20833881
czasopisma
Snoopy

Bieńczyk o kwestionariuszu Prousta, Stasiuk o podróżowaniu przez Polskę oraz fragment nowej powieści Olgi Tokarczuk, na której publikację trzeba czekać jeszcze rok. ks. Michał Heller: Jak wygląda Bóg Powiedziałem kiedyś Richardowi Dawkinsowi, że między nami jest tylko nieduża różnica. - Jak to? - zdziwił się. - Bo ty mówisz słowo "racjonalność" małą literą, a ja dużą - opowiada Piotrowi...

ks. Michał Heller: Jak wygląda Bóg

Powiedziałem kiedyś Richardowi Dawkinsowi, że między nami jest tylko nieduża różnica. - Jak to? - zdziwił się. - Bo ty mówisz słowo "racjonalność" małą literą, a ja dużą - opowiada Piotrowi Cieślińskiemu wybitny kosmolog

PKB i szczęście

Kiedy będziemy pracować po trzy dni w tygodniu, a wzrost gospodarczy nie będzie warunkiem pokoju na świecie - zastanawia się Wojciech Orliński

Kwestionariusz Prousta

Choć wcale nie stworzył go Proust, tylko jego znajoma. O najsłynniejszej rubryce prasowej świata pisze tegoroczny laureat Nike Marek Bieńczyk. Na pytanie Prousta odpowiadają m.in. Lou Reed, Robert Altman i David Bowie

Z lotu Szczygła

Nie wiem, czy oscypek budzi w Europie pożądanie. Ale wiem, że inny nasz specjał - na pewno tak. Z czym trzeba podawać polski reportaż za granicą? Mariusz Szczygieł ma know-how

Opowiadanie Stasiuka

Pięć po ósmej włączyłem radio, odnalazłem godzinki i zacząłem śpiewać. Zawsze tak robię, ilekroć wyjadę dość wcześnie. Głośno, głośniej niż radio, tak jak mój dziadek - Andrzej Stasiuk rusza w Polskę

Biesy w Memphis

Autor najgorętszej amerykańskiej książki sezonu stał się sławny dlatego, że czegoś nie zrobił. A konkretnie nie zadźgał trzech chłopców, by złożyć ich w ofierze podczas satanistycznego rytuału. O śmierci i zmartwychwstaniu Damiena Echolsa opowiada Katarzyna Surmiak-Domańska

Duszę tanio sprzedam

W USA za 82 dol. za noc możesz zostać przeniesiony do bardziej komfortowej więziennej celi. Dlaczego wystawianie niektórych towarów i usług na rynek jest niemoralne? - zastanawia się Miłada Jędrysik

Patrz na mękę i bądź zdrów

Zanim arcydzieła sztuki trafiły do galerii i muzeów, przeciętny zjadacz chleba mógł zobaczyć je w szpitalu. Z tym że lepiej było do niego nie trafić. Do czego obrazy w szpitalach służyły chorym? Opowiada o tym Maria Poprzęcka

Zemsta zwierząt

Nie będą rozszarpywać nam gardeł za to, co im robimy. Wystarczy, że to my znajdziemy się na tyle blisko, by zarazić się od nich jednym z tysięcy zabójczych wirusów. Ebola, HIV, ospa, grypa - to tylko początek - pisze Irena Cieślińska

Mówiły ludzkim głosem

Papuga Casanovy, niedźwiedź Byrona, homar Nervala. Przeglądu menażerii słynnych pisarzy dokonał Marcin Sendecki

Nowa powieść Tokarczuk

Kto i po co wybrał się w 1752 r. do Rohatynia? Nowa powieść Olgi Tokarczuk do księgarń trafi dopiero za rok. U nas już teraz przeczytasz fragment

Żył szybko, umarł z morfiną

Mówisz - Jack London, myślisz - bajki o zwierzętach? O niezwykłym życiu alkoholika, trampa, socjalisty, bogacza i awanturnika, a także pierwszego celebryty wśród amerykańskich pisarzy opowiada Radosław Leniarski

Spiegelman: Nie pytaj, czemu Polacy to świnie

Czuję się, jakbym umarł i reinkarnował się w osobie egzekutora własnego testamentu. Wszystko, czym się zajmuję, to odpowiadanie na pytania o "Mausa" - mówi Wojciechowi Orlińskiemu najsłynniejszy komiksiarz świata Art Spiegelman

