życie podczas pracy zdalnej abyśmy byli usatyssfakcjonowani oraz w skrócie jak pracować aby nie zwariować.

Pierwsze rozdziały uczą nas jak zarządzać zadaniami, planować oraz jak organizować nie tylko czas pracy ale także wypoczynku. Kolejne strony przedstawiają nam typowe sytuacje których doświadczaliśmy w biurze np. spotkanie przy dystrbutorze do wody i pojawiają się tu propozycję jak odtwarzać te chwile podczas pracy zdalnej i jak zachować relacje, które udało nam się wcześniej zbudować. W ostatnich rozdziałach znajdziecie odpowiedzi na pytanie o to jak osiągać wielkie sukcesy, jak zamienić listę to-do w ta-da i wreszczcie jak dbać o swoje samopoczucie, tak aby faktycznie czuć się zadbanym.

Przedstawione tematy przydadzą się nie tylko osobom, które pracują zdalnie, ale także uczniom, którzy wiele czasu poświęcają na samodzielną naukę w domu. Dzięki tej pozycji dowiedzą się jak się nie rozpraszać i skutecznie realizować zamierzone cele.

Warto samemu sięgnąć po ten tytuł, gdyż są tu porady dotyczące zarządzania swoim życiem, a nie tylko pracą, a to przyda się każdemu. Jej przeczytanie zajmie nieco ponad godzinę, a informacje z niej wyniesione mogą znacznie polepszyć wasze umiejętności planowania i działania. Konkretna, wartościowa i zwłaszcza w obecnych czasach przydatna lektura. Polecam!

• Poradniki
  • EBk
  • Do kupienia
  • Mam!
  • Posiadam aktualizacja
  • Posiadam książkę
  • Development

Dodaj cytat z książki Twoje domowe biuro. Jak pracować zdalnie i odnosić sukcesy