Okładka książki Dzieciństwo do poprawki. Uwolnij się od cienia rodziców, energetycznych wampirów Sylwia Sitkowska
Sylwia Sitkowska Wydawnictwo: Sensus nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Sensus
2021-03-30
2021-03-30

Książka zawiera nie tylko historię osób z różnymi doświadczeniami traumatycznymi, ale też narzędzia do pomocy. Jedna z lepszych merytorycznie i praktycznie książek tego typu.

Ta ksiązka to dla mnie taki plagiat metod opisanych w podręcznikach i ćwiczeniówkach do CBT. Przykłady suche, jakby autorka nigdy nie prowadziła praktyki gabinetowej, a przepisywała regułki z internetu.
Czyta nieprofesjonalna lektorka, bardzo ciężko się słucha.

Czyta nieprofesjonalna lektorka, bardzo ciężko się słucha.

Bardzo emocjonalna podróż w głąb siebie. Pozycja obowiązkowa dla osób, których dzieciństwo nie było kolorowe, i które chcą pracować nad negatywnymi schematami. Ta książka to dobry początek.

To jacy jesteśmy, jak postępujemy, czy reagujemy w życiu ma swoje głębokie korzenie w dzieciństwie. Schematy, które powielamy, niejednokrotnie zupełnie bezwiednie. Nie zawsze są to aspekty pozytywne, bardzo często nasze niskie poczucie własnej wartości, trudności w pracy, czy w budowaniu relacji wynikają z tego, czego nauczyli nas rodzice. Oczywiście można zasłonić się tezą "nie wiesz ile w życiu przeszłam" i pielęgnować w sobie swoje rany.... ale o wiele lepsze jest uporanie się ze swoją przeszłością, bo nic innego nie ukoi bólu, który w nas tkwi...
Ta książka, w mojej ocenie, nie zastąpi terapii, ale z pewnością stanowi pierwszy krok do uzmysłowienia sobie problemu i rozpoczęcia pracy nad sobą. Jest tu mnóstwo przykładów i ćwiczenia do pracy własnej.
To nie Twoja wina, że jesteś taka, jaka jesteś - tak ukształtowało Cię dzieciństwo i doświadczenia, ale to nie znaczy, że nie możesz nic w życiu zmienić. Wymaga to ogromu pracy, ale jest możliwe do zrobienia.

Sylwia Sitkowska jest z wykształcenia psychologiem i terapeutą. Posiada bardzo bogate doświadczenie zawodowe, o czym świadczą ukończone przez nią studia podyplomowe i liczne kursy. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Uczestniczy w wykładach i programach telewizyjnych i radiowych, a także udziela się w wielu portalach internetowych. Jej książka „Dzieciństwo do poprawki. Uwolnij się od cienia rodziców, energetycznych wampirów” to pozycja, którą z czystym sumieniem mogę polecić nie tylko osobom, które nie są w stanie się uporać z traumatycznym dzieciństwem, ale także rodzicom, którzy chcieliby wiedzieć, jakich błędów lepiej nie popełniać.

Pełna recenzja książki na stronie:

Dzieciństwo do poprawki" składa się z części edukacyjnej
i ćwiczeniowej.

Celem autorki było, by czytelnik zrozumiał i pogodził się z trudnościami wynikającymi dzieciństwa,
a następnie uwierzył w siebie i odzyskał wpływ na swoje życie.

Sylwia Sitkowska podkreśla, że nie chodziło jej o to, by czytelnik zerwał kontakt z rodzicami lub obwiniał ich.

Sama mam podobne podejście: po co rozpamiętywać coś, czego nie można zmienić? Lepiej spróbować zrozumieć i uwolnić swój umysł.
Życiorys, zdjęcia i bajki z dzieciństwa
Część edukacyjna książki "Dzieciństwo do poprawki" opiera się na przekonaniach zabranych z dzieciństwa i pracą nad sposobem myślenia. By go zmienić.

Jeszcze we wstępie psychoterapeutka Sylwia Sitkowska zachęca do napisania "życiorysu", do którego podaje gotowe pytania.

Choć przejście przez dzieciństwo i różne szczegóły może być trudne i trwać nawet kilka dni lub tygodni, trzeba przez to przejść.

To pierwszy krok do oczyszczenia.
"Jeśli nie dostałeś miłości w dzieciństwie, to ten czas minął
i już nie wróci"
Brzmi okrutnie?

W pierwszym momencie tak, ale nie o to chodzi, by wpaść w przygnębienie lub rozpacz.

Chodzi o to, by pokochać siebie!

Autorka tłumaczy, że największym problemem dzieci trudnych rodziców jest to, że nie potrafią one kochać się same. I tu kolejny raz się zgodzę.

Ponieważ:

- trudno jest się kochać, gdy ma się wspomnienia pijanego ojca z siekierą i ucieczki w nocy przez okno,

- trudno jest się lubić, gdy jest się ciągle strofowanym i sprawdzanym przez surowego ojczyma,

- trudno poczuć ciepło i bezpieczeństwo od matki, która jest, ale jakby jej nie było. Tłumaczy ją to, że sama choruje, ale ciepła niestety nie oddaje.

