Pieśń dla Arbonne

Wydawnictwo: Mag
Song for Arbonne
978-83-7480-078-5
czupirek

Oparta na kulturze trubadurów, która narodziła się w Prowansji w szczytowym okresie średniowiecza, ta panoramiczna, fascynująca powieść, w przepiękny sposób odmalowuje alternatywną wersję średniowiecznego świata, tego samego, w których rozgrywa się akcja wielu innych powieści Kaya. Matriarchalna, cywilizowana kraina Arbonne jest rozdarta przez konflikt pomiędzy dwoma najpotężniejszymi...

Matriarchalna, cywilizowana kraina Arbonne jest rozdarta przez konflikt pomiędzy dwoma najpotężniejszymi książętami, szlachetnym trubadurem Bertranem de Talar i Urte de Miravalem, o od dawna martwą Aelis, ukochaną jednego i żonę drugiego, a niegdyś również jedną z dziedziczek tronu.
Na północy leży militarystyczne Gorhaut, którego mieszkańcy wyznają boga wojny Corannosa i są władani przez zepsutego do szpiku kości króla Ademara. Jego główny doradca, najwyższy kapłąn Corannosa, marzy o wyplenieniu wiary w kobiece bóstwo, którego wyznawcy żyją na południu. Gdy na scenie pojawia się tajemniczy najemnik z Gorhut, Blaise, który wstępuje na służbę u Bertrana i udaremnia zamach na jego życie, a także gdy zostają ujawnione tajemnice dotyczące jego pochodzenia, rozpoczyna krwawe starcie pomiędzy dwoma kulturami.

Kay tworzy barwny świat miłości dworskiej i muzyki, magii i śmierci, który przypomina nasz, lecz jest jednocześnie na tyle odmienny, aby stać się perłą literatury fantasy.

książek: 1932
agn | 2015-09-18
Na półkach: Przeczytane, Mo., F-4, 2015
Przeczytana: 06 września 2015

Po przebrnięciu przez prolog, książka (choć miejscami przewidywalna) bardzo mnie wciągnęła. Spodobał mi się styl pisania autora – barwny i nieraz ironiczny, co niezmiennie przywołuje uśmiech na moje usta. Zakończenie wolałabym inne, ale dzięki takiemu książka zyskała na realistyczności, jak wcześniej wspomniała w swojej opinii Jola.
Jest tutaj wszystko co powinno być w dobrym high fantasy – alternatywny świat, królestwa, polityka, walki, miłość i odrobina magii. Polecam.

Aleksandra | 2011-07-23
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Fantasy, 2011
Przeczytana: 13 lipca 2011

Moim trwającym już trzy lata wakacyjnym zwyczajem jest przeczytanie jednej książki Cejrowskiego i Kay'a właśnie. Obaj ci autorzy piszą znakomite książki, którymi mogę delektować się w letnie dni. „Tigana” i „Lwy Al-Rassanu” są, co prawda odrobinę lepsze od „Pieśni dla Arbonne”, ale i tak wspaniale się ją czyta.

Wiele lat temu dwaj najpotężniejsi książęta, panujący na ziemiach stanowiących część matriarchalnej, cywilizowanej krainy Arbonne, popadli w konflikt. Szlachetny trubadur Bertran de Talair i Urte de Miraval żywią wobec siebie nienawiść, której źródłem stała się dawno temu kobieta. Na północy leży patriarchalne i wojownicze Gorhaut, mieszkańcy którego wyznają wiarę w boga Corannosa, a włada nimi zepsuty do szpiku kości król Ademar, marzący o podbojach. Wkrótce, wzajemne uprzedzenia, nienawiść i intrygi, doprowadzą do krwawego starcia pomiędzy dwiema kulturami.

„Pieśń dla Arbonne” jest pasjonującą, opartą na kulturze trubadurów powieścią, której czytanie sprawia prawdziwą...

grendella | 2010-11-29
Przeczytana: 2010 rok

"Pieśń dla Arbonne" nie jest może powieścią „wielką”, ale jest, bez wątpienia, powieścią napisaną sprawnie i z polotem, wciągającą czytelnika w wir wydarzeń. Jest co prawda historią nieco przewidywalną, ale zdarza jej się czasem skręcać na mniej utarte szlaki. Mówiąc krótko, opowieść Kaya o rządzonej przez kobietę Arbonne, pacyfistycznej, mlekiem i miodem płynącej krainie, której nieszczęściem jest to, że graniczy z militarystycznym, patriarchalnym księstwem Gorhaut, mającym chrapkę na jej płodne pola i winnice, czytałam z prawdziwą przyjemnością.

Nad Arbonne unosi się więc widmo zewnętrznego zagrożenia, choć nie jest to jej jedyny problem. Od wewnątrz trawi ją bowiem wojna podjazdowa prowadzona przez dwóch najsilniejszych wielmożów, u której źródeł leży namiętny romans jednego z nich, Bertrana de Talair, z żoną drugiego, Urtego de Miraval. Aelis, bohaterka całego zamieszania dawno już wprawdzie nie żyje, zmarła przy porodzie nieślubnego dziecka, którego losy poznajemy dopiero...

Nanik | 2016-01-27
Na półkach: Przeczytane, 040 Fantasy
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Kolejna książka Kaya, która mnie urzekła :) Piękna, liryczna opowieść o średniowiecznej Prowansji, o lojalności, odpowiedzialności i zaufaniu.

