Jak być szczęśliwszą, zdrowszą i piękniejszą

Okładka książki Jak być szczęśliwszą, zdrowszą i piękniejszą Jennifer Ashton, Sarah Toland
Okładka książki Jak być szczęśliwszą, zdrowszą i piękniejszą
Jennifer AshtonSarah Toland Wydawnictwo: Muza poradniki
poradniki
The Self-Care Solution A Year of Becoming Happier, Healthier, and Fitter - One Month at a Time
Muza
2020-01-20
2020-01-20
Aleksandra Kondrat
dieta nawadnianie sen abstynencja jakość życia życie

"Jeśli masz nauczyć się tylko jednej rzeczy z naszej wspólnej świadomej podróży, mam nadzieję, że będzie to radość z życia i z cudu, jakim jest twoje ciało. Szukaj jej nieprzerwanie, codziennie i we wszystkim, co robisz. Poczucie szczęścia sprzyja zdrowiu ogólnemu, ale pamiętaj, że ma swoje źródło w tobie, a nie w czynnikach zewnętrznych, takich jak pieniądze, relacje międzyludzkie lub sukces na polu zawodowym".

Jesień ma w sobie coś takiego, że powoduje przemożną chęć poddania się refleksji. Kiedy wieczory stają się chłodniejsze, niebo spowija ciemność, a zachód słońca pozbawia nas światła dziennego znacznie wcześniej niż podczas miesięcy letnich, wówczas paradoksalnie wygospodarowujemy więcej czasu na czytanie. Ja w tym czasie oprócz kryminałów uwielbiam sięgać także po różnego rodzaju poradniki. Czasem są one lepsze i stanowią źródło inspiracji, a czasem trącą banałem. Nie przekonamy się o ich wartości, dopóki po nie nie sięgniemy.
Takim poradnikiem, który zawiera w sobie miks zachęty do zmian, ale także rzeczy dość trywialnych jest właśnie "Jak być szczęśliwszą, zdrowszą i piękniejszą".
Powiem szczerze, że gdyby nie spacer, podczas którego natknęłam się na stoisko z książkami, to nigdy nie zwróciłabym uwagi na książkę o tak banalnym i pretensjonalnym tytule. Jednak mając ochotę na coś lekkiego i niezobowiązującego, postanowiłam wyjść na przeciw wyzwaniu, które postawił na mojej drodze wszechświat i zapoznać się z tą pozycją.
Każda książka, której tytuł zaczyna się od słowa "jak" ma w sobie coś magicznie i uroczo pretensjonalnego. Jej celem jest bowiem podanie gotowych rozwiązań na niektóre problemy. Są to najczęściej rozwiązania oparte na subiektywnych doświadczeniach autorów, którzy oczywiście nie omieszkają wspomnieć o tym w kontekście swoich sukcesów. Autopromocja towarzyszy także w tej książce prawie na każdym kroku. Autorki aż do znudzenia przypominają o swojej niezwykłej karierze, której usankcjonowaniem jest prowadzenie cyklów porannych w Good Morning America. Poradnik jest bowiem napisany z punktu widzenia społeczeństwa amerykańskiego i odnosi się do pewnego stylu życia charakterystycznego dla zachodniego sposobu myślenia.
Książka napisana jest w sposób niezwykle czytelny i łatwy w odbiorze. Autorki dokonały podziału na osobne bloki tematyczne odnoszące się do ograniczenia spożycia alkoholu, uprawiania jogi, picia odpowiedniej ilości wody, odłączenia się od social mediów, rozciągania ciała i spacerów po świeżym powietrzu aż finalnie pozytywnego podejścia do życia. Wszystko to jest przedstawione w sposób bardzo pragmatyczny, z punktu widzenia korzyści, jakie przynoszą ludzkiemu organizmowi, opatrzone statystykami i podejściem naukowym. Tutaj nie ma miejsca na jakiś sentymentalizm, czy romantyzm. O nie! Wszystko ma służyć osiągnięciu celu, który został wymieniony w tytule. A zatem wiemy czego się spodziewać od samego początku. Czy damy się zatem porwać wizji Autorów i podejmiemy wyzwanie? Nie jestem do końca przekonana czy ich charyzma jest do tego wystarczająca.
W mojej opinii niniejszy poradnik ociera się bowiem trochę o banał. Poszczególne porady wydają się być oczywistością. Być może przypadnie do gustu osobom, które są na początku drogi związanej z rozwojem osobistym. Dla mnie jest tutaj zbyt mało ciekawych porad, ponieważ w dzisiejszym świecie zdominowanym przez technologie, chyba każdy z nas ma świadomość istnienia aplikacji odmierzających ilość kroków, wspomagających medytacje, czy też przypominających o konieczności wypicia wody. Nie jest to zatem nic odkrywczego, tym bardziej, że autorki traktują trochę po macoszemu poszczególne tematy. Skupiają się bardziej na własnej praktyce, posiłkując się za każdym razem przykładem ze swojego, a jakże cudownego życia. Czyż to nie fascynujące, że uchyliły nam rąbka tajemnicy swojego sukcesu?

