Bardziej toksyczni ludzie

Bellona
2021-01-27
2019-11-13
Barbara Sławomirska
literatura hiszpańska osobowość sadyzm paranoja narcyzm władza masochizm

Dobre opisy toksyn, które spotykamy z naszym życiu.

Dobre opisy toksyn, które spotykamy z naszym życiu.

książka nic nie wnosi, nijaka, często miałam wrażenie, że autor mocno generalizował (np. narcyz = człowiek zadbany),
niektóre rozdziały były bardzo "motywacyjne", niestety, była to mała część z całości

te książkę spokojnie można byłoby skrócić do spisu treści, zdań pisanych pogrubioną (albo pochyłą) czcionką i cytatów.

Pierwsze trzy rozdziały mnie zachwyciły. Dokładnie czegoś takiego szukałam w dziale psychologicznym! Świetnie opisane przypadki pośredników, frustratów i narcyzów - jak ich rozpoznać, jak z nimi postępować itp. W kolejnych rozdziałach jednak coś się nie pokleiło do końca. W wielu z nich opisane tytułem osobowości są tylko wspomniane, a następnie autor zbacza z tematu i dryfuje na nieznane mi wody. Być może treści te są jakoś ze sobą powiązane albo autor nie wiedział, gdzie je umieścić - dla czytelnika pozostaje to tajemnicą. Często w książce jest przywoływany Bóg jako wytłumaczenie zachowań czy możliwości ludzkich/ Jakbym chciała książkę teologiczną, to udałabym się do innego działu :) aczkolwiek daję wysoką ocenę, gdyż mimo wszystko wiedza zawarta w książce jest sensowna i można ją wykorzystać bezpiecznie w praktyce. Może i brakuje dowodów naukowych, ale mogłaby być dobrym prezentem dla wierzącej osoby, która chciałaby lepiej zrozumieć ludzką psychikę w praktyce, bez angażowania się w przyczyny tych zjawisk.

• Poradniki
  • Przeczytane 2023

Dodaj cytat z książki Bardziej toksyczni ludzie