Okładka książki 30 modeli mentalnych. Ścieżka prowadząca do podejmowania najlepszych decyzji i szybkiego rozwiązywania trudnych problemów Peter Hollins
Peter Hollins Wydawnictwo: Onepress poradniki
poradniki
Mental Models: 30 Thinking Tools that Separate the Average From the Exceptional. Improved Decision-Making, Logical Analysis, and Problem-Solving
Onepress
2021-07-07
2021-07-07
Katarzyna Rojek
rozwój osobisty

Sam konkret bez lania wody jak to często w tego typu książkach bywa.

Sam konkret bez lania wody jak to często w tego typu książkach bywa.

Osobiście uważam książkę za ciekawą, wiele informacji w niej zawartych wiedziałem już wcześniej, lecz sporo jest tam też wiedzy, z którą spotkałem się pierwszy raz. Książka ta jest przeznaczona dla osób, które chcą rozwijać swoje umiejętności myślenia i decyzji, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Autor przedstawia wiele przykładów z różnych dziedzin, co pozwala czytelnikowi na lepsze zrozumienie modeli mentalnych i ich zastosowanie w różnych sytuacjach. "30 Modeli Mentalnych" jest książką, która może pomóc w rozwijaniu umiejętności analizy i podejmowania decyzji oraz w budowaniu szerokiej perspektywy. Książka ma nieco ponad 170 stron, z czego około 30 to powtórki tego co było w książce, dlatego moja ocena to 7/10.

Zanim jednak rzucicie się na głęboką wodę musicie poznać mechanizmy, które nauczą Was pływać w niej jak ryba, zatem musicie, poznać istotę modeli mentalnych, bo z całą pewnością, podobnie jak i dla mnie przed tą lekturą, była to zupełnie mroczna materia.
Czym zatem są modele mentalne? Najprościej mówiąc, są to schematy mają ułatwić właściwą interpretację uzyskiwanej informacji oraz zrozumienie jej kontekstu. Jaśniej już odrobinę? Jeśli nie to może jeszcze z innej strony – modele mentalne to obrazy, założenia, przekonania, stereotypy, które tkwią w naszym umyśle i za pomocą których interpretujemy samych siebie, innych oraz otaczający nas świat. Aby taki model faktycznie okazał się przydatny koniecznym jest świadome podejmowanie decyzji i budowanie takich modeli mentalnych, które będą ułatwiały wspomniany proces decyzyjny, będą odpowiadały za trafność i szybkość podejmowania decyzji , jak i pozwolą na unikanie błędów. To z kolei odróżniało będzie modele mentalne dokładne, a zatem te pożądane, od tych niedokładnych – obarczonych błędnym wyobrażeniem.
Autor w swej książce nie tylko wskazuje na zasady prawidłowego budowania modeli mentalnych, ale opisuje również ich poszczególne rodzaje, analizując nie tylko ich istotę, ale i dzieląc je w zależności od tego jaką sferę podejmowania decyzji będziemy chcieli usprawnić. Książka, w ramach 30, na co wskazuje sam tytuł, modeli dzieli je na te, które odpowiadały będą kolejno za szybkość i kontekst podejmowania decyzji, te które pozwolą na podniesienie umiejętności spostrzegania i pozyskiwania kompletnych informacji, czy wreszcie na te które staną się przydatne w procesie rozwiązywania problemów.
Dodatkowo, odrębnej analizie poddane zostaną tzw. antymodele mentalne, czyli modele nastawione nie tyle na osiągnięcie określonego celu poprzez dążenie do jego realizacji, ale świadome oddalanie się od pewnych negatywnych następstw, a które pozwolą nam na sprecyzowanie, czego z pewnością nie chcielibyśmy osiągnąć.
Wreszcie, ostatnia kategoria modeli wiązała je będzie z pewnymi prawami czy regułami, pochodzącymi od nazwisk ich odkrywców, które stanowić będą obserwację pewnych powszechnych wzorów, a wśród nich pojawi się chociażby Prawo Murphy’ego, brzytwa Ockhama czy zasada Pareto.
Jeśli zatem zaciekawiła Was ta materia, chcecie poprawić sposób porządkowania informacji, ich wykorzystywania, a jednocześnie usprawnić ich analizowania i praktyczne posługiwanie się nimi musicie koniecznie sięgnąć po tę książkę.
Na zachętę powiem, że chociaż tematyka może po pierwszym wrażeniu przytłaczać i sprawiać wrażenie skomplikowanej materii, to Autor w bardzo przystępny i pozbawiony naukowej naleciałości sposób prowadzi czytelnika przez kolejne modele. Jego celem bowiem nie jest wydanie publikacji popularnonaukowej, lecz stworzenie poradnika, idealnego dla laika. Cały sens tej publikacji tkwi bowiem w tym, aby ułatwić każdemu z nas codzienne funkcjonowania i poprawić jakość życia czytelników. Autor przybierając rolę mentora wskazuje jak przełamywać bariery w myśleniu, a tym samym jak zwiększyć nasz potencjał, osiągając ponadprzeciętne rezultaty. Jeśli zatem chcecie uzyskać sukces w dążeniu do poprawy jakości myślenia obok „30 modeli mentalnych” nie możecie przejść obojętnie.

Koniec roku sprzyja podsumowaniom wszelkiego rodzaju, podejmowaniu planów na przyszłość, jak i chęci dokonywania zmian we własnym życiu. Jeśli jesteście właśnie w takim momencie swego życia, że poszukujecie impulsu do wdrożenia w życie nowych postaw, schematów zachowań czy zmiany sposobu myślenia „30 modeli mentalnych Petera Hollinsa to idealny poradnik właśnie dla Was....

