Sisu. Wzmocnij hart ducha i odporność psychiczną

Okładka książki Sisu. Wzmocnij hart ducha i odporność psychiczną Szymon Kudła
2020-07-02
2020-07-02
9788328371996
poradnik rozwój osobisty

Bardzo dobra książka o odporności psychicznej oraz harcie ducha z wieloma przykładami z życia.

Książkę tą bardzo przyjemnie się czyta i jest napisana prostym do zrozumienia językiem.

Na końcu książki autor daje swoje rekomendacje książek oraz filmów które mogą stanowić źródła uzupełniające i rozszerzające treść tej książki.

Polecam 👍.

Polecam 👍.

Każdy z nas zmaga się nie raz z zawirowaniami w swoim życiu, czy biznesowym, czy prywatnym. Pewnie każdy z nas chciałby być optymistą i wierzyć, że wszystko będzie dobrze.

SISU to słowo z języka fińskiego, które jest nieprzetłumaczalne. Oznacza ono siłę wobec wyzwań, hart ducha, siłę woli, odporność, determinację pomimo barier i przeciwnościom losu. Właśnie takie podejście do życia mają Finowie, taki mają styl i już samo to powoduje, że chciałabym kiedyś odwiedzić Finlandię. Mieszkańcy tego kraju wydają mi się być bardzo życzliwi i optymistyczni, uśmiechnięci. Wiem, wiem, że to tylko moje wyobrażenie i w rzeczywistości może być zupełnie inaczej. Jednak książka nie jest o kulturze Finów, sam autor podkreśla, że nie interesuje się tym krajem, ani jego mieszkańcami, zaciekawiło go jednak pojęcie SISU.

Co znajdziemy w tej książce? Otóż możemy dowiedzieć się czemu jedni w obliczu strachu bądź kryzysu dostają energii do działania, a innych to wszystko paraliżuje. Dlaczego jedni gdy stają przed ważnym zadaniem są zżerani przez lęk, a inni zwyczajnie robią, co mają robić bez przejmowania się? Skąd czerpać siłę do działania? Oraz co zrobić by zacząć być SISU.

To jeden z nielicznych poradników, który naprawdę przyjemnie mi się czytało. I to nie dlatego, że temat mnie tak zaciekawił, lecz głównie temu, że autor wszystko napisał bardzo prosto i jasno, bez zbędnych naukowych zwrotów, a dodatkowo wszystko wyjaśniał na przykładach z własnego życia, bądź z historii, które kiedyś usłyszał. To spowodowało, że wszystko bez zbędnych problemów mogłam sobie wyobrazić i z łatwością porównać ze swoimi doświadczeniami.

Uważam, że każdy z nas powinien przeczytać tę książkę. Ja osobiście nie jestem optymistką. Zazwyczaj siedzę i w głowie snuje czarne scenariusze, choć wiele osób może wydawać się zupełnie inaczej. Wiem, że nie tylko ja tak mam, jednak co zrobić by to zmienić, by w obliczu kryzysu stawić mu czoło.

Autor w naprawdę przystępny i bardzo prosty sposób tłumaczy jak krok po kroku zmienić swoje zachowanie. Nie znajdziecie w tej książce zbędnych naukowych zwrotów. Oczywiście są niektóre badania, jednak wszystko jest, że tak powiem przetłumaczone na normalny język.

Bardzo mi się podobało to, że autor posługuje się swoimi doświadczeniami. Wspomina o swojej rodzinie, znajomych, pracy, przez co to wszystko staje się nam bliższe.

Ta książka bardzo długo czekała na moim regale aż po nią sięgnę. Po przeczytaniu innych poradników trochę się do tego typu książek zraziłam. A jeszcze widząc na okładce „Wzmocnij hart ducha” tere fere, taką ściemę to my a nie nam. Jednak naprawdę bardzo pozytywnie się zaskoczyłam. Żałuję, że wcześniej nie sięgnęłam po tę książkę. Gorąco wam polecam jeśli tylko interesuje was taka tematyka.

Nie jest to odkrywcza pozycja, jednak przypomniała mi o kilku rzeczach na które powinnam zwracać większą uwagę. Dlatego polecam przeczytanie każdemu.

