Pod powierzchnią

2018-07-12
Jan Kabat
Nagroda Bookera rodzina sekret
Inne

Okładka książki Hag: Forgotten Folktales Retold Naomi Booth, Natasha Carthew, Emma Glass, Imogen Hermes Gowar, Daisy Johnson, Liv Little, Kirsty Logan, Eimear McBride, Irenosen Okojie, Mahsuda Snaith
Ocena 8,0
Hag: Forgotten... Naomi Booth, Natash...

więcej Więcej

Oficjalne recenzje i

Przeszłość nie da o sobie zapomnieć

Link do recenzji

1461 297 211

To było dziwne doświadczenie.
W sumie to nie lubię takich książek. Mam wrażenie, że ta powieść nie powstała z natchnienia autorki, tylko została napisana pod coś - pod nagrodę, pod publikę, miała być inna, szokująca, rewolucyjna w podejściu i łamiąca stereotypy. W związku z tym nie było wyraźnych dialogów, akcja plątała się między czasami i osobami, bohaterki używają...

Oryginalna narracja, chwilami halucynogenna, wspaniała językowo, świetna plastycznie, delikatna, momentami bardzo smutna.
Tylko, że przez to pomieszanie wątków zacząłem się gubić, a sam motyw poszukiwania matki wydał mi się irracjonalny.
Powieść, która trochę kojarzyła mi się z „Dobranocą” Andrzeja Pastuszka (PIW 1980), zaczęła mi przypominać książki Koontza.
Ogółem 7,5/10,...

Za co ten Booker ja się pytam? Przekombinowana fabuła, przeładowana słowotwórstwem treść, na siłę epatująca wątkami homo i LGBT+ ... W tle jakiś Alzheimer, brak miłości, drugie wątki, nędza... Po co? Nie podobała mi się zupełnie, no żal

To moje drugie spotkanie z prozą Daisy Johnson. I po raz kolejny się nie zawiodłam. Świat, który stworzyła autorka jest mroczny, wręcz przerażający, ale jednocześnie hipnotyzuje i wciąga, podobnie jak powieści Szczepana Twardocha.

Nie skłamię, jeśli powiem, że jest to książka wyjątkowa i nietuzinkowa. Dawno - jeśli w ogóle? - nie czytałam czegoś tak nieoczywistego. Książki, którą - żeby zrozumieć - trzeba zanurzyć się pod powierzchnię; powierzchnię tego, co na pierwszym planie, co dosłowne.

Lubuję się w takich mrocznych, gęstych, trochę psychodelicznych klimatach, w tej brudnej i lepkiej atmosferze....

Czuję się rozczarowana, dobrze rozwijająca się fabuła w pewnym momencie załamuje się. Inspiracja mitologią jest duża, przez co w połowie książki już wiesz jak potoczy się ta historia.

Przeczytałam drugi raz, po wyjątkowych "Siostrach". Za drugim razem ta książka była lepsza. Oswoiłam się ze stylem autorki, więcej wyciągnęłam z tekstu. Nie jest tak dobra jak druga powieść ale warto się z nią zapoznać.
Warto robić powroty do książek, o których wiemy że za dobre ale w tej chwili nie odbieramy jej na 100 % i wpływa to na naszą ocenę.

Wciągnęłam się w historię niemal od razu. Enigmatyczność, mrok i zionący ze stron niepokój zaczarował mnie od pierwszych akapitów.

Zdarzały się momenty, kiedy nie miałam pojęcia co się dzieje, szczególnie przy końcu. Były zdania, które zupełnie mi nie pasowały. Jednak ogólnie język bardzo ciekawy, bogaty w obrazowe opisy, ale trzeba do niego przywyknąć,...

Dobra lektura, ale trudna. Nie tylko chaotyczny tekst bije po oczach ale też nagromadzenie różnych wątków,zabiegów i wydarzeń sprawia, że trzeba uczyć się cierpliwości i uważności. Jednak kiedy wskoczy się pod powierzchnię tych zabiegów stylistycznych to się okazuje, że mamy przed sobą całkiem zgrabną opowieść. A powieść jest mocna, burzliwa, drażniąca, szarpiąca i.. nie...

Książkę zakupiłam w supermarkecie w dwupaku razem z inną, którą koniecznie chciałam dorwać. Cieszę się, że trafiłam na nią przypadkiem i zapłaciłam mniej niż całą cenę, bo byłoby mi bardzo żal wydanych pieniędzy.
Książka ma nietypową formę - przeskakujące narracje, dialogi nie są oznaczone od myślników, wszystko pisane jest ciurkiem. Mnóstwo wątków, które co chwila się...

• 2019
  • 2021
  • Legimi
  • 2020
  • 2020

Dodaj cytat z książki Pod powierzchnią