Cztery wezwania z przyczyny świętego Jerzego

Okładka książki Cztery wezwania z przyczyny świętego Jerzego Jaan Kross
Okładka książki Cztery wezwania z przyczyny świętego Jerzego
Jaan Kross Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Jednorożca powieść historyczna
powieść historyczna
Biblioteka Jednorożca
Neli monoloogi Püha Jüri asjus
Państwowy Instytut Wydawniczy
1973-03-01
1973-03-01
Wiera Bieńkowska
malarstwo renesans Tallinn Estonia literatura estońska Jaan Kross

Historia, a właściwie krótkie epizody z życia pochodzącego z Rewala (dzisiejszy Tallinn) malarza Michiela Sittowa ukazane od strony czworga bohaterów. Mistrz Michiel bywający na kilku dworach europejskich, przyjeżdża do rodzinnego miasta aby uregulować sprawy osobiste.

Oprócz ciekawej, wciągającej opowieści autorowi udała się także sztuka przedstawienia w bardzo przystępny sposób tła historycznego, np. cechów rzemieślniczych ówczesnych miast hanzeatyckich.

Skromna opowiastka, stanowiąca wariację na temat jednego epizodu z dość zamierzchłej historii, a może raczej historii sztuki. Dziś zostałaby niewątpliwie rozdmuchana do rozmiarów powieści, tymczasem Kroos nadal jej formę krótkiej, rozpisanej na cztery głosy impresji, dzięki czemu jej zalety, między które liczą się urok i plastyczność, występują tu w formie skoncentrowanej. Autorowi obce jest wszelkie efekciarstwo, bez trudu przenosi za to czytelnika do renesansowego Tallina, każąc mu wędrować jego wąskimi uliczkami i dając wgląd w ludzkie umysły, nie pozostawiając złudzeń, jakiego typu umysłowości przeważały tak wówczas, jak i obecnie, a jednocześnie pozostawiając nadzieję, że małość ostatecznie nie zatriumfuje.

Wow!

Wow!

• Literatura estońska
  • Uzupełnić księgozbiór
  • Lit.. estońska
  • Podpatrzone u innych, albo jeszcze nie wiem czy chcę przeczytać
  • Literatura piękna

Dodaj cytat z książki Cztery wezwania z przyczyny świętego Jerzego