"Jak być szczęśliwszą, zdrowszą i piękniejszą" jak sam tytuł sugeruje już na wstępie nie jest jakąś literaturą przełomową, która zmieni nasz sposób myślenia i wywoła refleksję. To zwykły poradnik, który umili nam wejście w kolejny dzień, nie wywołując chaosu w głowie, nie dostarczając zbyt dużo wiedzy, o którego istnieniu zapomnimy zaraz po wypiciu porannej kawy. I zapewne wrócimy do starych nawyków wraz z końcem jesienngo dnia.

"Przyjrzyj się temu, do czego zdolne jest twoje ciało i zrozum, że jest cudem oraz bądź za to wdzięczna, nawet jeśli pragniesz czegoś więcej.
Pragnienie też jest sposobem na radość. Przypominam ci, że radość jest nie tylko wokół ciebie, ale przede wszystkim w tobie. Poświęć odrobinę czasu, by to odkryć i zrozumieć, a także cieszyć się radością każdego dnia. Oto moja recepta na szczęście".

Dzisiaj opowiem o książce, która ostatnio dała mi motywację do podjęcia nowych kroków.
Tytuł typowo kobiecy: "Jak być szczęśliwszą, zdrowszą, piękniejszą" autorstwa Jennifer Ashton i Sarah Toland.
Fajnie, szczerze i komunikatywnie napisana, trafia łatwo do czytelnika i szybko się czyta.
Można skorzystać z zaproponowanych dwunastu wyzwań na każdy miesiąc lub wybrać coś co nam pasuje, albo poprostu przeczytać i cieszyć się że autorce udało się wytrwać.
Mnie na przykład nie które wyzwania nie dotyczyły, ale chętnie przeczytałam wszystko i przypomniałam sobie o rzeczach które mi uciekły, a czemu miałabym do nich regularnie nie wracać.

„Jeśli możesz nauczyć się tylko jednej rzeczy z naszej wspólnej świadomej podróży, mam nadzieję, że będzie to radość z życia i z cudu, jakim jest twoje ciało.”

