Jak pachnie deszcz?

Okładka książki Jak pachnie deszcz? Simon King, Clare Nasir
Okładka książki Jak pachnie deszcz?
Simon KingClare Nasir Wydawnictwo: Rebis Seria: X-Varia popularnonaukowa
popularnonaukowa
X-Varia
What Does Rain Smell Like?
Rebis
2020-09-01
2020-09-01
Magdalena Hermanowska
meteorologia pogoda

Momentami naprawdę fascynująca, ale przez większość czasu - strasznie przytłaczająca i nużąca pozycja. Autorzy mają niewątpliwie bardzo dużą wiedzę, ale przy tym - niestety - dość toporne pióro. Wolałabym mniej faktów, ale podanych w lepszy sposób.

Książka raczej dla osób zaczynających przygodę z literaturą popularno-naukową. Zawiera duży przekrój pojęć, pytań i problemów, które mogą nas zaprzątać w związku z pogodą, klimatem czy też chmurkami. Język przystępny, bez rozwlekania się, przeczytacie tu i o powstawianiu huraganów, i o próbach sterowania pogodą, i o tym co stanie się, gdy wpadniecie w pięknego, puchatego cummulusa. Jeżeli jeszcze nie czytaliście książek w tej tematyce, to polecam.

Każdy powinien znaleźć w tej książce coś dla siebie.
Format bardzo króciutkich mini-rozdziałów sprawia, że czyta się bardzo przyjemnie, nawet te bardziej skomplikowane zagadnienia nie męczą. Ale uwaga, wbrew niektórym opiniom (i tytułowi) nie jest to pozycja, którą z zainteresowaniem i zrozumieniem przeczyta dziecko z podstawówki. Oprócz ciekawostek i łatwych odpowiedzi na trudne pytania są też znacznie bardziej złożone tematy.
Książka zahacza też o podstawy astronomii i delikatnie porusza problem zmian klimatu, globalnego ocieplenia oraz ekologii.

Każdy powinien znaleźć w tej książce coś dla siebie.

Książka napisana w bardzo prostym języku - zrozumie go zarówno dziecko jak i naukowiec. W przejrzysty sposób prezentuje zagadnienia meteorologiczne jak i związane z klimatem Ziemii. Dla każdego zapalęca meteorologa książka obowiązkowa, ale także dla tych, którzy na co dzień chcą "czytać" pogodę za oknem.

Książka dosyć techniczna, ledwo ją zmęczyłem,, mimo iż zawiera dużo ciekawych wiadomości. Nie mówię, że jest zła, ale wymaga jakiegoś obeznania z terminami pogodowymi. Są tam jakieś ciekawostki, ale jest dosyć techniczna. Można ją traktować jako pomocnik pogodowy i wracać do niej parę razy.

Autorzy publikacji to Simon King i Clare Nasir - meteorolodzy i pasjonaci pogodowi.

"Jak pachnie deszcz? 100 pytań na temat zadziwiających zjawisk pogodowych" jest podzielone na następujące bloki tematyczne:
- Słońce;
- Składniki pogody;
- Chmury;
- Obraz klimatu w szerszej perspektywie;
- Cyklony, huragany i tornada;
- Zjawiska pogodowe;
- Pogoda, przestrzeń kosmiczna i wpływ planet;
- Technika a kontrola pogody;
- Wojna i pogoda;
- Zmiany klimatu.
Każdemu rozdziałowi jest tematycznie przyporządkowana grafika. Znajdujemy również zdjęcia, mapy, wykresy, tabele, które pomagają w zrozumieniu poszczególnych zagadnień. Brakuje mi jedynie zdjęć różnych chmur - nigdy nie mogę ich zapamiętać, ale uwielbiam oglądać ich zdjęcia.
Na końcu publikacji znajduje się słownik, do którego można sięgnąć w celu wyjaśnienia ważniejszych pojęć.
Podział na bloki tematyczne oraz na bardziej szczegółowe zagadnienia sprawia, że książkę możemy czytać po krótkim fragmencie w każdej wolnej chwili, nie tracąc przy tym wątku.

