Rosja

- Kategoria:
- reportaż
- Seria:
- Poleca Adam Michnik
- Tytuł oryginału:
- Книга о русских людях
- Wydawnictwo:
- Universitas
- Data wydania:
- 2016-10-31
- Data 1. wyd. pol.:
- 2016-10-31
- Liczba stron:
- 550
- Czas czytania
- 9 godz. 10 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324227457
- Tłumacz:
- Małgorzata Buchalik
- Tagi:
- rosja
Mam nadzieję, że ta książka wystarczająco wyraźnie świadczy, że nie krępowałem się pisać prawdy, kiedy tego chciałem. Ale, moim zdaniem, prawda nie jest ludziom potrzebna cała i aż tak, jak im się wydaje. Kiedy czułem, że ta czy inna prawda tylko okrutnie rani duszę, a niczego nie uczy, tylko poniża człowieka, a nie wyjaśnia mi nic o nim – oczywiście uznawałem, że lepiej nie pisać o takiej prawdzie.
Jest przecież niemało prawd, o których powinno się zapomnieć. Są to prawdy zrodzone z kłamstwa i mają one wszystkie cechy tego trującego łgarstwa, które zniekształcając nasze wzajemne stosunki międzyludzkie, uczyniło życie brudnym, bezsensownym piekłem. Po co przypominać o tym, co powinno zginąć? Ten, kto tylko po prostu odnotowuje i rejestruje zło życia, robi niedobrą robotę.
Chciałem nazwać tę książkę: „Książka o ludziach Rosji, jakimi byli”.
Ale stwierdziłem, że brzmiałoby to nazbyt patetycznie. I nie do końca czuję: czy chcę, żeby ludzie stali się inni? Całkiem wolny od nacjonalizmu, patriotyzmu i innych chorób wzroku duchowego, mimo wszystko postrzegam naród rosyjski jako wyjątkowo, fantastycznie utalentowany i specyficzny. Nawet głupcy są w Rosji głupi oryginalnie, we własnym stylu, a lenie – zdecydowanie genialni. Jestem pewien, że przez swoją groteskowość, niespodziewane zwroty, różnorodność form, że tak powiem, myśli i uczuć, naród rosyjski jest najwdzięczniejszym materiałem dla artysty.
Myślę, że kiedy ten przedziwny naród przecierpi już wszystko, co obarcza go i zapętla od środka, kiedy zacznie pracować z pełną świadomością kulturowego i, powiedzmy, religijnego, wiążącego cały świat znaczenia pracy – będzie żył bajecznie heroicznym życiem, a zmęczony, oszalały od przestępstw świat wiele się od niego nauczy.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
OPINIE i DYSKUSJE
Niestety, ta książka to spore rozczarowanie.
Dzieło można podzielić na 3 części. Ostatnia to refleksje, których - szczerze przyznaję, już nie zmogłem. Dlaczego od tego zaczynam?
Zacznijmy od początku. Pierwsza część to wspomnienia o prowincjonalnej Rosji przełomu XIX i XX w. Spodziewałem się barwnego i soczystego obrazu w stylu innych znanych mi pisarzy rosyjskich. Niestety to, co pisze Gorki, jest bardzo miałkie. Nawet jeśli niektóre sceny są ciekawe, to do końca nie wiadomo, dlaczego niby przyciągnęły uwagę pisarza-obserwatora.
O ile pierwsza część jest trudna do przejścia, to na dobre ugrzązłem w części drugiej. Są to wspomnienia Gorkiego o ludziach kultury. Zdumiało mnie to, jak nudno i bez polotu można pisać o Czechowie, przeskoczyłem więc z pewną nadzieją do Lenina. No i po kilkunastu stronach podjąłem decyzję o rezygnacji z dalszej lektury. Rozdział o Leninie to bowiem totalnie niestrawne rozwodzenie się nad potęgą woli i intelektu rosyjskiego idola. Uznałem, że czytanie o postaciach, których nie znam, nic nie wniesie.
Książka może mieć więc wartość tylko dla znawców Gorkiego, dla których będzie czymś w rodzaju tekstu źródłowego - nie tyle o samej Rosji i jej ludziach, ile o sposobie pisania przez rosyjsko-radzieckiego twórcę.
Niestety, ta książka to spore rozczarowanie.
więcej Pokaż mimo toDzieło można podzielić na 3 części. Ostatnia to refleksje, których - szczerze przyznaję, już nie zmogłem. Dlaczego od tego zaczynam?
Zacznijmy od początku. Pierwsza część to wspomnienia o prowincjonalnej Rosji przełomu XIX i XX w. Spodziewałem się barwnego i soczystego obrazu w stylu innych znanych mi pisarzy rosyjskich. Niestety...