Temperamenty – gdybym był inny, tobym siebie kochał

Okładka książki Temperamenty – gdybym był inny, tobym siebie kochał Mirosław Maliński
Okładka książki Temperamenty – gdybym był inny, tobym siebie kochał
Mirosław Maliński Wydawnictwo: 2Ryby.pl poradniki
poradniki
2Ryby.pl
2020-11-26
2020-11-26
rozwój osobisty wychowanie

Okładka książki Ślady ojca. Przewodnik po budowaniu więzi Krzysztof Grzywocz, Mirosław Maliński
Ślady ojca. Pr... Krzysztof Grzywocz,...
Okładka książki Zaplątani w pożądanie Mirosław Maliński, autor nieznany
Zaplątani w po... Mirosław Maliński,&...

mam dzisiaj dla was prawdziwą perełkę. Książkę, którą czytało mi się niezwykle łatwo - zarówno język ks. Malińskiego i jego poczucie humoru są ogromnym atutem tego poradnika. Chciałabym zaznaczyć też dla osób, którym daleko jest do Boga, że tytuł “ksiądz” nie ma tutaj zbyt wielkiego znaczenia, ponieważ odwołań do wiary katolickiej jest w tej książce bardzo niewiele. Do psychologii rozwojowej za to bardzo dużo.

Bo czym jest temperament człowieka? Czy mamy na niego jakikolwiek wpływ? Temperament to zespół WRODZONYCH cech osobowości. Czyli tak jak rodzimy się z oczami w danym kolorze, tak nasz temperament jest również z góry określony. Choć wg badań nie jest jasno powiedziane, że jest on dziedziczony genetycznie.

Różne są klasyfikacje temperamentów. U ks. Malińskiego przytoczone są cztery: Choleryk, Sangwinik, Melancholik oraz Flegmatyk. Maliński w swojej książce zaznacza, że człowiek z reguły jest mieszanką dwóch temperamentów. Bardzo dokładnie opisuje każdy z nich, a także połączenia temperamentów dając również życiowe przykłady. W książce znajduje się rozdział dotyczący temperamentów dziecka i wg mnie ten rozdział jest równie ważny, ponieważ cechy temperamentu ujawniają się już w pierwszym roku życia człowieka. I dzięki określeniu i wiedzy na temat tych cech możemy podjąć odpowiednie kroki wychowawcze, aby “opakować” temperament dobrym wychowaniem i kulturą. Dzięki analizie swojego temperamentu możemy również jako dorośli podejmować kroki do tzw. samowychowania, aby i nam i innym z nami żyło się lepiej.

Ta książka otworzyła mi oczy. Spojrzałam na ludzi z bliskiej perspektywy. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak bardzo te opisy są trafne. Znalazłam w tej książce opis siebie, swojego męża i swoich dzieci. Nie ma w tym poradniku rad, jak żyć z cholerykiem czy flegmatykiem. Są informacje o tym jak ludzie funkcjonują i to sami musimy podjąć działania, aby z nimi w dobrych stosunkach żyć, biorąc pod uwagę ich cechy osobowości. Nie ma narzuconych schematów: zrób to i to. Powiedz mu o tym i o tym. I to a tej książce jest piękne, zmusza do myślenia. Porusza i głowę i serce. Ogrom potrzebnej psychologicznej i życiowej wiedzy opatrzonej humorem i dystansem.

Nie wierzyłam, że w tak ciekawy i dowcipny sposób można napisać książkę o temperamentach. Bardzo wiele mi wyjaśniła w postrzeganiu i rozumieniu siebie i innych.
Serdecznie i szczerze polecam!!!

Serdecznie i szczerze polecam!!!

Ile razy każdy z nas powiedział sobie, że nie cierpi swojego temperamentu, że jest on ciężarem, którego nie potrafimy zaakceptować?

Ja robiłam to notorycznie. Co najlepsze, błędnie go określałam. A jak już określiłam, to nie mogłam zrozumieć jego wad i nie chciałam ich akceptować.

Z pomocą przyszła mi książka ks. Malińskiego.

