Podniebny cyrk

Okładka książki Podniebny cyrk Peter Bunzl
Okładka książki Podniebny cyrk
Peter Bunzl Wydawnictwo: Akapit Press Cykl: Nakręceni (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2020-11-03
Janusz Kaiser

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

"Latanie to marzenie... lecz osiągając marzenia, czasem odkrywasz, że nic nie może powstrzymać cię przed upadkiem."

Sympatyczna seria dla młodzieży, intensywnie nasycona niezwykłymi przygodami, potwierdzająca, że wyobraźnia nie ma granic, warto się na nią zdać, oddać marzeniom i fantastycznym opowieściom. "Podniebny cyrk" bazuje na mrocznym klimacie, wplata intrygujące nici thrillera w tkaninę fabuły. Czytelnik cały czas trzymamy jest w niepewności losów kluczowych postaci, niecierpliwego poznawania mrożących krew w żyłach incydentów, odnalezienia wyjścia ze straszliwych tarapatów i niebezpiecznych sytuacji. Jednak w walce o słuszne idee, nawet w obliczu krzywdy i ryzyka, trzeba mieć nadzieję i dzielić się nią z innymi, zaś to, co uważamy za naszą najgorszą słabość, może być naszą największą siłą. Nawet spektakularne porażki przekuwać należy w naukę, aby tworzyć lepsze plany, zmieniać kurs, kiedy potrzeba, nie popełniać ponownie tych samych błędów, stawać się coraz silniejszym.

Czternaste urodziny Lily Hartman przebiegają w nader osobliwych okolicznościach, wydaje się, że nikt nie pamięta o święcie, uwagę bliskich pochłania prestiżowa nagroda, którą otrzymać ma jej ojciec, profesor mechaniki. Ponury nastrój nastolatki przełamuje prezent niespodzianka, mocno tajemniczy a zarazem bardzo familiarny. Jedna nieprzemyślana decyzja w ciągu uderzających zbieżności wydarzeń prowadzi do katastrofalnych błędów, zdradzieckiego porwania i potężnych tarapatów. Nagłe zwroty akcji przyjemnie podnoszą adrenalinę młodych czytelników. Trzeci tom najbardziej zaskakuje i wprawia w zdumienie, tak wiele się dzieje, że nie ma czasu na złapanie oddechu. Ręce przewracają kartki w pragnieniu niecierpliwego poznania, co będzie dalej, jak uda się postaciom wybrnąć z kłopotów, komu można zaufać, a kogo bezwzględnie wystrzegać. Czy młodzi bohaterowie przetrwają sprawdzian woli, marzeń i solidarności w Podniebnym Cyrku?

Peter Bunzl nie oszczędza bohaterów, wpadają w pułapkę ciemnych i podejrzanych charakterów, doświadczają negatywnych emocji, ciężko im znaleźć sposób na odzyskanie wolności. Sprawy przybierają zły obrót, wiele kumuluje się przemocy, mamy wrażenie niekończącego się koszmaru. I jeszcze, świadomość, że przeczucia potrafią kłamać, zaś przeszłość nie zawsze przebiega tak, jak się wydaje. Frapujące odkrycie ambitnego lotologicznego projektu matki, wciągające historie z czerwonego notatnika, detektywistyczna zagadka domagająca się wyjaśnienia, mroczne kulisy cyrkowych artystów. Autor wprowadza wiele cennych odniesień do prawdziwej przyjaźni, chęci zrozumienia drugiego człowieka, potęgi budującej zgody, znaczenia wyrażania prawdy, szczerej tolerancji wobec odmienności, poczucia, że żyje się w zgodzie z samym sobą. Zerknij też na pierwszy "Nakręceni" i drugi tom "Księżycowy medalion", warto skompletować serię.