Finowie lubują się w słowach, które nie są przetłumaczalne wprost na żaden inny język, a dla nich stanowią swego rodzaju podwalinę ich kultury. Dawno, dawno temu pisałam o „Kalsarikänni”. Dziś nadszedł czas na „Sisu” i książkę, która stara się wyjaśnić nam co oznacza to słowo, które nie jest tylko i wyłącznie słowem, bo jest też stylem życia, zachowaniem, czymś, co jak według autora pokazują sami Finowie, pochodzi z naszego wnętrza.

Szymon Kudła, autor książki „Sisu. Wzmocnij hart ducha i odporność psychiczną” za pomocą historii swojej rodziny, znajomych, a także znanych nam osób publicznych stara się wyjaśnić czym jest życie zgodne z zasadami Sisu. I chociaż przez większość książki przewijają się takie słowa jak „hart ducha”, „optymizm”, „zaangażowanie”, „wyzwania”, „odwaga”, to mi najbardziej w pamięć zapadło wspomnienie o fińskich kierowcach rajdowych, które taki ich opisuje: „Co myśli kierowca rajdowy przed szczytem zakrętu? Trzeba zwolnić, bo za szczytem może być zakręt. A co myśli fiński kierowca rajdowy? Trzeba przyspieszyć, bo dalej może być prosta”. I to właśnie jest jedna z podstaw sisu – nie poddawanie się, zwłaszcza jeśli nie wiemy co czeka na nas „za zakrętem”.

Chociaż nie jestem wielką fanką książek motywacyjnych, to ta naprawdę przypadła mi do gustu. Czyta się ją bardzo przyjemnie, zarówno dzięki językowi jakim została napisana, jak i jej oprawie graficznej – mamy w niej wytłuszczone najważniejsze frgmenty, ramki z „Sisu w pigułce”, propozycje kolejnych pozycji do przeczytania lub wysłuchania. Polecam, jeśli ktoś poszukuje przystępnej dawki motywacji 👌

Książkę Szymona Kudły wykorzystałam do pisania pracy licencjackiej o... sisu. Ogółem książka ciekawa, bardzo kompaktowo omówione zagadnienia i naprawdę wiele można z niej czerpać. Podoba mi się sposób podzielenia rozdziałów, widać, że forma prezentacji była mocno przemyślana. Gdyby tytuł książki brzmiał "Wzmocnij hart ducha i odporność psychiczną", dałabym za treść 9/10.
Niestety, w tytule zostało użyte słowo "sisu", a sisu jest w dziele Kudły jak na lekarstwo. Uważam, że autor nie wykorzystał całego potencjału sisu. Już na samym wstępie deklaruje, że nie interesuje się Finlandią, jej kulturą, językiem, po prostu sam koncept sisu go zaciekawił. Tylko że później Kudła zajmuje się sposobami na wzmacnianie odporności psychicznej, podczas gdy sisu nie tego synonimem. Wyjaśnienie, czym jest sisu to zaledwie kilka linijek, co Finowie myślą o tym zjawisku - jeden akapit, etymologia tego słowa - kilka fraz. Mam wrażenie, że słowa klucze krajów regionu nordyckiego - sisu, hygge, fika - są teraz bardzo popularne i autorzy wszędzie je wciskają. Trochę mi to nie pasuje do wielkiego napisu "sisu" na okładce, ponieważ w treści zostało ono zepchnięte na drugi plan.
Bardzo ogólnie mówiąc, książka Kudły to coś w stylu poradnika, jak wykrzesać siłę psychiczną i próbować stawiać czoła przeciwnościom losu. Autor twierdzi, że każdy z nas, niezależnie od nacji, ma swoje sisu i dlatego dzieli się swoimi osobistymi przeżyciami, a także opowiada o różnych motywacyjnych historyjkach popularnych ludzi z świata sportu, kultury czy nauki. Wszystko fajnie, tylko trochę szkoda, że wśród tych naprawdę ciekawych opowieści nie można znaleźć ani jednego Fina. Przypomnijmy, że to Finlandia jest ojczyzną sisu.
Jeśli ktoś szuka nietuzinkowego poradnika, dzięki któremu będzie mógł lepiej poznać sam siebie i przeanalizować swoje życie - polecam.
Jeśli ktoś chce bliżej poznać Finlandię i sisu jako zjawisko samo w sobie - lepszym wyborem będzie książka Katji Pantzar "Odnaleźć sisu"

Nie wiem, czemu ktoś tutaj się spina, że autor ciągle opowiada o sobie, bo w większości mówi o innych osobach i ich inspirujących zachowaniach, czy postawach. Pomimo prostego języka i faktu, że z kilkoma rzeczami bym się nie zgodził, daję książce ocenę 9 na 10, bo zawiera naprawdę duuuużo mądrości- takiej życiowej i bardzo przydatnej. Polecam gorąco.

