Maus: Mój ojciec krwawi historią

Maus. A survivor's tale. Book 1. My father bleeds history
Holokaust
komiksy
Anna

Opowieść o Władku Szpigelmanie, polskim Żydzie ocalałym z Zagłady, i jego synu Arcie - rysowniku, który, nie doświadczywszy bezpośrednio tamtych wydarzeń, stara się zrozumieć historię swojego ojca i uporządkować skomplikowane relacje emocjonalne między nimi. Podstawowa siła tego komiksu tkwi w niezwykłej umiejętności obrazowania zdarzeń, które kryją się za surową i minimalistyczną formą...

Podstawowa siła tego komiksu tkwi w niezwykłej umiejętności obrazowania zdarzeń, które kryją się za surową i minimalistyczną formą graficzną. Tutaj nie ma prostych klisz i recept, a czytelnik z trudem odnajduje kategorie, wedle których jest w stanie ustosunkować się do tego, na co patrzy. Ten komiks, który jako jedyny otrzymał Nagrodę Pulitzera, jest osobistą próbą zrozumienia najważniejszej z kwestii XX wieku.

Villiana | 2015-10-25
Przeczytana: 25 października 2015

Czy można stworzyć komiks traktujący o sprawach poważnych? Maus jest dowodem na to, że tak.

Całość treści oparta jest na słownej relacji Władka Szpigelmana, polskiego Żyda, z wydarzeń mających miejsce podczas II wojny światowej, którą przetrwał i teraz przedstawia swojemu dorosłemu już synowi Artowi wszystko to, co wydarzyło się wtedy. Układ komiksu jest na pierwszy rzut oka prosty, ojciec opowiada, syn słucha, notuje i zadaje pytania, ale w międzyczasie poznajemy też ich obecne życie, relację syn-ojciec, oraz możemy porównać, jakim człowiekiem był Władek wtedy, a jakim jest teraz i jak zmieniła go wojna.

Opowieść jest naprawdę interesująca, i pomimo swojej długości (jak na komiks) nie była nurząca, momentami brakło napięcia, ale po chwili wszystko znów było przejmujące. Dodatkowo kończy się w takim punkcie, że koniecznie trzeba sięgnąć po kolejną część i na pewno to zrobię.

Czy mi się podobało? Tak. Wydarzenia jakie miały miejsce podczas II wojny światowej ciągle wywołują...

PABLOPAN | 2013-03-29
Przeczytana: 28 marca 2013

Do tej pory unikałem komiksów jak diabeł święconej wody. Nie podobała mi się ta forma wyrażania treści. Temat Holocaustu liznąłem trochę, przy okazji czytania Grzesiuka. Jednak to, co serwuje nam Spiegelman, to istne arcydzieło. Prosta, minimalistyczna forma przekazu połączona z jednym z najtragiczniejszych wydarzeń historii może się wydawać mieszanką wybuchową. Pewnym jest, że całość robi niesamowite wrażenie i nawet forma komiksu (a może zwłaszcza) jest dobra, aby ocalić Holocaust od zapomnienia i przestrzec następne pokolenia przed podobną tragedią. Polecam!!!

SłabyGracz | 2015-06-22
Na półkach: Przeczytane, Komiksy

Ten komiks jest skutkiem syjonistycznej teorii Teodora Herza, która była głoszona przez pokolenia Żydów. Bardzo niepotrzebnie dzielona jest w nim ludność żydowska od polskiej. Wszyscy mieszkańcy Polski(zarówno żydzi jak i Polacy) mieli dokładnie ten sam genotyp i różniła ich tylko religia. Z tego powodu nieco żałosne jest przedstawianie Polaków jako świnie, a Polaków żydowskiego pochodzenia jako myszy, Albo wszyscy są myszami, albo wszyscy są świniami, bo wtedy Polacy i żydzi to było jedno i to samo.

Ale komiks spoko. Ładne rysuneczki i pomimo obrzydliwego dążenia do oddzielenia żydów i Polaków jest on dobrze zrobiony.

Umiem oddzielić ideologię od sztuki i dlatego wystawiam mocne 2/10.