bookendorfina.pl

Sensacja, przygoda, fantastyka. Świat ludzi, którym została odebrana umiejętność empatii połączony ze światem maszyn zdolnych do odczuwania i samodzielnego myślenia. A w tym wszystkim hybrydy – pół maszyny i pół ludzie zawieszone w próżni i nigdzie nie pasujące. Taki mniej więcej jest klimat trzeciej części „Nakręconych” – zupełnie innej niż wszystkie serii skierowanej zwłaszcza do młodzieży. W tę książkę zanurza się powoli, ale kiedy już załapie się wątek, nie sposób się oderwać.
Główna bohaterka to Lily, która w dniu swoich czternastych urodzin otrzymuje tajemniczą przesyłkę, która zawiera notatnik jej zmarłej mamy i bilet do cyrku. Dziewczynka, w swoim odczuciu ignorowana przez ojca w dniu jej święta nie byłaby sobą, gdyby wraz z przyjaciółmi – Robertem, synem zegarmistrza i Malkinem – mechanimalem (mechanicznym lisem) nie postanowiła tego biletu wykorzystać. Po kryjomu udają się na przedstawienie nie zdając sobie jednak sprawy z tego, że przewidziana atrakcja może nagle zamienić się w koszmar, a ciekawe przedstawienie okaże się okrutnym, perfidnie zaplanowanym przez właścicieli wydarzeniem mającym na celu porwanie Lily i przedstawienie jej światu jako dziwadło. Dziewczynka ma bowiem sekret: dawno temu na skutek wypadku otrzymała od taty mechaniczne serce, które było jej jedyną szansą na przeżycie. Jest więc hybrydą i kiedy przemocą zostaje wcielona do cyrku, dołącza do pozostałych trzech dziwolągów: Deedee o mechanicznych nogach, Luki ze szczypcami zamiast rąk i pięknej Angelique posiadającej skrzydła. Razem z nią powietrznym cyrkiem porwani zostają Robert i Malkin, ale to Lily i jej mechaniczne serce ma być główną atrakcją – przynajmniej do czasu, kiedy dziewczynka nie umrze od promieniowania.
Przed dziećmi i mechanimalem stoi zadanie wezwania pomocy, uratowania nie tylko własnego życia, ale także pomoc innym przetrzymywanym siłą i zmuszanym do pracy w cyrku ludziom, zwierzętom i hybrydom. Będą musiały wykazać się odwagą, bystrością i umiejętnością współodczuwania, gdyż tylko od nich zależy, czy wyjdą z tej przygody żywi.
Książkę czyta się z ogromnym zaangażowaniem. Akcja toczy się szybko, fabuła jest świetnie dopracowana i dzieje się wiele. Postaci zarówno negatywne jak i pozytywne są wyraziste, działają na wyobraźnię i nie sposób ich zapomnieć. Mam wrażenie, że z każdej strony przewija się wątek nietolerancji i wyobcowania aktualny w każdym czasie, nad którym czytelnik powinien się zatrzymać i samodzielnie go odkryć. Problem inności i nieprzystosowania, samotności, wstydu czy strachu przed podejmowaniem życiowych decyzji – wszystko to w powieści jest autentyczne i nadaje jej właściwy kierunek. Czego uczy? Przede wszystkim tego, iż ludzie mogą nie tylko przeżywać, ale i zmieniać swoją własną historię, a trafiające się porażki przekuwać w siłę i traktować jako kolejne życiowe doświadczenie.
Książka ma miękką okładkę, a w środku ukrywa się całe trzydzieści rozdziałów świetnego tekstu. Na końcu słowniczek wyrazów rzadko używanych, na które natkniecie się podczas lektury. Zapowiada się wspaniała literacka przygoda, więc sięgajcie, koniecznie z dwoma początkowymi tomami!

Lily wyczekuje dnia swoich urodzin, jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem. Dziewczynka czuje się ignorowana i zapomniana, lecz tajemnicza paczka odmienia jej życie. Wyjątkowa przesyłka to coś, czego z pewnością się nie spodziewała, gdyż Lily dostaje w swoje ręce pamiętnik mamy, a to prawdziwy skarb. Chcąc poznać prawdę, postanawia odwiedzić przejezdny Cyrk. Podczas tej wyprawy towarzyszą jej wierni przyjaciele: Rober oraz Malkin. Ta wycieczka szybko przybiera dramatyczny obrót, ponieważ Cyrk ten jest miejscem niebezpiecznym i okrutnym, a Madame nie pozwoli odejść tej trójce!

Autor ma ciekawą biografię, co z pewnością miało wpływ na jego twórczość. Tata antykwariusz, a mam artystka, stanowili dla niego idealny przykład i inspiracje. Pomysłów szukał na planach filmowych, gdzie jego mama pracowała, jako kostiumograf i to widać! Książki Petera Bunzla są napisane z przepychem, bardzo oryginalne, dużo się w nich dzieje. Akcja pędzi do przodu na złamanie karku, a nuda nikomu nie grozi. Przepiękne krajobrazy idealnie dopełniają historię, która jest nietuzinkowa i jedyna w swoim rodzaju.

Wszystko, co nowe wiąże się z obawami, negacją, a nawet strachem. Ta wyjątkowa powieść jest tego świetnym przykładem. Dziewiętnastowieczna Anglia, w której prężnie rozwija się technika i medycyna, jest miejscem nie tylko żądnym wiedzy, ale i uprzedzeń. Świat wykreowany przez autora jest zdominowany przez technikę i nowe wynalazki. Mechaniczne zwierzęta są przyjaciółmi ludzi, a mechaniczni ludzie pomagają w codziennych obowiązkach. Jednak to hybrydy wzbudzają największe kontrowersje. Inność budzi lęk, a granica między ludzką istotą, a maszyną wydaję się cieńsza niż dotychczas.

Tym razem bohaterowie muszą poradzić sobie z okrutną Madame, która wykorzystuje inność dla własnych celów, a Cyrk nie jest miejscem radości. Nowi bohaterowie i nowe wyzwania wystawią Liy, Makina oraz Roberta na próbę, czy i tym razem uda im się ujść z opresji?

„Podniebny cyrk” to idealna kontynuacja, której nie można nic zarzucić, bo wciąga od pierwszej strony. Biorąc pod uwagę, że jest to książka w szczególności skierowana do młodzieży, to wielkie brawa dla autora, ponieważ dorosły czytelnik przepadnie w powieści równie szybko, co dziecko. Powieść chwyta za serce swoją wrażliwością i ponadczasowością, bo wyobcowanie stanowi ogromny problem, a autor nie stroni od trudnych tematów. Lecz nie obawiajcie się, to nie jest smętna historia, wręcz przeciwnie. Przygoda fascynuję i napawa nadzieją na lepsze jutro. Idealna mieszanka uczuć, przygody i mechanicznego świata, co sprawia, że tę serię pochłania się na RAZ! 8/10

• Biblioteka - przeczytane
  • Papierowe moje
  • Czekam na kontynuację
  • PRZYGODÓWKI, DYSTOPIE I SCIENCE FICTION
  • Cykl: Nakręceni
  • Chcę przeczytać, już ją mam
  • Cykl Nakręceni

Dodaj cytat z książki Podniebny cyrk