Arbonne, krainie trubadurów i dwornej miłości, grozi niebezpieczeństwo - sąsiadujący z nią Gorhaut, nietolerancyjny i szowinistyczny, szykuje się do inwazji. Narracja prowadzona jest z perspektywy uciekiniera/najemnika z Gorhaut, który początkowo traktuje mieszkańców Arbonne z lekceważeniem (jeśli nie wzgardą), stopniowo jednak przekonuje się, że nie wszystko w co wierzył jest prawdziwe, a mądrość i siła nie są przypisane do jednej tylko płci.

Subtelna, magiczna baśń dla dorosłych, mocno osadzona w historii Francji.

Cała opinia: http://nanikowy.blogspot.com/2016/01/piesn-dla-arbonne-guy-gavriel-kay.html

Ola | 2011-01-13
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 12 stycznia 2011

Kolejna dobra książka, Kay`a.
Arbonne to kraina trubadurów i pieśniarzy, to kraj gdzie jest Bóg- Kobieta i to kobieta zasiada na tronie. Taki obraz nie podoba sie sąsiedniej krainie, gdzie jest Bog - Mężczyzna, a wladca mężczyzną - cóż kilka scen pokazuje, ze kobiety traktowal w sposób podmiotowy...postanawia podbic sasiedni kraj ( a moze to nie on, tylko jego duchowy przywódca? ) ale odeszlam od gł watku, dlaczego warto przeczytac "Pieśń dla Arbonne" ? Fabuła bardzo dobra, uczucia, "problemy rodzinne" cóż mogłabym rzucac hasełkami, ale sadze, ze jesli ktos lubi czytac fantastyke utrzymana w klimacie sredniowiecza - to niewatpliwie powinien sięgnąć po tą pozycję.

Shahrivar | 2017-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dobra książka, która mogłaby być znakomitą, gdyby nie pewne braki, trudne do uchwycenia na pierwszy rzut oka. Niby wszystko jest na swoim miejscu: momentami wciągająca akcja nie pozwalająca oderwać się od lektury, wysublimowany, kwiecisty język z przebłyskami humoru i ironii, baśniowy klimat nawiązujący do dawnej Prowansji i Langwedocji oraz przyjemni bohaterowie, w tym, o dziwo, znośny główny bohater.
Brakuje jednak rozwinięcia pewnych wątków i paradoksalnie pogłębienia psychologicznego motywów działania bohaterów. Przemyśleń i rozważań różnych postaci jest w tej książce dużo, jednak odnoszę wrażenie, że nie dotykają one zawsze istoty sprawy.
Na przykład nie przekonuje mnie kreacja Galberta de Garsenc. To byłby materiał na świetnego antagonistę, jednak został on przedstawiony bardzo płasko. Tylko nienawiść wobec odmiennej religii i kobiecych rządów stałaby za inwazją Arbonne? Zbyt banalny powód dla takiego wytrawnego gracza w politykę, którym miał być Galbert. Dlaczego był tak...

Lina | 2013-01-04
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: styczeń 2013

Liryczna powieść wypełniona magią. O kobietach, mężczyznach i zderzeniu różnych kultur. Napisana bardzo przyjemnym językiem, z cudownymi opisami i inteligentnymi dialogami. Dałam się jej zaczarować.

CyrkNocy | 2014-12-16

"Pieśń dla Arbonne" ma swoje lepsze i gorsze momenty - pewne fragmenty niesamowicie wręcz wciągają i nie można się od nich wprost oderwać, inne z kolei sprawiają, że człowiek musi odłożyć na chwilę książkę, żeby "zebrać siły na dalsze czytanie". Ogólnie jest to jednakże lektura, którą przyjemnie się czyta - chyba, że to tylko moje wypaczone zamiłowanie do wszelakiego rodzaju powieści historycznych sprawia, że tak ją odbieram - i bardzo chętnie sięgnę po inne dzieła tego autora. Jedna już stoi na półce w oczekiwaniu na swoją kolej :D

Leszek Rymarczyk | 2012-09-12
Przeczytana: wrzesień 2012

"Pieśń dla Arbonne" to moje trzecie spotkanie z twórczynią Guy G. Kay'a. Książka, ta to moje trzecie spotkanie i było ono miłe. Jeśli ktoś czytał "Tiganę" i "Lwy Al-Rassanu" to ta pozycja także mu się spodoba.

A jak mógłbym zachęcić pozostałych, nieczytających jeszcze Kay'a, do przeczytania? Ano w ten sposób, że powieść potrafi wciągnąć. Czytelnicy Kay'a mogą doszukiwać się pewnego klucza/schematu i dlatego daję 7/10. Troszkę więcej spodziewałem się po końcu. Patrząc jednak obiektywnie: jeśli nie czytaliście Kay'a to spodoba się Wam bardziej. Mnie było trudniej zaskoczyć ponieważ dopiero co przeczytałem pozostałe książki. Ale nie powinno tylko o to chodzić, choć ocenę wystawiam taką jak wystawiam - lepsze są "Lwy" =P . No! Nie czytajcie już tej opinii tylko weźcie tę książkę do ręki i dajcie się wciągnąć w opowieść o żądzy władzy, miłości, pożądaniu, waleczności, a wszystko z tajemnicą w tle...

Jola | 2011-09-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, MAG

Kolejna bardzo dobra książka Kaya. I jak wszystkie, nie da się od niej oderwać. Jedyne, co mi się nie podobało, to zakończenie (chodzi mi o jeden mariaż "z rozsądku", ci co czytali, będą wiedzieć, o kogo chodzi). Chociaż muszę uczciwie przyznać, że było dużo bardziej realistyczne i dopasowane do wymogów tamtych czasów, niż takie, jakie by podyktowała moja romantyczna dusza :)