Autor przedstawia 4 temperamenty w sposób wyjątkowo prosty i zrozumiały (nawet dla osób niesiedzących w temacie). Ich opisy nie są stereotypowe, toteż unikniemy tu ciągłego zaznaczania, że „choleryk to się tylko denerwuje”, „sangwinik zawsze jest w humorze”, „flegmatyk jest leniwy”, a „z melancholikiem to się nie da dogadać, bo ciągle się obraża”. Każdy z nich zyskuje w książce dodatkową głębię, a wszystkie zachowania są nam dokładnie tłumaczone. W szczególności pomocne będą rozdziały o temperamentach mieszanych.

Na koniec każdego rozdziału znajduje się kilka pytań do refleksji, które pomagają nam dodatkowo przetrawić i oswoić się z przeczytanym materiałem.

Idealnie wpasowują się tutaj historyjki wplatane w poszczególne zagadnienia, żarty rzucane co jakiś czas i przede wszystkim urocze oraz minimalistyczne ilustracje Jarosława Kozłowskiego.

„Temperamenty…” pomogły mi przede wszystkim zrozumieć swoje zachowania, które często „przeszkadzały” mi w codzienności. Zaczęłam bardziej rozumieć samą siebie, swoje otoczenie i swoich bliskich. Nigdy nie popatrzyłabym na nikogo ze świadomością, że temperament ma duży wpływ na jego styl bycia i podejmowane decyzje. Teraz wiem, że to nieodłączna część nas samych, którą należy zaakceptować i ukochać.

Błyskotliwa i wciągająca, polecam!

Z pomocą przyszła mi książka ks. Malińskiego.

Autor przedstawia 4 temperamenty w sposób...

Cudowna! Treściwa i zabawna.

Cudowna! Treściwa i zabawna.

Oceniam tę pozycję jako bardzo bardzo dobrą. Myślałam, że o temperamentach wiem już wszystko, lecz ku mojemu zaskoczeniu znalazłam tutaj wiele nowych informacji. Co najważniejsze, każdy rozdział posiada wskazówki dotyczące tego, jak wykorzystywać swoje zalety w praktyce i jak nad sobą pracować, by różne temperamenty w rodzinie lub w gronie znajomych się jak najlepiej uzupełniały. Na dodatek ta książka obfituje w grafiki, trafnie przedstawiające zachowania, które widzimy w życiu codziennym, co jeszcze lepiej pomaga rozpoznać typy temperamentu. Jako minus podkreśliłabym częste literówki, które rozpraszają uwagę, jednak nie jest to wina autora, a i naprawić to można w kolejnym wydaniu.

Niezwykle pomocna w poznawaniu siebie oraz mechanizmów własnego działania. Czytałam z zapartym tchem. Z serca polecam! :)

Pierwszy raz przebrnęłam przez Rejestrację i logowanie w serwisie, żeby dodać opinię o przeczytanej książce, tak bardzo mi się podobała! Polecam ją teraz każdemu. W bardzo śmieszny i przystępny sposób rozprawia się ona z każdym z czterech temperamentów a przykłady podane w książce wprowadziły mnie w zdumienie, wszystko się zgadzało. Więcej takich książek!

Drogi czytelniku, to jest opinia naszego wydawnictwa. Każdą treść, którą wydajemy w postaci książki lub audiobooka, wpierw uznajemy za bardzo dobrą, wartościową i potrzebną. Dlatego niech Cię nie dziwi, że ta opinia będzie pozytywna ;-)

Treść książki ks. Malińskiego jest jak oszlifowany diament, skrzący się blaskiem humoru, anegdot i żartów, a jednocześnie pełen cennych wartości. Kabaretowy tembr, od którego nie stroni autor, ułatwia przyswojenie istotnych informacji o otaczającym nas świecie. W tak wyjątkowej atmosferze poznajemy poważną i precyzyjną analizę ludzkich osobowości, która porządkuje być może chaotyczne, porozrzucane w naszej głowie informacje, w spójną całość.

Książka została zilustrowana satyrycznymi komiksami przez Jarka Kozłowskiego, co w połączeniu z humorem i anegdotami Maliny tworzy wyjątkowy tandem, którego konsekwencją jest starannie wydana, smakowita książka.

Podobne treści zawiera audiobook „Temperamenty – rozwój charakteru”.
W porównaniu do audiobooka książka została uzupełniona oraz poszerzona o rozdział o wychowaniu dzieci, u których występują poszczególne temperamenty.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

• Przeczytane 2022
  • Nie ma w bibliotece
  • Poradnik
  • Mózg

Mirosław Maliński Temperamenty – gdybym był inny, tobym siebie kochał Zobacz więcej