Rozgrzeszenie

Okładka książki Rozgrzeszenie Yrsa Sigurðardóttir
Okładka książki Rozgrzeszenie
Yrsa Sigurðardóttir Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Freyja i Huldar (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Freyja i Huldar (tom 3)
Aflausn
Sonia Draga
2020-06-03
2020-06-03
2019-04-08
Paweł Cichawa

Trzecia odsłona śledztw Huldara i Freyi psycholożki.
Dramatyczny powrót do szkoły i nastoletnich czasów.
Szesnastolatka zostaje w bestialski sposób napadnięta i uprowadzona. Rozsyłane przez napastnika Snapy relacjonujące atak są okrutnym zapisem zbrodni.
Śledczy biorą pod uwagę różne hipotezy, jedna z nich prowadzi do dręczenia i prześladowania w szkole. Poruszający temat ukazujący okrucieństwo, bezduszność nastolatków i systemu oraz to jak za mało robimy w tym względzie. To jacy jesteśmy bezsilni jako rodzice, jako szkoła, jako dorośli. Młodzi ludzie mają w swoich rękach i umysłach okrutne narzędzia, które wykorzystują w bezwzględny sposób.
Dramat nastolatków i dramat rodziców, którzy patrzą jak codziennie wali się świat ich dzieci, jak codziennie są niszczeni kawałek po kawałku.
Nasza dwójka bohaterów stara się zapanować nad swoimi problemami zawodowymi a jeśli chodzi o relacje ich dwojga to praca czasami im pomaga w zbliżeniu się do siebie a czasami wręcz przeciwnie. Brak komunikacji, uprzedzenia i chęć zostawienia czytelnika w niedosycie powoduje, że sytuacja jest otwarta.
Dochodzenie i ujęcie sprawcy jest tu jednak najważniejsze.
Pisarka lubi chyba szarady bo w jej wypadku słowa "skomplikowane śledztwo" nabierają zupełnie innego wymiaru.
Jej historie przypominają mi puzzle składające się z 1000 czarno-białych elementów.

Trzecia odsłona śledztw Huldara i Freyi psycholożki.
Dramatyczny powrót do szkoły i nastoletnich czasów.

Ciekawa fabuła o ważnym temacie społecznem. Trochę za bardzo rozwleczona, upstrzona paroma głupotkami. Ot dobra lekturka na zimowe wieczory (do tego w zimowym klimacie!)

Serię cały czas świetnie się czyta, historia przejmująca, wciągająca, przerażająca. Tematyka bardzo aktualna, przemoc wśród dzieci.

Nie wiem, co napisać o tej książce. Nastawiłam się na wciągającą i zapierającą dech w piersiach historię i trochę się zawiodłam. Chyba miałam zbyt duże wymagania, ponieważ historia sama w sobie nie jest zła, acz tak nieprawdopodobna.

Niezła. Islandzkość wychodzi w imionach, reszta jak u nas, jak wszędzie.
Przemoc dzieci wobec rówieśników jest nie do ogarnięcia. Przemoc w szkole to prawdziwy i trudny temat. Z takim zachowaniem nawet trudno walczyć. W książce jest podany pomysł, żeby wchodzić na drogę sądową. Nie słyszałam o takich przypadkach, ale może to by pomogło?

Niezła. Islandzkość wychodzi w imionach, reszta jak u nas, jak wszędzie.

Takiej szkolnej przemocy nie znam że swoich szkolnych czasów, moze to inna kultura, może nakręca ją Internet, a może kwestia przypadku, czy ktoś natrafi na takiego dręczyciela. Ta przemoc powoduje dreszcz, ile okrucieństwa może być w mlodych ludziach, którzy "tylko żartują'.
Sympatyczna para bohaterów -mloda psycholożka Freya i policjant Huldar, islandzkie klimaty tworzą głównie imiona.
Zakończenie moim zdaniem przekombinowane.

Zawikłane powiązania, ale fabuła bliska współczesnemu stylowi życia, nie pozwala zapomnieć, że podobne zdarzenia mogą się otrzeć o nasze życie.

Tak samo świetna jak dwie poprzednie. Wciągająca, nieprzewidywalna, momentami przygnębiająca.
Polecam
Na początku myślałam, że tą serię trzeba czytać zgodnie z kolejnością podaną przez autorkę, ale nie ma różnicy czy się zacznie od 1 czy od środka.

Polecam

Nadal bardzo podoba mi się ta seria!

Nadal bardzo podoba mi się ta seria!

Macie dobre wspomnienia z czasów szkolnych? Poznajcie „Rozgrzeszenie”, a może uświadomisz sobie, co może czaić się za słodkim uśmiechem nastolatki.

Yrsa nie boi poruszać się w swoich powieściach trudnych tematów. Przemoc w szkole. Snuła ten problem przez całą opowieść ukazując, jak brutalny, jak zły jest świat uczniów. Nieświadomi zachowań rodzice nie dopuszczają do siebie, że ich dziecko to istne zło. Szkoła nie chce zauważyć problemu.
A dwójka nastolatków nie żyje. Dlaczego musieli zginąć? Powód dla każdego może być oczywisty, jednak przekonaj się jakie to wszystko było przykre i smutne.

Przyznam, że w pewnym momencie sam myślałem, że zacznę mordować z powodu tego, że jest tam po prostu za spokojnie. Yrsa Sigurdardòttir ma ten swoisty dar, że świetnie prowadzi przez swoją historię, która nabiera dynamiki, a co najważniejsze potrafi budować odpowiednie napięcie w tajemniczości swoich bohaterów. Wtedy wiec, że przepadasz.

Ważnym punktem każdej historii tej serii są jej główni bohaterowie , czyli Freja i Haldur, których życie przeplata długie, wymagające śledztwo, w którym trzeba się zmierzyć z mordercą, który zna się na snapchacie, który okaże się kluczowym elementem jego planu, a ja wziąłem go za amatora. Niby można było już wiedzieć wszystko, a do końca nawet w najmniejszym elemencie tej układanki potrafił cię zaskoczyć.

Pytanie końcowe: kto oczekiwał Rozgrzeszenia? Morderca, oprawcy, ofiary, a może jeszcze ktoś inny? Otrzyma? Przenieś się do zimowej Islandii i udaj się na seans.

▪️Serię mam przyjemność poznać dzięki Wydawnictwo Sonia Draga 📚

Yrsa Sigurðardóttir Rozgrzeszenie Zobacz więcej