Lekarz ci tego nie powie

Okładka książki Lekarz ci tego nie powie Max Skittle
Okładka książki Lekarz ci tego nie powie
Max Skittle Wydawnictwo: Muza reportaż
reportaż
The Secret Gp. What really goes on inside your doctor's surgery
Muza
2021-01-13
2021-01-13
Jolanta Sawicka

Bardzo ciekawa lektura, dosyć szybko i przyjemnie mi się ją czytało. Sięgnęłam po nią, aby dowiedzieć się, jak wygląda praca lekarza rodzinnego z perspektywy samego zainteresowanego. Nie zawiodłam się, aczkolwiek dużo było w tej książce wstawek na temat prywatnego życia autora. Mimo wszystko polecam tą książkę wszystkich, których interesują tematy około-medyczne oraz kulisy pracy w zawodzie.

Fajnie napisana, szczerze, z humorem, choć dla mnie trochę za dużo osobistych wspomnień, za mało bycia lekarzem. Może wybrzydzam, ale przeczytałam już tyle reportaży tego typu, że ciężko mnie zaskoczyć, bo większość traktuje o tym samym, tylko innymi słowami. Mimo to naprawdę fajnie się słuchało, dr Skittle jest ciekawym człowiekiem, pełnym pasji i szacunku do własnej pracy, ale przy okazji szczerze wypowiada się na temat, jak bardzo praca lekarza koliduje z prywatnym życiem. Jedna z fajniejszych z gatunku.

Lekarz Ci tego nie powie" to książka napisana przez doświadczonego lekarza.
Muszę przyznać,że jest to bardzo ciekawa i wciągająca pozycja. Autor przedstawia nam swoje życie prywatne jako lekarz ale też jako mąż i ojciec.
Opisuje swoich pacjentów i ich historie chorób.
Chciałabym mieć takiego lekarza rodzinnego bo widać,że jest na właściwym miejscu. Lubi swoją pracę i lubi swoich pacjentów. Wiadomo,że
nie wszystkich ale większość z nich na pewno. Nie dość,że pomaga jako lekarz to pomaga też jako zwykły obywatel. Robi dużo więcej niż
musi bo chce a nie ma takiego odgórnego nakazu. Takich lekarzy brakuje i nie ma co tego ukrywać bo doskonale wiemy jacy lekarze pracują w
naszych przychodniach czy szpitalach. Oczywiście zdarzają się tacy, którzy mają powołanie ale są też i tacy, którzy pracują bo muszą.
Max Skittle ( oczywiście pseudonim) jest takim lekarzem, który jak by mógł to uchyliłby nieba swoim pacjentom. Lekarz,który nie wstydzi się łez ale
też woli ich nie pokazywać bo uważa, że nie wypada. Jednak myślę,że jego łzy w jakiś sposób pomogły też jego pacjentom gdyż właśnie
wtedy widać,że lekarzowi zależy na zdrowiu innych.
I gdy myślisz,że nic cię nie może już zdziwić to dr Max udowodni,że się mylisz. On Ci powie jak naprawdę jest i powie Ci to w swój własny sposób.
Zrównoważony ale też dowcipny , tak abyś wspominał jego książkę jeszcze przez dłuższy czas.

Lekarz Ci tego nie powie" to książka napisana przez doświadczonego lekarza.
Opisuje swoich pacjentów i ich historie chorób.

Nie znam osoby, która nie narzeka na służbę zdrowia, na kilometrowe kolejki, na wiecznie głuche telefony, na opóźnienia. Mało kto pamięta, że lekarze to też ludzie, mają swoje rodziny, swoje problemy. Jasne, każdy przypadek jest ważny, ale litości, niektórzy ludzie balansują na granicy absurdu.
Lekarz Ci tego nie powie to rok z życia lekarza rodzinnego, podczas którego autor zabiera nas do swojego gabinetu, przedstawia nam swoich pacjentów, ich historie, problemy, ale także pokazuje swoją perspektywę, swoje momenty radości, złości, zniesmaczenia i zażenowania. Ostatni fragment książki poświęcony jest obecnej sytuacji na świecie i chociaż możemy przeczytać, że pierwszy raz od dawna coś nas łączy i jednoczy, bo w końcu nic nie łączy ludzi bardziej niż wspólny wróg, to ja mam wrażenie, że ta sytuacja dzieli nas jak nigdy. Każdy kraj walczy z wrogiem na swój sposób, trawa jest zawsze bardziej zielona po drugiej stronie płotu, a co człowiek to inne racje, ba co gorsza każdy twierdzi, że jego są prawdziwe, a reszta kłamie. Podejmujmy decyzje w zgodzie z samym sobą, ale błagam nie narzucajmy swoich poglądów innym, bo każdy ma prawo wyboru. Sama książka jak na swój gatunek bardzo dobra, czyta się ją szybko, napisana jest z humorem i dystansem, przypadki medyczne...momentami gratuluje autorowi kamiennej twarzy. Dla mnie to lektura dobra jako przerwynik między ciężkimi i wymagającymi książkami. Ja się bawiłam wspaniale.

