Maus: I tu się zaczęły moje kłopoty

Tłumaczenie: Piotr Bikont
Cykl: Maus (tom 2)
Wydawnictwo: Post
Maus. A survivor's tale. Book 2. And here my troubles began
Holokaust
komiksy
Nibi

Część druga kontrowersyjnego komiksu. Kontynuując swoją niezwykłą i wciągającą opowieść, Spiegelman zestawia ze sobą dwie płaszczyzny czasowe: pierwszą, którą jest opowieść Władka o jego dramatycznych doświadczeniach w Auschwitz, obozowej rzeczywistości i codziennej walce o przetrwanie w tych nieludzkich warunkach, druga zaś to relacja Arta przenosząca czytelnika w realia współczesnej Ameryki, do domu rodzinnego w nowojorskim Rego Park i willowej dzielnicy Catskills, gdzie ojciec i syn, pomimo wielu różnic ich dzielących szukają możliwości porozumienia. Powoli wchodząc w rytm tej opowieści, poznajemy kolejne losy ich bohaterów od przybycia ojca do obozu w Auschwitz po czasy nam współczesne.

Villiana | 2015-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2015

„Jak się jadło to, co dawali, to starczyło tylko żeby bardziej wolno umrzeć.”

Wciąż jestem zdania, że mimo tematu wyeksploatowanego i wyssanego przez kinematografię i literaturę, ten komiks jest czymś naprawdę innym, świeżym i może bardziej przystępnym? W każdym bądź razie jest dobry, ukazuje historię i tragedię polskiego żyda w sposób, który po prostu trafia.

W tym tomie poznajemy dalsze losy Władka Szpigelmana, po tym, jak trafił do Auschwitz. Jak tam, było, co się działo w tym czasie z jego żoną Andzią, i jak przetrwali. Dużo tragicznych obrazów, zło, nienawiść, okrucieństwo. Jak więźniowie obozów razili sobie z głodem i z masową śmiercią wkoło nich. Ilustracje naprawdę oddają atmosferę, dodatkowo znajdziemy schemat krematorium i obozów. Jest też dużo z życia Władka i jego syna Arta po zakończeniu wojny, obozy zmieniły głównego bohatera w sposób, który naprawdę ciężko innym zrozumieć, ciężko sobie wyobrazić ogrom tego, co na niego spadło i co przetrwał.

Myślę, że naprawdę...

PABLOPAN | 2013-04-01
Przeczytana: 31 marca 2013

Komiks o Holokauście? To nie mogło się udać. A jednak udało się! Art Spiegelman stworzył genialne arcydzieło. Tego nie trzeba reklamować, to trzeba przeczytać! Polecam.

SłabyGracz | 2015-06-22
Na półkach: Przeczytane, Komiksy

Równie mocny jak I część, ale z dodatkiem przerażających historii wojennych. Nawet udaje mu się zachować względny obiektywizm, choć nadal niepotrzebnie dzieli nację, która podzielona zostać nie powinna.

Clea | 2015-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2015

Mimo, że wydawało/by się, że komiks jest najmniej odpowiednią formą do przedstawienia tematu holocaustu i trudnych relacji, tu jest to forma najodpowiedniejsza i genialna w swojej prostocie i urzekająca oryginalnością. W dodatku wydaje się takim niezwykłym medium, że tylko ono może oddać pewne kwestie, które i były i w książkach, w przekazach i w filmach, ale w tym wydaniu wybrzmiewają nową warstwą treści. Piękne. Autentyczne do bólu - arcydzieło przekazu!i sztuki.

Yardash | 2014-05-27

ARCYDZIEŁO - tak można opisać ten komiks jednym słowem. Generalnie jest to historia obozowa, z którą każdy się już zetknął za pomocą innego medium (książki, filmu itp.), ale każde kolejne zetknięcie się z tą tematyką niezmiennie szokuje i "ryje beret". Obok takich pozycji nie przechodzi się obojętnie. Jest to taka komiksowa "Lista Schindlera".
Komiks opowiada na przemian dwie odrębne historie - wojenną/obozową i współczesną, w której syn i ojciec w trakcie rozmowy, będącej swoistym wywiadem, próbują choć odrobinę rozliczyć się z demonami z przeszłości. Komiks pokazuje nie tylko koszmar wojny, obozów koncentracyjnych i holokaustu, ale również koszmar ciągnący się długo, długo po tych wydarzeniach. Jesteśmy świadkami wydarzeń, których ludzka psychika nie jest w stanie wytrzymać i które odbijają się na niej do końca życia, a trauma przekazywana jest nawet na kolejne pokolenia.
Trzeba jednak zaznaczyć, że komiks nie uchronił się od pewnych kontrowersji. Przedstawienie Polaków pod...

Karolina | 2014-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2014

Druga część genialnego komiksu skupia się bardziej na bezpośrednim pobycie Władka Spiegelmana w Auschwitz, ale też dużą część poświęca na jego relacje z synem Artem (Arturem), które nie są łatwe. Władek - co jest powiedziane w pwnym momencie - jest dokładnie odzwierciedlonym najgrszym rasistowskim stereotypem Żyda: dziwak, rasista, bardzo religijny, zabójczo oszczędny do granic chytrości, przedsębiorczy i... ocalały z Holocaustu. Przez cały czas zastanawiamy się, czy to wojna go zmieniła, czy może jedynie uwydatniła niektóre jego negatywne cechy. I litujemy sie nad nim, ale jednocześnie rozumiemy, dlaczego syn nie chce z nim mieszkać i wręcz stara się ograniczyć kontakty. Myślę, że wymyślony slogan reklamowy do "Maus": "Mój ojciec krwawi historią" jest badziej trafny właśnie dla drugiej części, bo historia na zawsze naznaczyła ego człowieka. Jego wartości i dusza będą krwawić do ońca jego życia i odcisną piętno na całej jego rodzinie, która nigdy nie zaznała wojny.

Rewelacja. Świetna grafika, ważny temat i poruszająca historia ukazana w kontrowersyjny sposób przywodzący na myśl "Folwark zwierzęcy" George'a Orwella. Nieco inne spojrzenie na Holokaust.

"...jeśli żyć znaczy zwyciężyć, to umrzeć znaczy przegrać"
Relacja syna, po ojcu "auszwickim" , bardzo realna na pozimie narracji.
Kreska bez rewelacji, momentami bardzo sugestywna np. syn (dorosły człowiek), jako mały chłopczyk na fotelu u psychoanalityka.

Tymomateusz | 2010-11-30
Przeczytana: 10 listopada 2010

Grafika ciekawa, kilka rzeczy zastanawiających (na przykład vladkowy wstręt do murzyna, którego podwożą razem z Artem w drodze z supermarketu), ale jednak jest to jedna z wielu holokaustowych historii, jakich pełno. Może zbyt wiele ich poznałem, w tym niejedną o wiele lepiej opowiedzianą, żeby ten komiks robił na mnie wrażenie. Czegoś mi tu brakowało, trudno mi napisać czego właściwie.

smokoo | 2011-12-26

Ciekawe ujęcie tematu i przedstawienie postaci. Mi osobiście podoba się, że pokazane jest jak pobyt w obozie wpłynął nie tylko na dalsze życie ojca, a także syna. Pan Spiegelman pokazuje, że tak potwornych rzeczy jakie działy się w obozach nie da się szybko wymazać z pamięci i będzie miało to wpływ na jeszcze wiele późniejszych pokoleń.