Pozycja idealna do przeczytania w okresie rozpoczynającego się nowego roku. Doktor Jennifer Ashton zachęca do rozpoczęcia roku wdrażając jej prezentacje rocznego przepisu na to „Jak być szczęśliwszą, zdrowszą i piękniejszą” ( Przyznam, że tytuł ten tytuł, w mojej opinii, pozostawia wiele do życzenia, jednak fakt, że dostałam tę książkę w prezencie sprawił, że postanowiłam zagłębić się w jej treść)
Autorka nie przedstawia samych suchych faktów które to mają nam pomóc w zmianie nawyków ale sama bierze udział w tych wyzwaniach i szczegółowo je opisuje ( momentami aż za szczegółowo, co stawało się nudne ).
12 sugerowanych wyzwań miesięcznych są świetnym pomysłem na to aby podjąć próby do stworzenia lepszych nawyków w dziedzinie żywienia, emocji, sprawności fizycznej czy psychicznej. Jednymi z 12 propozycji zmian są : lepsze nawadnianie, odpowiednia ilość snu, medytacja czy ćwiczenia aerobowe i rozciąganie. Jak sami możemy dostrzec, są to na pozór proste rzeczy, które każdy zna może wykonać i poświecić kilka chwil w ciągu dnia na ich realizację.
Co więcej, czytając można faktycznie poczuć dobrą energię płynącą ze słów Autorki, uzyskać poczucie wsparcia oraz normalizację porażek – „Padłeś? Powstań i walcz dalej”. Mimo, że z założenia wyzwanie ma trwać minimum całe 30 dni to metoda małych kroczków również jest tu uwzględniana – „Lepiej poćwiczyć 20 minut niż wcale”. Dlatego właśnie uważam, ze książka może być bardzo dobrym motywatorem zarówno dla osób dopiero co zaczynających zmianę nawyków jak i dla tych którzy już świetnie sobie radzą ze zdrowymi nawykami.
Warto pamiętać , że Autorką poradnika jest bardzo medialną lekarką w Stanach Zjednoczonych gdzie oprócz konsultacji z pacjentami jest też naczelną redaktorką ds. zdrowia i medycyny oraz główną korespondentką medyczną ABC News i Good Morning America – o czym nierzadko wspomina w książce. Co jednak za tym idzie, nasza Autorka już przed rozpoczęciem rocznych wyzwań prowadziła względnie zdrowy tryb życia jednak jedno z wielu przesłań z tej pozycji mówi nam, że „ codziennie możesz stawać się lepszą wersją samej siebie”.
Język i styl pisania Autorki są bardzo przystępne i zrozumiałe dla każdego czytelnika. Wiele faktów nawiązujących do realnych badań na tematy odpowiadające każdemu z wyzwań opisane są w prosty a zarazem ciekawy i poszerzający wiedzę sposób.
Mimo, że książka nie ukazuje żadnych odkrywczych informacji czy też propozycji zmian nawyków które są momentami dosyć oczywiste to jednak polecam tę pozycję w szczególności dla osób które nie do końca same wiedzą od czego zacząć swój rozwój na lepsze.

Wszystkim książkom z "jak" w tytule towarzyszy pytanie: "dlaczego?". "dlaczego ja to czytam?".

Książka, którą ciężko nazwać poradnikiem choć muszę przyznać, że pod jej wpływem przemyślałam kilka rzeczy i zdecydowałam się wprowadzić zmiany także w swoje życie.

Autorka książki każdego miesiąca podejmowała nowe wyzwania, odstawiła alkohol, zaczęła ćwiczyć, zmieniła dietę oraz podejście do życia i opisuje jakie zmiany zauważyła w swoim ciele.

Ciężko więc traktować książkę jako przepis na lepsze życie ale zaczęłam zastanawiać się nad tym co mogę zmienić ja i co może przynieść mi korzyści.

Książka to takie lanie wody i pisanie o tym co zmieniło się w życiu autorki. Bez jej czytania mogę udzielić Wam rady - wprowadźcie w swoje życie zmianę a zaobserwujecie jej wpływ na swoje ciało/życie :)

Ciężko więc traktować...

„Jak być szczęśliwszą, zdrowszą i piękniejszą” to poradnik, który pokazuje jak w kilku małych krokach można znacząco zmienić swoje życie i wdrożyć zdrowe nawyki. W tej książce nie ma nic odkrywczego. Autorki ukazują jak duże znaczenie ma ruch, odpoczynek, picie wody czy np. medytacja.

