Sekretne życie kotów

Okładka książki Sekretne życie kotów Agnieszka Czujkowska, Andrzej G. Kruszewicz
Okładka książki Sekretne życie kotów
Agnieszka CzujkowskaAndrzej G. Kruszewicz Wydawnictwo: Rebis Seria: X-Varia popularnonaukowa
popularnonaukowa
X-Varia
Rebis
2021-06-01
2021-06-01

Okładka książki Najwięksi w świecie zwierząt Andrzej G. Kruszewicz, Marcin L. Kruszewicz
Najwięksi w św... Andrzej G. Kruszewi...
Okładka książki Sekrety życia seksualnego zwierząt Katarzyna Burda, Andrzej G. Kruszewicz
Sekrety życia ... Katarzyna Burda, An...

Książka dla miłośników kotów. W głównej mierze została poświęcona dzikim kotom. Dzięki temu czytelnik ma możliwość zrozumienia oraz porównania pewnych mechanizmów i zachowań domowych kotów. W końcu według perskiej legendy „kot powstał na skutek kichnięcia lwa”.

Jeśli, ktoś zabrała się za czytanie tej książki z zamiarem wiedzy o kotach domowych to może się lekko rozczarować. Mi osobiście książka się bardzo podobała dzięki szerokim opisie kotów ( większość kotów dzikich ) jak i wiele ciekawych ciekawostek które mogą zaskoczyć czytelnika.

Zachęcona świetnymi “Sekretami życia seksualnego zwierząt” z tej samej serii sięgnęłam i po “Koty”. Nadzieje czytelnicze były wielkie, bo jestem zadeklarowaną kociarą; niestety nie zostały one przez pracę duetu pana Kruszewicza i pani Czujkowskiej zaspokojone.

Czego zabrakło? Trochę, moim zdaniem, pomysłu na tę książkę. W efekcie powstał zlepek dwóch słabo powiązanych części. Pierwsza to podręcznik posiadacza kota z opisami jego biologii i bardzo przesadzonym moralizowaniem (powiązano wypuszczanie naszych tutejszych kotów z... wytrzebieniem ptaków na egzotycznych wyspach przez sprowadzone przez marynarzy zdziczałe koty),w której doświadczony kociarz znajdzie może skromną garstkę nowych czy ciekawych informacji. Najbardziej kuriozalnym i niepotrzebnym fragmentem było dla mnie kilka stron o różnych kształtach kocich chrupków. Druga część to z kolei przegląd poszczególnych przedstawicieli rodziny kotowatych, od lwa po rasy mruczków domowych. Ciężko było przebrnąć przez tę drugą połowę książki, głównie przez to, że wiele opisów przypominało wpisy encyklopedyczne z podstawowymi danymi, a nawet powtarzającymi się całymi zdaniami (“Gatunek samotniczy, przedstawiciele spotykają się tylko w okresie godowym, a samica wychowuje młode samotnie” pojawiało się w każdym chyba opisie). Zabrakło również zdjęć czy ilustracji (a te są w tej książce wyjątkowo urocze i stylowe!) wielu mniej znanych gatunków, przez co czyta się to opracowanie niby zbiór notatek na egzamin z biologii.

By nie wyjść na ostatnią marudę, napiszę jeszcze, co mi się podobało: historie z życia wzięte, a szczególnie anegdotki zza kulis warszawskiego zoo (którego Autor jest dyrektorem, a Autorka weterynarzem!). Najlepsza była o tygrysie, który brał udział w maratonie, chociaż gdy znajomym opowiadałam i inne w ramach częstowania ciekawostkami, byli pod wrażeniem.

O domowych mruczkach nie ma tu zbyt wielu informacji, ale jest dużo ciekawostek o dzikich kotach. Książka przypadła mi do gustu.

Co myślicie patrząc na domowego mruczka?

Przyglądając się naszym pupilom wiele możemy się o nich dowiedzieć. Obserwując je poznamy bliżej ich mowę ciała, sposób komunikacji, a cała gama dźwięków, które z siebie wydają, nabierze w końcu dla nas znaczenia.

Być może nawet zobaczymy w nich któregoś z wielkich kotów!