Noemi | 2013-12-29
Na półkach: Przeczytane, 2013

Długo szukałam tak wychwalanego i polecanego "Mausa". Już po lekturze mam bardzo mieszane uczucia.
Zupełnie nie tak wyobrażałam sobie narrację, a jednak... dzięki temu bohaterowie są blisko czytelników, prawie na dotknięcie ręki. Są realni, autentyczni i nie wybielani.
To NAPRAWDĘ nie jest jakiś tam sobie zwykły komiks. Świadomość, że to wszystko miało miejsce oraz sposób przekazania historii przez Arta Spiegelmana sprawiają, że nie da się zapomnieć o "Mausie". I z pewnością nie czyta się tego po prostu jak komiksu, dziwnie przyswaja się treść tego dzieła, ale to wrażenie każdy powinien sprawdzić sam.
Wszyscy powinni spróbować to przeczytać, o ile mają taką możliwość - to jest niezwykłe.

Emiliana | 2010-10-25
Przeczytana: maj 2010

Pierwszy komiks, jaki w życiu czytałam. Przejmujący, wzruszający, znakomity! Jak dla mnie mistrzostwo. Wybór takiej formy opowieści, dla tekiego tematu z pozoru wydaje się wręcz śmieszny, jednak okazuje się bardzo trafny.

Karolina | 2014-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2014

Niesamowity komiks! Wspaniała opowieść! Arthur "Art" Spiegelman pokazał historię ocalałego, swojego ojca, który przeszdł piekło II Wojny Światowej jako polski Żyd. Jego historia jest typowa i wręcz przerabiana nizliczoną ilość razy: polski Żyd który przed wojną miał wszytsko i prowadził fabrykę, po najeździe na Polskę sukcesywnie traci wszystko aż w końcu ląduje w gettcie, a potem w Auschwitz. Ale jak jest powiedziane w drugiej części komiksu: ci któzy zginęli nie mogą opowiedzieć swojej historii. Dlatego mamy historię tych którzy przeżyli. Być może powtarzalne, ale układane przez samo życie, więc też przypadkowe. Bo nie przeżyli najlepsi. Ani najgorsi. Przeżyli Żydzi przypadkowi.
Myślę, z warto przeczytać ten komiks nie tylko dla historii, ale także dla wspaniałej matefory. Było wiele dyskusji nad przedstawieniem różnych narodowości jako różne zwierzęta. Zwłaszcza Polaków jako świnie. Cztałam, że świnie miały być naiwązaniem do tego jak Niemcy nazywali Polaków (podobnie jak...

Ilona K | 2013-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Nie jestem przekonana do tej formy "pisarstwa". Zawsze uważałam, że komiks to nic poważnego, że przez rysunki staje się pobłażliwy w stosunku do tematu, a już w ogóle jeśli tym tematem jest Holocaust, to jawi się komiks jako coś nieodpowiedniego, jak marny żart, niestosowny dla podejmowanego tematu. Ale się pomyliłam...To była pierwsza obrazkowa historia czytana w tzw. dorosłym życiu i okazała się rewelacyjna, poruszająca - jak każdy autobiografizm mieszający się się z Wielką i jednak Tragiczną Historią. Ale przede wszystkim wspaniale narysowana! Nigdy nie pomyślałabym, że w świecie kultury obrazkowej, której nie cierpię, docenię kunszt kreski Spiegelmana! To poruszony temat, świetna stylizacja językowa (choć przyznam, że początkowo irytująca) Włodka, ojca naszego bohatera, który jako Polak i Żyd mówi w sposób charakterystyczny, łamiąc wszelkie stylistyczne reguły i przekręcając słowa. To jedna z moich ulubionych postaci, nauczona trudnym obozowym życiem oszczędności, oschłości w...

Matemax | 2015-03-13
Przeczytana: 12 marca 2015

Myślę, że tak powinniśmy przedstawiać historię, prosty porywający sposób, ale przede wszystkim podkreślając, że wielkie historyczne wydarzenia składają się z tysięcy pojedynczych ludzkich historii.

Booknerd | 2015-09-13

Poruszająca historia przekazana w nietypowym medium-komiksie. Idealne dla tych, którzy nie czytają komiksów, jak i dla tych nie sięgających po historie o II wojnie światowej.

Nibi | 2010-07-03

do czytania podchodziłam z bardzo mieszanymi uczuciami, które na szczęście szybko się rozwiały. Spiegielman przedstawił historię Władka i Andzi w sposób bardzo prawdziwy - nie odniosłam wrażenia, żeby coś było przekolorowane.