200 lat fabryki baśni braci Grimm

Działałał sprawnie. Jacob doglądał treści produktów, Wilhelm zajmował się ich formowaniem - niebajkowe życie teutońskich bajarzy demaskuje Janusz Rudnicki

Martin Amis: Kobiety, nie idźcie tą drogą

Najbardziej spektakularną ofiarą rewolucji obyczajowej lat 60. jest według Martina Amisa jego własna siostra: kobieta, która wpadła w pułapkę alkoholizmu i rozwiązłości - o nowej powieści Anglika pisze Jerzy Jarniewicz

Chwała półkownikom

Czyli książkom, bez których domowy regał byłby niekompletny. Dlaczego lubimy czytać to, co już znamy - zastanawia się Wojciech Nowicki

Mossad bez tajemnic

To słowo oznacza po hebrajski po prostu "instytut", ale na świecie jest afrodyzjakiem dla fanów tajnych służb. O najsłynniejszych akcjach Mossadu pisze Mariusz Zawadzki

Tuzin prezentów po choinkę

Nowa powieść J.K. Rowling to pewniak, "2666" Roberto Bolano - arcydzieło dla wybrednych, opowieści rysunkowe Edwarda Goreya - coś dla dzieci, które nie boją się bać. 12 prezentów szytych na miarę poleca Juliusz Kurkiewicz

50 książek, które czyta świat

Najważniejsze nowości z całej Europy i drugiej półkuli

Plac zabaw

Starofrancuski rondel Probierczyka oraz tytuły słynnych utworów literackich rysunkowo zaszyfrowane przez Jacka Gawłowskiego

Kwestionariusz "Książek"

• Powiedz życiu tak, Lili
  • Zasady magii
  • Kształt nocy
  • Hajlajf. Czysta prawda o brudnej służbie
  • Żyj pięknie Jak czerpać inspirację ze zmian, które przynosi los
  • Niewiarygodna wspinaczka

5 (2 ocen i opinii)
Kształt nocy
Tess Gerritsen

6,67 (3 ocen i opinii)
Hajlajf. Czysta prawda o brudnej służbie
KAFIR , Łukasz Maziewski

0 (0 ocen i opinii)
Żyj pięknie Jak czerpać inspirację ze zmian, które przynosi los
Pema Chödrön

7 (2 ocen i opinii)
Niewiarygodna wspinaczka
Mark Synnott

8,67 (3 ocen i opinii)
Światło księżyca
Jenn Bennett

8,5 (2 ocen i opinii)
Burze w mózgu. Opowieści ze świata neurologii
Suzanne O'Sullivan

Cukiernia Pod Amorem. Jedna z nas
Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Poza kontrolą
Kathryn Croft

ucho_igielne | 2014-05-15
Przeczytana: 14 maja 2014

W pamięci utkwiły mi dwa artykuły, chociaż na pewno inne też zasługują na uwagę. Te dwa artykuły to: historia nieco mrocznego Damiena Echolsa oraz tekst o braciach Grimm- prawdziwych tytanach pracy.
Uprzejmie proszę o nie dodawanie plusów za tę opinię:)

allison | 2012-12-27
Przeczytana: 26 grudnia 2012

Zdecydowanie za dużo jest w tym numerze tekstów dotyczących książek popularnonaukowych, a za mało na temat literatury pięknej. Osobiście wolę te drugie, więc zapewne stąd moje odczucia...

Za ciekawy uważam artykuł o J. Londonie oraz tekst o wielokrotnym czytaniu tych samych książek. Zainteresował mnie fragment najnowszej powieści O. Tokarczuk i czekam teraz niecierpliwie, aż będę miała okazję ją przeczytać.
Rozczarowało mnie natomiast opowiadanie A. Stasiuka - nie ma w nim nic z jego literatury drogi; to raczej jakaś nudna relacja z podróży, jakby pisana na siłę i z poczuciem zbliżającego się szybko terminu oddania tekstu do druku.

kryptonite | 2012-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2012

W tym magazynie mam jednego pewniaka pod względem artykułów - Mariusza Szczygła. Jego tekst oraz ten o braciach Grimm uznałam za najciekawsze, natomiast pozostałe - niestety słabo.