Immatrykulacja Michelsona

Okładka książki Immatrykulacja Michelsona
Jaan Kross Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Biblioteczka Interesującej Prozy literatura piękna
literatura piękna
Biblioteczka Interesującej Prozy
Michelsoni immatrikuleerimine
Prószyński i S-ka
1998-01-01
1976-01-01
Witold Dąbrowski
Rosja carat powstanie literatura estońska

więcej Więcej

W ramach wyzwania pisarz estoński. Chociaż powieść na wskroś rosyjska. Opowiada zresztą o życiu postaci historycznej, generała armii carskiej Michelsona. Pretekstem do snucia tej opowieści jest jego uroczyste przyjęcie do stanu szlachty. Kim z pochodzenia i z urodzenia jest generał? Jak była jego droga życiowa i jak doszedł do stopnia generalskiego? Intrygująca...

Początek "Immatrykulacji Michelsona" czytało mi się "jak po grudzie". Zapewne za sprawą używanego języka. Potem było lepiej.
Jaan Kross stworzył interesujący portret głównego bohatera, ale sposób prowadzenia narracji (polifonia) był dla mnie uciążliwy.
Momentami nie byłam pewna, które przemyślenia należą do generała Michelsona, a które do jego kamerdynera Jakoba.
Obaj...

Kroos ma dar, pewną odrębność, ale nie zawsze potrafi z tego daru właściwie skorzystać. „Immatrykulacja Michelsona” posiada niby wszelkie atuty – opiewa intrygującą postać, a celna stylizacja oraz polifoniczna narracja z dodatkowym smaczkiem powinny zadowolić miłośników niecodziennej formy. A jednak czuć tu zmarnowany potencjał. Kroos dopełniłby dzieła, gdyby zamiast...

Może gdyby była dłuższa, poszerzona, ocena byłaby lepsza? Wyszło całkiem dobre opowiadanie.

• 2013
  • Kraje nadbałtyckie
  • 2014
  • Studia
  • Literatura języków bałtyckich (+ estoński)
  • 2019

Dodaj cytat z książki Immatrykulacja Michelsona