Lekarz Ci tego nie powie to rok z życia lekarza rodzinnego, podczas którego...

W ostatnim czasie możemy dostrzec prawdziwy boom na książki dotyczące tematów okołomedycznych. Zaczynając od pozycji popularnonaukowych, kończąc na wspomnieniach lekarzy czy pielęgniarek. Choć zazwyczaj czytam opowieści dotyczące naszego podwórka, to od czasu to czasu lubię sięgnąć po historii zza naszej granicy. Tym razem padło na Max Skittle i jego książkę „Lekarz ci tego nie powie”

Lektura ma formę pamiętnika, w którym to doktor zapisuje najważniejsze wydarzenia czy przypadki medyczne. Czytelnik towarzyszy lekarzowi w codziennej pracy w przychodni rodzinnej. Poznaje jego pacjentów oraz pokrótce zapoznaje się z najczęstszymi przypadkami medycznymi. Widzi, jak pracuje, z czym się mierzy i kończy swój dzień w placówce zdrowia. Po takim wstępie zapowiadała się całkiem przyjemna lektura. Cóż, nie zawsze dostajemy, to co chcemy.

Sam opis pracy lekarza, chorób dość ciekawy, ale sposób podejścia do pacjentów pozostawia wiele do życzenia. Mimo że, od lektury upłynął miesiąc w głowie nadal mam opis starszej schorowanej kobiety z infekcją intymną. Nie chce zdradzać szczegółów, ale drogi lekarzu, ty też kiedyś będziesz stary. Autor przemycił do książki sporo prywaty. Mianowicie pomiędzy wątki związane z pacjentami i ich chorobami wplótł opowieści o swojej rodzinie. I tak co kilka stron czytamy o rosnącym wybrzuszku (nie prościej mówić dziecko?). A potem o ogromnych kupkach, przebieraniu i usypianiu. Co to ma wspólnego z tematyką książki?

Czytając, miałam wrażenie, że istota książki zepchnięta jest na dalszy plan. Wątki medyczne owszem były, ale miejscami gdzieś uciekały. Pojawiła się za to frustracja, złość i odraza. Czy taki powinien być lekarz?

Lekarz ci tego nie powie. Tak brzmi tytuł tej książki. Czy dowiedział się z niej czegoś niezwykłego, wręcz tajemniczego? Czegoś, co nie wiedziałam? Przeczytałam coś, po czym moje życie odmieniło się, choć w małym stopniu? Niestety nie. Za to dostałam bardzo przeciętną książkę, którą owszem można przeczytać, ale nie zapada ona w pamięć. Raczej jest tylko mglistym wspomnieniem.

Zwykle uwielbiam takie książki pełne wiedzy medycznej, po tej spodziewałam się też humoru. Ale ja z Panem doktorem bym się nie pośmiała, raczej zirytowała. Nie wiem czy doktorek prowadzi pamiętnik, ale prowadzi go, jak dla mnie, nie ciekawie. Ten dowcip przeszkadzał mi przez calą książkę, a przypadki pacjentów potraktowane były po łebkach.

Po pierwszej, nawet ciekawej książce o podobnie brzmiącym tytule gdzie narratorem był pilot, sięgnąłem po drugą, gdzie narratorem jest lekarz rodzinny. Jako że bardzo lubię książki o wszystkim co związane jest z medycyną sporo od niej oczekiwałem i przyznaję, że srodze się zawiodłem. Książka jest po prostu nudna. Po mnie więcej 100 stronach zacząłem się zmuszać do czytania (a rzadko mi się to zdarza). Dobrnąłem do końca tylko dlatego, że nie lubię odstawiać na półkę nie skończonych książek. Nie polecam.

Czyta się przyjemnie. Opowieść lekarza rodzinnego NHS, w której wątki zawodowe przeplatane są wątkami prywatnymi. Pokazuje nam, że „lekarz tez człowiek”.

Nie bardzo jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy książka jest o tajemnicach lekarzy, pamiętnikiem, czy może jednak autoprezentacją mało zabawnego Autora. Zachwytu brak.

Zapowiadała się fajna książka, ale mnie po prostu wynudziła.

Zapowiadała się fajna książka, ale mnie po prostu wynudziła.

• Literatura faktu
  • Medyczne