Małe dziecko idealizuje rodzica.
Myśli: "Dlaczego on mnie nie kocha? Dlaczego chciał mi zrobić krzywdę? Dlaczego nie mogę z nią spać, gdy mam koszmary?"

Przytoczony powyżej przykład jest trudny, więc możesz pomyśleć, że u Ciebie nie było aż tak źle.

To dobrze, choć trudne dzieciństwo to też:

- obwinianie Ciebie przez rodziców,

- wysokie wymagania co do nauki (wyższe niż pozwalały Twoje możliwości),

- porównywanie do innych.

Jak więc pokochać siebie, gdy czuje się, że nie zasługuje się nawet na miłość rodziców?
Pokochaj się dla siebie... i swojego dziecka
Autorka wyjaśnia, że zadbanie o siebie i pokochanie się jest ważne
i niezbędne, by móc dać miłość innym osobom.

Książka zawiera dużo ćwiczeń oraz karty pracy.

Dzieciństwo do poprawki" składa się z części edukacyjnej
i ćwiczeniowej.

a następnie uwierzył w siebie i odzyskał wpływ na swoje życie.

Sama mam podobne...

Obowiązkowa pozycja dla osób,które chcą dowiedzieć się więcej o wampirach energetycznych. Myślę,że dobra pozycja dla osób,które doskonale znają temat,żeby zacząć patrzeć na to nieco inaczej.
Książka na samym wstępie "mówi nam" że coś z niej wyniesiemy. Słuchałam jej w formie audiobooka i byłam zachwycona. Na niektóre rzeczy spojrzę na pewno inaczej po wysłuchaniu tej pozycji. Oceniam ja bardzo dobrze 8/10.

Malutka, cieniutka książeczka, przeznaczona głównie do samodzielnej pracy autoterapeutycznej i jednocześnie dla osób, które dopiero zaczynają „pracę nad sobą”. Polega to na pisaniu listów, zagłębianiu się we wspomnienia i własne przekonania. Jeśli komuś to pomaga, to mogę jedynie pozazdrościć. Poza tym nie znalazłam tutaj niczego dla siebie nowego, ani jednej myśli czy zdania, które by mnie zatrzymało, bo jeszcze tego nigdzie nie przeczytałam albo sama na to nie wpadłam.

Konkretny tekst do przeczytania stanowi mniej niż połowę objętości tej książki (z czego spora część to wspomnienia klientów autorki). Większość zajęta jest przez propozycje ćwiczeń, więc mamy sporo wykropkowanych linijek i tak naprawdę pustych stron.

Trochę zmylił mnie tytuł, ponieważ określenie „energetyczny wampir” kojarzy mi się z konkretnym typem osobowości, a tymczasem w poradniku chodzi o każdy rodzaj złego traktowania przez rodziców w dzieciństwie.

Czasem nie radzimy sobie w życiu, w relacjach z innymi lub po prostu mamy niskie poczucie własnej wartości, a nasz wewnętrzny krytyk nigdy nie cichnie. Okazuje się, że może to ciągnąć się od czasów, do których nie sięgamy nawet pamięcią. Z tej książki dowiemy się, jaki wpływ ma na nas wczesny okres dzieciństwa oraz dalsze wychowanie oraz jak radzić sobie w jego skutkami. Pomoże nam zrozumieć, że wina nie leży w nas, że nie musimy być więźniami naszej przeszłości. Ta książka jest w mojej opinii wartościowa dla wszystkich - osób z problemami, osób bez problemów, dzieci i rodziców, aby nie popełniać błędów, które mogłyby wpływać na przyszłość naszych dzieci, a jeżeli już się popełnią, to żeby umieć sobie w nimi radzić.

Książka, która jest formą autoterapii, skupia się na problemach, które miały miejsce w dzieciństwie, a wpływają na obecne życie. 👩‍⚕️ Napisana przez psychologa i psychoterapeutę, Sylwię Sitkowską. Wbrew pozorom nie jest to pozycja jedynie dla ludzi o bardzo trudnych doświadczeniach, ale także takich, którym rodzice przekazali jakieś deficyty. Jak to w przypadku tego typu książek bywa, zawiera ona dość dużo ćwiczeń do przepracowania. 😛 Dla mnie to duży plus.

Spodobało mi się szczególne zadanie dotyczące napisania życiorysu. 📝 Autorka podaje pewien schemat i można powiedzieć, że przeprowadza nas przez ten proces. To ćwiczenie jest mocno uwalniające i sądzę, że każdemu przyniesie sporo korzyści.

Jeśli macie ochotę wrócić do dzieciństwa i zrozumieć jak wpływa ono na wasze obecne życie. Zrozumieć skąd biorą się u was pewne automatyczne sposoby reagowania, rozwiązywania problemów, czy konfliktów, to książka, którą musicie przeczytać. 📖 Tylko pamiętajcie, że powrót do przeszłości może poruszyć bardzo wrażliwe struny. Jednak często jest też tak, że wszelka zmiana wymaga odrobiny bólu. Jednak gdy przez to przejdziemy, później będzie żyło się lżej. 😃

• Psychologia
  • Rodzic