Poradnik ten zachęca do podejmowania różnych wyzwań każdego miesiąca w roku. Ma to na celu budowanie systematyczności i krok po kroku osiąganie jednego celu, zamiast np. kilku naraz. Dzięki temu człowiek nie zniechęca się, bo musi dużo rzeczy wprowadzić „naraz”. Autorki pokazują jak małymi krokami można coś zmienić, wprowadzając drobne zmiany.

Czytało mi się ten poradnik szybko i dobrze, ale nie znalazłam w nim niczego odkrywczego.

instagram.com/rosemarie.reads

"Osobiste wyzwania, którym jesteśmy w stanie podołać i które zakładają małe, konkretne czyny, mogą pomóc nam w zmianie na długą skalę, być może nawet na całe życie." ❤️

Czy jesteśmy w stanie wytrwać w swoich postanowieniach?
Czy możliwe jest by w ciągu dwunastu miesięcy  zmienić swoje nawyki?
Czy mają one szansę, by na stałe zagościć w naszym życiu i zmieniać je na lepsze?
Naukowcy niejednokrotnie podkreślali, że nie jesteśmy w stanie sprostać radykalnym postanowieniom.
Nasz zapał szybko mija, a my czujemy się zawiedzeni własną postawą!
Zapewne i wy, doświadczyliście tego nieprzyjemnego poczucia porażki?!
Czy jest w takim razie sposób, by to zmienić? Tak!
Autorka pokazuje, jak przekształcać nowe nawyki zdrowotne w trwałe zmiany.
Najlepszą metodą jest wprowadzanie zmian stopniowo, krok po kroku, miesiąc po miesiącu.
Dlatego poznacie dwanaście wyzwań prozdrowotnych na dwanaście miesięcy roku. Znajdziecie tu m.in wyzwania dotyczące rezygnacji z alkoholu, ograniczenia spożycia mięsa oraz cukru, czy zwiększenia ilości wypijanej wody. Sekretem zdrowia jest nie tylko odpowiednia dieta, ale i większa ilość ruchu, dlatego nie mogło zabraknąć wyzwań o charakterze "sportowym".
Co jest ważne podczas podejmowania każdego z dwunastu wyzwań?
Przede wszystkim podejście!
Nie możesz poddać się po dniu lub dwóch, gdy nie poczujesz żadnej różnicy w samopoczuciu czy wyglądzie.
Gwarantuje Ci, że po dłuższym czasie zauważysz pozytywne zmiany!
Jednocześnie, pamiętaj o tym, by nie bać się zaczynać od nowa, jeśli poniesiesz porażkę!
Każdego dnia masz szansę na to, by przerwać błędne koło złych nawyków i na nowo odzyskać kontrolę nad jakością swojego życia.
Podejmiesz wyzwanie?

W moich rękach kolejny poradnik i to nie byle jaki!
Staram się stale wprowadzać prozdrowotne zmiany w swoim życiu.
Od jakiegoś czasu stawiam na niedzielę #offline, dwa miesiące temu zrezygnowałam ze spożywania mięsa, staram się pić więcej wody, ograniczyłam cukier, dreptam więcej i ćwiczę pięć razy w tygodniu.
Czy czuję zmianę? Tak!
Ty też możesz ❤️
#jako_taka_matka

Czy jesteśmy w stanie wytrwać w swoich postanowieniach?
Czy możliwe jest by w ciągu dwunastu miesięcy  zmienić swoje nawyki?
Czy mają one szansę, by na stałe zagościć w naszym życiu i zmieniać je na...

Moja opinia na: http://crazyladyinblue.blogspot.com/2021/03/jak-byc-szczesliwsza-zdrowsza-i.html

Czytając tę książkę miałam wrażenie, że czytam w kółko o tym samym.

Czytając tę książkę miałam wrażenie, że czytam w kółko o tym samym.

• Przeczytane w 2021
  • RECENZJE PRZEDPREMIEROWE, egz. od wydawcy