Brzemię rzeczy utraconych

Okładka książki Brzemię rzeczy utraconych
Kiran Desai Wydawnictwo: Znak literatura piękna
480 str. 8 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The inheritance of loss
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
480
Czas czytania
8 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-240-0894-0
Tłumacz:
Jerzy Kozłowski
Tagi:
Indie
Inne
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
189 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
137
76

Na półkach: ,

Szczerze mówiąc ciężko było mi zabrać się za tą książkę. Z opisu widać było, że nie jest to łatwy temat, a poruszone w niej problemy sprawią, że nad treścią trzeba się będzie głęboko zastanowić. No i nie myliłam się.

Rok 1986. Indie, które widzimy przez pryzmat brytyjskiego wykształcenia, biedy i walk niepodległościowych. Bardzo ciężki temat udało się autorce pokazać w niezwykły sposób i choć bywają momenty, nad którymi trzeba się ponownie pochylić, to książka posiada w sobie coś szczególnego.
Wielowątkowość powieści daje możliwość spojrzenia na polityczną sytuację Indii z tamtego okresu i postawienia się w sytuacji bohaterów, oglądanych przez pryzmat strajków, wojny, uzurpowanej i politycznie niepoprawnej.

Wszystko to, co tam jest codziennością nam - Europejczykom wydaje się być paradoksem. Walka Gurków o niepodległość, walka indyjskiego kucharza o pieniądz w odległej Ameryce i walka sieroty o własną tożsamość wpleciona jest w powtarzający się motyw krajobrazowy Kanczendzongi. To właśnie specyficzne położenie miejsca akcji sprawia, że choć tak bardzo odległe i tak dla nas egzotyczne, wywołuje emocje, a umiejętnie wykreowane postaci tylko podsycają relacje jakie łączą miejsce, czas i bohatera.

Tutaj wszystko jest jednocześnie realnie bliskie i nierealnie niedosiężone. Jest kucharz, który z marnym skutkiem w najgorszych kuchniach Nowego Jorku realizuje marzenia ojca o lepszym świecie, pieniądzach i pozycji. Jest sędzia, który za swoje niepowodzenia i błędne decyzje wini wszystkich wokół, tylko nie siebie. Jest jego wnuczka, która uciekając przed samotnością zakochuje się szalenie we własnym nauczycielu, by potem równie szalenie go znienawidzić...

Barwność postaci zamieszkujących małą wioskę w Indiach jest ogromna. Sprawia wręcz, że wioska ta staje się nietypowa nie tylko ze względu na położenie, czy prowadzone w okolicy działania polityczne. Jest wyjątkowa, bo zamieszkują ją wyjątkowi ludzie, których łączy jedna wspólna cecha: nienawiść do wszystkiego poza nimi samymi.

Szczerze mówiąc ciężko było mi zabrać się za tą książkę. Z opisu widać było, że nie jest to łatwy temat, a poruszone w niej problemy sprawią, że nad treścią trzeba się będzie głęboko zastanowić. No i nie myliłam się.

Rok 1986. Indie, które widzimy przez pryzmat brytyjskiego wykształcenia, biedy i walk niepodległościowych. Bardzo ciężki temat udało się autorce pokazać w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    667
  • Przeczytane
    523
  • Posiadam
    155
  • Indie
    20
  • Ulubione
    16
  • Nagroda Bookera
    12
  • Teraz czytam
    11
  • Literatura indyjska
    8
  • Booker Prize
    8
  • Booker
    6

Cytaty

Więcej
Kiran Desai Brzemię rzeczy utraconych Zobacz więcej
Kiran Desai Brzemię rzeczy utraconych Zobacz więcej
Kiran Desai Brzemię rzeczy utraconych Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także