The Monsters and the Critics and Other Essays

2006-01-01
026110263X

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Kształtowanie Śródziemia Christopher John Reuel Tolkien, J.R.R. Tolkien
Kształtowanie ... Christopher John Re...
Okładka książki Ballady Beleriandu Christopher John Reuel Tolkien, J.R.R. Tolkien
Ballady Beleri... Christopher John Re...

Książka zawierająca esej Tolkiena, w którym opisuje zjawisko "eucatastrophe". Warto się zapoznać, bo stanowi podstawę dla interpretacji "Władcy Pierścieni" zgodnie z intencją twórcy.

Obiektywnie: ogrom wiedzy i pracy. Osobiście, mimo, że uwielbiam Tolkiena, trochę zagmatwane i trudne do przebrnięcia. Wyjątkiem był esej "O baśniach albo Drzewo i liść" - nie przytłaczający, a i tak bardzo treściwy, z gawędziarskim zacięciem, po prostu wspaniały.

Esej „O baśniach, albo drzewo i liść” to jeden z najlepszych tekstów o literaturze, jaki w życiu czytałem.

Książka zawiera zbiór esejów (a właściwie wykładów) związanych z konkretnymi utworami literackimi, takimi jak "Beowulf" oraz "Pan Gawen i Zielony Rycerz". Pojawia się także omówiona na rodzimych przykładach teoria baśni oraz esej dotyczący języka walijskiego i angielskiego. Bez znajomości kontekstu lektura jest raczej trudna; polecam zapoznać się z nimi wcześniej albo chociaż równolegle. Same wykłady oczywiście bardzo ciekawe.

próbując przebrnąć przez wykład o Beoulfie myślałem, że spalę tą książkę... ale już drugi -"Pan Gawen i Zielony Rycerz"- był całkiem fajny :) no i bezbłędne zakończenie "O baśniach"!

• Tolkien
  • Tolkienistyka