Książka o sisu bez sisu. Kolejna pozycja z serii "biznesowych", "rozwojowych", "motywacyjnych" i "psychologicznych".
Wykorzystanie modnego nawiązania do kultury krajów nordyckich, żeby opowiedzieć o sobie i swoim punkcie widzenia.
Zdecydowanie nie polecam.

Zdecydowanie nie polecam.

Bardzo dobra pozycja o normalności. Bez żadnych wybitności, z normalnymi ludźmi z pasją w tle. Taki też podręcznik obowiązkowy z cyklu "jak żyć" - po prostu, normalnie:)

To jest solidna książka pod każdym względem, chyba najlepsza o tej tematyce jaką czytałem. Układ rozdziałów jest logiczny, a treść przemyślana. Autor sprawnie łączy wątki ekonomiczne, psychologiczne, rodzicielskie, sportowe i muzyczne, więc właściwie zalecenia odnoszą się do każdej dziedziny życia. Podoba mi się wartki tekst oraz solidne oparcie na badaniach i przykładach. Chociaż książka traktuje o poważnych sprawach, styl „SISU” jest ciepły, przesycony humorem i bezpośredni. Rzadko zdarza się, żebym po przeczytaniu jakiejś książki jednocześnie poczuł się lepiej i chciał coś konkretnego zmienić w swoim podejściu do codziennego życia, a w tym przypadku naprawdę tak było. Oto pięć moich ulubionych cytatów z tej książki:
„Połowa populacji świata ma mniej niż cztery dolary dziennie na utrzymanie. A Polacy? Zajmujemy trzydzieste pierwsze miejsce spośród niemal 150 krajów w rankingu jakości życia SEDA. Mamy rewelacyjne życie i wielkie możliwości.”
„Jakże często martwimy się, że spóźnimy się na spotkanie, a nie przejmujemy się tym, że jak tak dalej pójdzie, to grozi nam udar. Wiele rzekomych problemów, które sobie tworzymy, to w gruncie rzeczy nieistotny szum.”
„Czym jest rozsądna życiowa rewolucja? Nigdy nie powinna być ucieczką przed samym sobą; ma sens wtedy, gdy twoje sisu jest dostatecznie mocne. Osoba z rozklekotanym sisu będzie nieszczęśliwa w każdym miejscu.”
„Ty też możesz czasami potrzebować zimnego prysznica, nazwania rzeczy po imieniu, a nawet szantażu ze strony osób, które dobrze ci życzą i widzą więcej, niż ty. Mocny gong od przyjaciół bywa skuteczniejszy, niż tulenie do piersi i rozczulanki.”
„Nie łudź się, że kiedyś będzie więcej przestrzeni. Pył nie opadnie. Przed tobą wiele przesileń. Czeka cię niejedna recesja. Stracisz pracę i znów ją znajdziesz. Problemy i ograniczenia zdrowotne, które dzisiaj czasami odczuwasz, za 10 dziesięć lat tylko się nasilą. Działaj!”
Fajne są też podcasty dodane do książki. Natomiast podstawową wadą jest mała czcionka, co w moim przypadku trochę obniża komfort czytania.

To jedna z tych publikacji, z których coś dla siebie wyciągnę. Czy jednak wzmocnię swoje sisu? Tego na tym etapie jeszcze nie wiem, natomiast dobrze wiedzieć, jak się do tego zabrać. Zresztą wcale nie musimy używać tego terminu, samo wzmacnianie hartu ducha i odporności psychicznej, na które wskazuje podtytuł, brzmi zachęcająco. W dzisiejszych czasach, pełnych wiecznej gonitwy za czymś, nadmiaru obowiązków i permanentnego deficytu czasu wróżę tej publikacji dość spore zainteresowanie.

Pełna recenzja książki na stronie:

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Sisu. Wzmocnij hart ducha i odporność psychiczną