"Sekretne życie kotów" autorstwa Agnieszki Czujkowskiej i Andrzeja G. Kruszewicza to książka, która opowie nam najciekawsze tajemnice kotów - zarówno samotnych tygrysów, polujących razem lwów i tych domowych bestyjek, które w zimne wieczory uwielbiają leżeć pod kocem.

W ciekawy sposób zostaną nam przedstawione najbardziej znane gatunki kotów. Przeczytamy o ich zachowaniu, trybie życia, ofiarach na które polują oraz poznamy ciekawostki, które Autor dla nas przygotował.

Przyznam się Wam, że po tej lekturze nieco inaczej patrzę na swojego puchatego przyjaciela i jego zachowanie 😅 On sam jakby próbował utwierdzić mnie w przekonaniu, że tak naprawdę jest wielkim tygrysem - choć w przeciwieństwie do tych kotów wciąż wodę omija szerokim łukiem.

Jeżeli macie kota w domu albo po prostu chcecie wiedzieć coś więcej na temat tych tajemniczych i niezwykłych zwierząt polecam Wam sięgnąć po książkę. Czeka tu na Was sporo rzeczy do odkrycia!

Co myślicie patrząc na domowego mruczka?

Być może nawet zobaczymy w nich któregoś z wielkich kotów!

"Sekretne życie kotów" autorstwa Agnieszki Czujkowskiej i...

Przeczytać i podać dalej.

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o kotach, ale boicie się zapytać. Może nie wszystko, ale sporo. Książka wszechstronnie omawiająca kotowate, obalająca mity, przynosząca wiele praktycznych informacji, naszpikowana ciekawostkami. Warto ją przeczytać nie tylko z sympatii do kotów, ale samej wiedzy.

Literacko Kruszewicz wypada mniej lotnie niż jako radiowy gawędziarz. Pierwsza część książki, mówiąca ogólnie o kotowatych, nieco chaotyczna, informacje przemieszane, może sprawiać problemy przy wyszukiwaniu potrzebnych danych. Omówienie gatunków i wybranych ras w dalszych częściach już usystematyzowane. Internet i wyszukiwarka jako dostarczyciele ilustracji niezbędnie konieczne.

Książki przyrodnicze coraz częściej dotyka 'syndrom pustego przebiegu' czyli niezadrukowane strony czy kartki. Pomijając względy ekonomiczne i niepotrzebne zużycie papieru, samo przerzucanie takich pustostron podczas czytania bywa irytujące. Radować się mogą ci, co idą w ilość 'przeczytanych' stron.

Przeczytać i podać dalej.

Literacko Kruszewicz wypada mniej lotnie niż...

Bardzo przydatna, świetnie napisana ksiażka w sam raz na początek poznawania świata kotów i tych dużych i tych małych. Książka zawiera podstawową wiedzę, jest pełna ciekawostek, anegdotek zawodowych (i nie tylko) autorów książki oraz przestróg i ostrzeżeń uświadamiająch jak bardzo ingerencja człowieka krzywdzi zwierzęta i przyrodę.
Plus za miłe dla oka ilustracje autorstwa Zuzanny Miśko. Duży minus za brak zdjęć kotów.

Plus za miłe dla oka ilustracje autorstwa...

2004

Wiele ciekawostek o kotach, rasowych, dachowcach ale też dzikich wielkich i niebezpiecznych. Szkoda że bez zdjęć. Dla kogoś obeznanego z tematem nie będzie to może odkrywcza lektura ale dla osób które chcą np mieć kota w domu pierwszy raz będzie to przydatna książka. Ja jako kocia mama czytałam z przyjemnością.::)))

Bardzo przyjemna książka o kotach, i to nie tylko o milusińskich nakolankowcach :) Wspaniałe ilustracje, dużo ciekawostek, przystępne pióro. Doskonale sią bawiłam :)

Naprawdę ciekawy zbiór faktów o kotach dzikich i domowych. Można się dowiedzieć pełno nowych, fascynujących rzeczy.

Oprócz ilustracji przydałyby się też zdjęcia, żeby nie wklepywać każdego nieznanego gatunku kota w google.

• Popularnonaukowe
  • Zwierzęta