Matka

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Mat'
megiddovl

Inne wydania

Maksym Gorki był uznawany za jednego z gorliwych piewców socjalizmu jako systemu czystego, zakładającego w swej istocie egalitaryzm. Mimo sprzeciwów pisarza uważano jego twórczość za wyraz fascynacji leninizmem. Na tym tle "Matka" jest opowieścią szczególną. Tytułowa bohaterka, Pelagia Własowa, żyje w cieniu męża pijaka, a potem syna indywidualisty. Z pokorą przyjmuje razy od swego pana i...

Tytułowa bohaterka, Pelagia Własowa, żyje w cieniu męża pijaka, a potem syna indywidualisty. Z pokorą przyjmuje razy od swego pana i władcy, znosi alkoholowe awantury, poddaje się nędzy wyzierającej zewsząd w jej robotniczym osiedlu. Na tym etapie życia zarysowują się jej główne cechy: upór, nieugiętość, twardość i ogromna wiara w Chrystusa. Okażą się one bardzo ważne, gdy przyjdzie zmierzyć się z fascynacjami syna, mianowicie z rewolucyjnym ruchem socjalistycznym.

Robotników pragnących innego życia Gorki obdarza nieograniczonym uwielbieniem. Powieść staje się apoteozą młodzieży walczącej o lepszą przyszłość. Czasem może to śmieszyć, czasem razić, zwłaszcza gdy bohaterowie wyrzekają się osobistego szczęścia dla dobra sprawy. To już bowiem przerabialiśmy w polskiej literaturze romantycznej. Jednakże idealizm młodych rewolucjonistów zasługuje na uznanie. Umieją oni zarazić swoją ideologią coraz to nowych ludzi. Są doskonale zorganizowani, na wskroś uczciwi, pełni szacunku dla starszych, lecz także burzący autorytety. Nowym guru staje się dla nich młody, odważny człowiek - Paweł Własow. Jednak to nie jego postać jest najważniejsza. O wiele głębiej, ciekawiej scharakteryzowana została jego matka.

W obawie przed utratą syna Własowa próbuje poznać jego świat: myśli, uczuć, idei. Proces matczynej edukacji przebiega wieloetapowo: od pełnego zatroskania o los Pawła, poprzez zaznajamianie się z jego przyjaciółmi, aż po całkowite oddanie się ruchowi rewolucyjnemu.

Uświadomienie polityczne Własowej sprzyja budowaniu poczucia własnej wartości. Ruch socjalistyczny zakłada bowiem nie tylko edukację i wyzwolenie robotników, lecz także równouprawnienie kobiet. Odrywa je od tradycji patriarchalnej, od uzależnienia od ojca czy męża. Zainteresowanie poczynaniami syna prowadzi kobietę do innego życia, w którym staje się matką dla wszystkich młodych ludzi z kółka, kobietą szanowaną i podziwianą.

Swój światopogląd rewolucyjny łączy po tołstojowsku z wiarą w Chrystusa, który pokazuje drogę postępowania bez nakazów dogmatycznych. Chrystus nauczał wśród swoich pobratymców, lecz ci nie chcieli go słuchać. Zdradzony i ukrzyżowany zwyciężył jednak, swoją śmiercią uwiarygodniając własne nauczanie. Własowa wierzy, że towarzysze niosący nowy ład, otoczeni przez szpiclów, są figurą Jezusa, zatem ich idee kiedyś staną się ciałem.

Entuzjazm matki i jej zwątpienie, jej zapał rodzący się nie bez trudów, jej troski, jej litość, jej strach i jej odwaga urealniają całą powieść. Pozwalają zapomnieć o dość tendencyjnym charakterze opowieści, pominąć ideologiczne debaty i skupić się na poznawaniu procesu kształcenia duchowego i intelektualnego kobiety spisanej przez społeczeństwo na straty.

nunachopin | 2011-06-27
Na półkach: Rosyjska, Przeczytane
Przeczytana: 18 czerwca 2011

"Matka" Gorkiego jawiła mi się jako straszliwy mityczny stwór, postrach czytelników, lektura nie do przebrnięcia. Taki obraz nasunął mi się po lekturze większości recenzji. Sięgnęłam po "Matkę" z przekory. I żyję! Opowieść jest rzeczywiście tak wyrazistą propagandą, że nie może być mowy o złym odczytaniu intencji autora. Ale jakie to fantastyczne pole do badań psychologicznych! Nie chodzi mi tylko o bohaterów książki — dzielnych młodych ludzi pijanych ideologią upragnionego przez nich systemu, który już za chwilę okaże się zbrodniczy. Zresztą, każda idea może zrodzić zbrodnię, jeśli przysporzy władzy nieodpowiednim osobom. Najciekawszym dla mnie okazem tego socjalistycznego "pijaństwa" jest sam autor. Jego słowa, pełne zachwytu nad postawami młodych ludzi, bezkrytyczne podejście do głoszonych przez nich "prawd" daje obraz człowieka — w moim odczuciu — szalonego, skierowanego na jeden tor, głuchego na obce argumenty. Nie zauważa, że opisuje maszyny, nie ludzi. Pisze o uczuciach,...

książek: 2007
piotrex | 2010-07-22
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone

W moich szkolnych latach była to lektura. Przeczytałem tylko w połowie - więcej nie zmogłem (strasznie nudna to powieść - jak dla mnie zbyt dużo w niej socrealizmu).

allison | 2011-04-29

Jedno z najgorszych wspomnień z czasów liceum, gdy powieść ta była lekturą obowiązkową i w dodatku bardzo skrupulatnie omawianą przez moją polonistkę, która zachwycała się socrealistycznym badziewiem:)

Logun | 2015-12-27
Na półkach: Klasyka, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 października 2015

Najchętniej napisałbym że jest to przeciętna książka, choć przecież tak nie jest bo "Matka" ma swoje miejsce w historii literatury. Mnie do tej książki nikt nie zmuszał sięgnąłem po nią z ciekawości: po pierwsze Gorki był jednym z ulubionych pisarzy Stalina a to już zachęca do przynajmniej spróbowania jego twórczości, po drugie "Matka" jest określana jako jedna z pierwszych powieści socrealistycznych. I co tu dużo mówić: ciekawość została ukarana. Stalin pewnie był nie przeciętnym zbrodniarzem ale gust literacki miał raczej prosty, gdyż sama powieść jest rzeczywiście socrealistyczna czyli prosta i toporna jak plakat o amerykańskiej stonce. Porusza co prawda ważne problemy: gnębienia prostych ludzi przez wyzyskiwaczy, problemów z wykształceniem, nierówności społecznych, alkoholizmu a nawet przemocy w rodzinie. Problemy ważne ale przedstawione w sposób dość uproszczony: młodzi buntownicy, dobrzy niemal bez skazy kontra opresyjny aparat władzy w całym przekroju od służb porządkowych...

Basia_Pelc | 2016-05-01

To dość wierny obraz tamtych czasów i świata robotników. Miejscami czułam się tym zmęczona ("smutno" się to czytało), ale zachwyciłam się portretami psychologicznymi, jakie stworzył w "Matce" Gorki. Niektóre opisy są po prostu genialne i przyprawiające mnie aż o gęsią skórkę. Wszystko wydawało mi się tragiczne i bez sensu - takie to były czasy. Lektura dla cierpliwych i lubiących takie klimaty. Reszta się wynudzi.

Nadia | 2014-01-05

Socrealistyczny gniot? Może miałam łatwiej, bo czytałam go w innych czasach, niż niektórzy. Już stanowczo po '89. I dobrowolnie:) Dlatego nie oceniam jej tak surowo. Zapoczątkowała jakąś epokę (nie należącą do najprzyjemniejszych) w literaturze. To było na początku XX wieku coś nowego. I dla mnie to też było coś nowego. Już choćby z tego powodu książka mnie zainteresowała. Poza tym owszem, jest naiwna w swojej wierze w budowę 'nowego lepszego świata', ale ten entuzjazm musiał robić wrażenie. Na mnie zrobił, choć mam wiedzę o tym, co czego doprowadził, a co się nikomu w 1906 nawet nie śniło.

mila1982 | 2014-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2014

Nawet jeżeli tak książka opiewała by faszyzm, nazizm i bóg jeden wie co jeszcze to i tak byłaby świetna.

Przede wszystkim dlatego, że opiewa miłość do matki do syna oraz miłość człowieka do wolności. Tutaj za każdym razem gdy występuje słowo socjalim, można wymienić je na wolność.

W dodatku jest wątek komiczny- kiedy Mikołaj Iwanowicz mówi do Własowej:
-Zobaczysz, Mateńko, za sto lat Rosja będzie najlepszą demokracją świata.

Szczerze się uśmiałam po tych stu latach. Myślę, że Gorki też by się uśmiał.

Paweł Grzybowski | 2016-06-05
Przeczytana: 15 maja 2016

Powieść, którą przeczytałem jednym tchem. Prosta lektura o początkach socjalizmu. "Sympatyczne", "pozytywne" postacie, "barwnie się" wypowiadające, wierzące w swoje idee. Bardzo lubię prozę rosyjską tamtego okresu. Z perspektywy czasu może to i wszystko nawet "zabawne", ale uważam, że warto przyjrzeć się narodzinom ruchu, który w założeniu miał być początkiem nowego, wspaniałego Świata, a pozostał już tylko przykrym wspomnieniem i nauczką na przyszłość dla nowych "rzesz" idealistów.

Bartek | 2013-11-21

Młodzież angażuje się w walkę o nowy socjalistyczny świat. Tak było na początku XX wieku, kiedy Gorki pisał swoją powieść i tak będzie do obalenia kapitalizmu. Fala reakcji opadnie, a proletariacka młodzież znów podniesie sztandar rewolucji.

DolceCocaCola | 2013-06-16

Mimo że zapatrzenie bohaterów "Matki" Gorkiego w socjalizm wydaje nam się mocno naiwne i ślepe, to i tak warto przeczytać tę książkę, by zdać sobie sprawę z tego, w jaki sposób może się tworzyć nowa idea polityczna. Kreacja tytułowej matki nie jest jednak przekonująca - jej miłość do syna nie tłumaczy zaangażowania w "prawdę", której przecież nie rozumie.