W książce zamieszczone są m.in. wiadomości na temat wpływu różnych czynników na organizmy żywe (np. promieniowania UV na skórę),wyjaśnienia zagadnień i zjawisk (np. efektu Coriolisa),zawartości raportów Międzyrządowego Zespołu do Spraw Zmian Klimatu, a także wpływów, jakie człowiek wywiera na środowisko. Na kolejnych kartach odkrywamy bardzo ciekawe zjawiska jak np. trąby wodne oraz towarzyszący im deszcz ryb lub żab. Dowiadujemy się o czymś, co się nazywa zasiewanie chmur.

Autorzy przyznają, że przybywa dowodów na to, że w przyszłości całkowicie zabraknie lodu i wyjaśniają, jakie to może mieć konsekwencje.
Poznajemy też trudy pracy synoptyka - ich przewidywania zależą od niezliczonej ilości "jeśli".

Pamiętam z dzieciństwa, jak liczyłam sekundy pomiędzy błyskawicą, a grzmotem, żeby się dowiedzieć jak daleko jest burza. Okazuje się, że aby poznać tę odległość, trzeba jeszcze ilość sekund pomnożyć przez 340 m.

Co by było bez lodu morskiego?
Czy wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć, a może naukowcy nadal się spierają co do ewentualnych scenariuszy?
Kiedy z chmury zaczyna padać deszcz?
To tylko nieliczne z pytań, na które poznajemy odpowiedzi.

Poza ogromną dawką wiedzy mamy okazję przeczytać niesamowicie ciekawą historię pilota myśliwca, który zmuszony do katapultowania się wpada do cumulonimbusa i przeżywa szalejącą tam burzę.

Publikacja jest niezwykle interesująca. Polecam ją przede wszystkim osobom interesującym się meteorologią, ale również rodzicom i nauczycielom ciekawskich maluchów, które zadają czasem pytania, na które odpowiedzi wydają nam się niby oczywiste, ale po głębszym zastanowieniu dopadają nas wątpliwości i potrzebujemy potwierdzenia, a czasem nawet wyprowadzenia z błędu.

Ja już wiem, jak pachnie deszcz. A Ty?

- Słońce;
- Składniki pogody;
- Chmury;
- Obraz klimatu w szerszej perspektywie;
- Cyklony, huragany i tornada;
- Zjawiska pogodowe;
- Pogoda, przestrzeń kosmiczna i...

Liczyłam na książkę, która w przystępny sposób ukaże przeciętnemu człowiekowi, co kryje się za zjawiskami atmosferycznymi.
Czytałam dług i czytało się bardzo ciężko, bo osoby piszące zapomniały, że między tekstem naukowym a popularnonaukowym jest jednak spora różnica.
Trudno było przedrzeć się przez wzory, terminologię, skomplikowane opisy. Z kazdą stroną zniechęcałam się coraz bardziej.
Na pewno jest to książa wartościowa, ale nie dla przeciętnego czytelnika.

Na pewno nie jest to książka, która daje jasne odpowiedzi na pytania. Jeśli nie ma się podstaw ze świata nauk przyrodniczych, to książka mocno zniechęca. Książka bardzo mocno idzie na około z odpowiedziami. Zdecydowanie mi nie podpasowała, a szkoda.

Ciekawa, choć na początku niełatwa w odbiorze. Powodem tego są opisy skomplikowanych procesów meteorologicznych. Im dalej tym łatwiej. Najbardziej spodobały mi się dwa ostatnie rozdziały - o "sterowaniu" pogodą i o globalnym ociepleniu.

dość dobrze tłumaczy poszczególne zjawiska, można sobie uzupełnić wiedzę wyniesioną ze szkoły

• Nie posiadam
  • Przeczytane w 2022
  • Popularnonaukowe
  • Nauka

Dodaj cytat z książki Jak pachnie deszcz?