Potwory i krytycy

Beowulf: The Monsters and the Critics
978-83-61516-39-2
Róża_Bzowa

Inne wydania

Trylogia J.R.R. Tolkiena "Władca pierścieni" nie wymaga reklamy. Ale czy wiecie, co było najwcześniejszym dziełem Tolkiena? A niektórzy twierdzą, że najważniejszym? Był to zbiór zatytułowany "Potwory i krytycy", a w nim między innymi esej o średniowiecznym eposie walki Beowulfie, który wydajemy równocześnie z tomem Tolkiena. Nie brakuje w tym tomie ani potworów, ani potworności. Ani krytyki wymierzonej w różnych krytyków i w to, co trzeba śmiało krytykować. Ani zajadłości. Ani dowcipu. Ani tego, co trzeba wiedzieć, żeby mieć jasny obraz wielu spraw i postaci, które nas otaczają, np. kultury i jej luminarzy (bądź "luminarzy"). Ale również tego, z czym i jak można i trzeba walczyć. Równie znakomite, jak esej o Beowulfie, są także rozważania autora "Hobbita" na temat baśni. Czyż zresztą Tolkiena trzeba zachwalać? Tom przedmową opatrzył syn autora. Książka w znakomitym przekładzie Roberta Stillera.

osiempalcow | 2014-05-02
Przeczytana: 02 maja 2014

Książka zawiera zbiór esejów (a właściwie wykładów) związanych z konkretnymi utworami literackimi, takimi jak "Beowulf" oraz "Pan Gawen i Zielony Rycerz". Pojawia się także omówiona na rodzimych przykładach teoria baśni oraz esej dotyczący języka walijskiego i angielskiego. Bez znajomości kontekstu lektura jest raczej trudna; polecam zapoznać się z nimi wcześniej albo chociaż równolegle. Same wykłady oczywiście bardzo ciekawe.

szary1991 | 2014-01-07
Na półkach: Tolkien, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 stycznia 2014

próbując przebrnąć przez wykład o Beoulfie myślałem, że spalę tą książkę... ale już drugi -"Pan Gawen i Zielony Rycerz"- był całkiem fajny :) no i bezbłędne zakończenie "O baśniach"!

| 2014-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2014

John Ronald Ruel Tolkien - twórca którego nie trzeba przedstawiać, ale mimo to trzeba powiedzieć, że był utalentowanym człowiekiem pisarzem, eseistą, okazjonalnie malarzem, zawodowo lingwistą na uniwersytecie w Oxford i... człowiekiem bardzo drobiazgowym. W tym zbiorze jego prac oprócz paru ładnych konkretnych fragmentów, sporo jest naukowej terminologii i dygresji, przez które trudno jest skupić się na głównym wątku i dojść do nauki, którą pan prof. Tolkien chciał przekazać. Cóż, takie są uroki studiów, lecz jeśli nie studiuję literatury angielskiej, ani lingwistyki, poco mi informacje, które NIGDY normalnemu człowiekowi się nie przydadzą? Nie polecam fanom Tolkiena jako twórcy fantastyki. Książkę mogą jednak przeczytać fascynaci angielskiej literatury i języków obcych, czy sztucznych.

Dante | 2016-09-25
Selene_san | 2016-06-18