Dzięki tej szczególnej książce zrozumiesz koncepcję modeli mentalnych i dowiesz się, w jaki sposób działają. Przekonasz się, że stanowią coś w rodzaju mapy po bardzo trudnym terenie: pomagają zrozumieć własne położenie oraz zobaczyć drogę do celu. Ułatwiają pokonywanie poczucia przytłoczenia informacjami, skupienie się na ważnych kwestiach i podejmowanie decyzji.

Nakładem wydawnictwa OnePress ukazała się książka "30 modeli mentalnych" autorstwa Petera Hollinsa. Autor jest badaczem, coachem i psychologiem, który w swojej pracy skupił się na odblokowywaniu potencjału ludzkiego. Po latach badań poświęcił się napisaniu bestsellerowych poradników, które poprawiły jakość życia milionom czytelników.

Kwintesencją książki jest skupienie się na tym co najważniejsze w naszym życiu i kierowaniu całej energii na realizację danego celu.
Autor pokazuje również tajniki szybkiego podejmowania trafnych decyzji oraz poprzez zadania i przykłady uczy dostrzegania rzeczy istotnych.

Każdy z modeli mentalnych przybliża nas do celu jakim jest szczęście i poczucie spełnienia. Opracowane przez niego modele mentalne podpowiadają jak realizować swoje priorytety a jak rezygnować z tego co jest nieistotne.
Zadania, przykłady oraz wskazówki przybliżają nas do tego by osiągnąć ponadprzeciętne rezultaty w dążeniu do sukcesu

Kwintesencją książki jest skupienie się...

“30 modeli mentalnych [...]” jest naprawdę merytoryczną książką, pełną praktycznych narzędzi na różne sytuacje życiowe. Autor "prosto z mostu" opowiada, czym są modele mentalne, po co je stosować, a następnie opisuje 30 modeli. Wszystko to bez lania wody.

Tytułowe modele mentalne w mojej definicji to jest po prostu wachlarz narzędzi, z których wybieramy jedno lub kilka, żeby umiejętnie i skutecznie radzić sobie z wyzwaniami, problemami i podejmować możliwie najlepsze decyzje. Peter Hollins pisze o tym, że warto mieć takich modeli mentalnych w zanadrzu dużo, żeby dobierać odpowiedni do rozwiązania konkretnego problemu. Gdy mamy tylko jeden model mentalny, to nie do wszystkiego będzie on pasował i nie wszystkie problemy rozwiąże. Np. jak mamy tylko młotek w domu, to będzie on dobry do zabijania gwoździ, ale nie przyda się do pocięcia deski, więc musimy zdobyć piłę.

Chciałam przeczytać tę książkę, żeby dodać do skarbonki modeli mentalnych kilka takich, o których nie słyszałam albo zapomniałam o ich istnieniu. Niektóre z modeli, przedstawionych w książce będą znane dla osób, które są związane z rozwojem osobistym, np. Macierz Eisenhowera, zasada Pareto. Natomiast oprócz znanych narzędzi na pewno można dowiedzieć się o kilku-kilkunastu nowych.

Książka napisana w prosty do przyswojenia sposób, ilustrowana przykładami oraz wypowiedziami znanych osób. Dla mnie przykłady zdecydowanie na plus, bo pomagają lepiej zrozumieć modele.

Zdecydowanie polecam książkę osobom, które interesują się rozwojem osobistym, chcą skuteczniej radzić sobie z problemami i wyzwaniami oraz poznać sposoby na podejmowanie lepszych decyzji. Myślę, że “30 modeli mentalnych [...]” warto przeczytać, a potem traktować jako zbiór przepisów: gdy mamy jakiś problem - sięgamy po książkę i odświeżamy w głowie model, który naszym zdaniem może nam pomóc, a następnie stosujemy na praktyce, sprawdzamy.

Książkę dobrze się czyta, bez problemu można zrozumieć co autor ma na myśli. Jeśli chodzi o treść, to książka sama w sobie nie dostarcza nic odkrywczego, aczkolwiek świetnie skupia w sobie dużo odkrywczych i przełamujących typowe myślenie kwestii. Autor czerpie od innych osób, jednak nie widzę w tym nic złego, tak długo jak się do tego przyznaje. 30 ciekawych idei i koncepcji, nazywanych modelami mentalnymi. Mimo, że niektóre z tych modeli mogą ci być znane, to nawet jedna nieznana koncepcja może wywołać w tobie tyle refleksji i spowodować nowe patrzenie na problemy i wyzwania, że warto przeczytać tą książkę. Jedno zdanie może wywołać u człowieka zmianę, a w tej książce jest dużo zdań z potencjałem na wywołanie zmiany. Nie ma w tej książce niepotrzebnego lania wody, dla niektórych może to być minus, jednak dzięki temu można szybko przyswoić wszystko, co chciał przekazać autor. Na końcu znajduję się krótkie podsumowanie, które pozwala na szybką powtórkę wszystkiego, co znajdowało się wcześniej.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

• Do kupienia
  • Rozwój
  • Rozwój osobisty
  • Poradniki
  • Poradnik
  • Psychologia

Peter Hollins 30 modeli mentalnych. Ścieżka prowadząca do podejmowania najlepszych decyzji i szybkiego rozwiązywania trudnych problemów Zobacz więcej