Nowa Istota

Novae Res
2021-03-26
2021-03-26
9788382192629
literatura obyczajowa miłość transsesualizm walka wręcz zmiana płci istoty duchowe dorastanie marihuana cierpienie wrogość walka zabawa stwórcy los fatum początek

"Nowa istota" Tomasza Ciechowicza to książka, która wywołała we mnie mnieszane uczucia, od zagubienia, przez obrzydzenie, po totalną niemoc myślową 🙈

"Czym jest istota bez szansy na odbieranie i oddziaływanie? On był lalką, bo jak ona, choć żył, to był nieruchomy"

Ta książka to pozycja dość kontrowersyjna, znajdziemy w niej wiele wulgaryzmów i rozterek. Nie umiem opisać słowami wszystkich emocji i odczuć które mi towarzyszyły podczas czytania.

W książce autor ukazuje nam wyobrażenie naszego stworzenia. Szokiem dla mnie były postacie trzech twórców. Byli oni odrażający, wulgarni i nieludzcy. Bawili się istotą, wykorzystywali seksualnie i gnębili. Ciarki przechodziły przez samo czytanie. Po etapie stworzenia nadszedł kolejny, wcielenie się w istotę ludzką. Ukazane są trudy życia od okresu dziecięcego do nastoletniego oraz towarzyszący temu bunt. Istota urodziła się mężczyzną, choć wewnątrz czuła się kobietą. Musiała walczyć o uznanie i znaleźć swoje miejsce. Po drastycznych przeżyciach sama się okalecza, wskutek czego trafia do szpitala i staje się kobietą. Odrzucone przez rodzinę ukojenie znajduje w ramionach swojego największego rywala z przyszłości.

Początkowo chciałam odłożyć tą książkę, bo nie wiedziałam co czytam. Po dłuższym namyśle podążyła historię istoty. Może wydawać się odrzucająca, zbyt wulgarne jednak pozwala nam dotrzeć, że świat nie jest tylko taki jak my go dostrzegamy. Łatwo przychodzi nam ocenianie innych. A jak my czujemy się do nas ktoś ocenia?

Książka jest dziwna, ale nie ma w tym nic złego. Skłoniła mnie do kilku refleksji i to mi spodobało.
To czy warto sięgnąć po tę książkę zostawiam wam kochani. W moim uznaniu przeczytanie nie było straconym czasem.
Mam nadzieję że cokolwiek zrozumieliście z tego, ponieważ do tej pory nie wiem jak objąć słowami to co ta książka wywołała w moim umyśle.
Za egzemplarz Dziękuję @wydawnictwo_novaeres

Książka pod tytułem „Nowa Istota” to pozycja dosyć kontrowersyjna. Trochę wulgarna, trochę obrazoburcza, na pewno inna niż wszystko to, co dotychczas czytałem. Hmm, szczerze, to jestem bardzo skonsternowany i nie bardzo wiem jak się zabrać do tej recenzji. Więc może najprościej, jak mawiał to mój profesor nauczający archeologii – zrobimy to łopatologicznie.
Powieść „Nowa Istota” rozpoczyna się snem/ mirażem/ wspomnieniem/ inne piękne wyrażenia, początków naszego istnienia. Nie tego tutaj, lecz bezpośrednio przed momentem poczęcia. Tak, stoimy przed Stwórcą, a raczej trzema enigmatycznymi stwórcami. I tutaj niejako doznamy szoku – są oni wulgarni, obskuranccy, od razu czujemy do nich niechęć za brak szacunku do swoich stworzeń. Bawią się ludzką istotą, gwałcą ją, czy to fizycznie, czy to mentalnie. Zero szacunku, czysta przemoc i groteskowa zabawa. Wkurza, odstręcza, wręcz zmusza do odczucia całkowitego, nieokiełznanego obrzydzenia takimi Stworzycielami. Gdyby takowy istnieli…
Następnie, po całej mordędze przed wcieleniem, stajemy się ludzką istotą. Prostą, a jednocześnie skomplikowaną. Jest w nas bunt, nieokreślony, odwieczny, niezrozumiany, choć w jakimś stopniu pojmowany parapsychicznie. Nic nas tutaj nie trzyma. Żyjemy życiem nieokreślonym – tutaj, teraz, w tylko w tym momencie, bez myślenia o tym, co może nam przynieść przyszłość. Słowem – żyjemy ulotną chwilą dla niej samej, bez zadawania pytań, bez podążania gdziekolwiek. Ostatnimi czasy chyba taka postawa zdarza się coraz częściej. Prawda?
Autor w swej powieści porusza kwestie odmienności fizycznych, kulturowych, mentalnych. W tym przypadku opisuje zagmatwane losy kobiety uwięzionej w męskim ciele. Jest on-ona zawieszony/a między wyznaczonymi przez ludzkość i Stwórców granicami. Jest dokładnie na samym jej środku, ani tu, ani tam. Chłopak wyglądający jak kobieta, musi znaleźć swoje miejsce na tym padole łez i zmartwień. Wyzywana od „ciot” i temu podobnych „słów”, musi znaleźć swoje miejsce. Dlatego co rusz walczy, aby pokazać, że nie jest tym, kim go (ją) określają. Walczy w sensie dosłownym – stacza krwawe walki na pięści… i wygrywa. Zapowiada się na świetnego pięściarza, lecz przez kontuzję traci szansę zostania zawodowym bokserem. Później nie unika też używek, które prowadzą go-ją do kolejnych kłopotów… W pewnym momencie stacza się na samo dno i okalecza się. Uratowana, staje się kobietą, , odrzuconą przez własną rodzinę, i wiąże się ze swym dawnym rywalem, jak się okazuje gejem… To tak po krótce. Przyznam, że takie zakończenie było dla mnie zaskoczeniem.
Wydaje mi się, że to nie tylko historia o zmaganiu się ze sobą, jako człowiekiem na rozstaju. To również opowieść o tym, jak postrzegamy świat, jak łatwo ulegamy impulsom, jak mało krytyczni jesteśmy wobec siebie i innych. Tak, sądzić innych potrafimy, ale czy oceny te są słuszne? Czy nasze postrzeganie jest jedynym prawdziwym? Z kart „Nowej Istoty” możecie zaczerpnąć odpowiedzi na te frapujące pytania. Czy będą one proste? Może, niekoniecznie… albo w ogóle. Ciężko jest pisać o czymś, czego do końca się nie rozumie.
Choć powieść jest krótka, zawiera w sobie wiele wątków, których nie sposób wymienić. Pisząc te recenzję, zaczynam sobie uświadamiać kolejne, które trochę zmieniają moje postrzeganie tej pozycji. Być może będziecie czuli zniesmaczenie, tak jak ja, i pomimo tego, że nadal je odczuwam, jestem bogatszy o nowe doświadczenia. Początkowo sądziłem, że wystawię gorszą opinię na jej temat, ale po głębszym namyśle, sądzę, że warto sięgnąć po tę książkę… bo może to przygoda ciężka, wulgarna i trudna, ale warta przebycia. Warto spojrzeć na świat innym spojrzeniem, niż tym, którym sami siebie określamy.

Książkę otrzymałem z Klubu Recenzenta nakanapie.pl

Powieść „Nowa...