Obudź się. Jak praktykować uważność w codziennym życiu.

Okładka książki Obudź się. Jak praktykować uważność w codziennym życiu. Jon Kabat-Zinn
Okładka książki Obudź się. Jak praktykować uważność w codziennym życiu.
Jon Kabat-Zinn Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Falling awake
Czarna Owca
2020-01-29
2020-01-29
Roman Skrzypczak
obudź się jonkabatzinn psychologia uważność mindfulness medytacja

Książka wymagajaca skupienia. Czytając, można praktykować uważno

Książka wymagajaca skupienia. Czytając, można praktykować uważno

Uważność to luksus, na który każdy z nas powinien znaleźć czas, aby poczuć się lepiej. O mindfulness mówi się obecnie dużo, co nie powinno nikogo dziwić z uwagi na fakt, że żyjemy w świecie konsumpcjonizmu i ulegamy obsesji na punkcie braku czasu. Nie radzimy sobie z natłokiem informacji, nieskończoną listą obowiązków i zadań do wykonania. Łatwo gubimy się we własnych emocjach, nie wiemy, co chcemy osiągnąć, jakie są nasze cele i w efekcie tracimy z oczu piękno życia. Przestajemy widzieć rzeczy, które teraz, w tej chwili naprawdę wymagają naszej uwagi.

Brak uważności powoduje chaos, zagubienie, rozproszenie, a przede wszystkim to, że w pogoni za czymś, co nam stale ucieka nie możemy ze spokojem przyjrzeć się temu, co dzieje się z naszym ciałem i umysłem.

„Obudź się” to poradnik, w którym autor zachęca do praktykowania uważności, medytacji i jogi. Pokazuje, w jaki sposób można nauczyć się medytować i jak wygląda formalne praktykowanie mindfulness.

Książka składa się z dwóch części, z czego pierwsza przybliża świat zmysłów i tego, w jaki sposób za ich pomocą odbieramy świat. Druga koncentruje się na praktyce medytacji i przedstawia jej różne rodzaje i sposoby medytowania.

Jak dla mnie w tej książce zadziało się coś bardzo dziwnego, czego nie lubię. Zabrakło mi w niej prostoty przekazywanych informacji. Napisana jest pięknym językiem, może aż za bardzo poetyckim, który wymagał ode mnie niesamowitego skupienia i uwagi na czytanych zdaniach. Pierwsza część opisująca doświadczanie poprzez wszystkie zmysły przyprawiła mnie o ból głowy, zniecierpliwienie, znużenie i irytację. Miałam wrażenie jakbym czytała sielskie i przydługie opisy przyrody rodem z “Nad Niemnem”. Natomiast, co zaskakujące, druga część mnie zainteresowała i to właśnie z niej wyciągnęłam dla siebie najwięcej wartościowych rzeczy. Sięgnę po resztę tomów, ale na dzień dzisiejszy poszukam czegoś, w czym zupełnie się zatracę.

Hmm, niby mi się podobało, ale mi się nie podobało. Niby spis treści zrobił na mnie wrażenie, a czytając same rozdziały, gubiłam koncentrację. Niby rozumiem ważny przekaz, a nie do końca mnie przekonał. Zastanawiam się, co się stało.

Jestem już po pierwszym kursie MBSR, praktykuję też (prawie!) codziennie i chyba książka najzwyklej nie trafiła w moje potrzeby. Pomimo tego, że wiem, że zawsze można się dowiedzieć czegoś więcej, coś innego do mnie trafi – o tyle, część druga, czyli rozdziały o medytacji, jodze, mnie nużyły. A wstęp radzę omijać – można się poczuć jak na obowiązkowym wykładzie na uniwersytecie, który dopisano w piątek na 16.00.

Za to część pierwsza, skupiająca się na zmysłach, zrobiła na mnie znaczące wrażenie. Niepośpieszne odczuwanie świata zmysłami jest dla mnie niemałym problemem, pewnie dlatego.

Wiem, że Jon Kabat-Zinn jest postacią wartą poznania i pomimo tego, że trochę znam już teorii z de facto jego programu MBSR zaczęłam czytać jego najobszerniejszą książkę, czyli „Życie piękna katastrofa”. Tym razem, już na pewno ominę sekcję o rodzajach medytacji, jak i wstęp :)

Część 1: Świat zmysłów
Tajemnica zmysłów i czar zmysłowości
Wzrok

Po prostu słuchanie
Po prostu oddychanie
Medytacja miłującej dobroci

Obudź się 📖 Jon Kabat-Zin Jak praktykować uważność w codziennym życiu 💙💙
Poczytałam, obudziłam się i wyciągnęłam z tej książki kilka rzeczy. Głównie przemyślałam odczuwanie, każdym jednym zmysłem, analizuje i doceniam.

Obudź się 📖 Jon Kabat-Zin Jak praktykować uważność w codziennym życiu 💙💙

„Tajemnicy świadomości nie wyrażą żadne słowa. Stanowi ona nieodłączny wymiar naszego istnienia. Wszyscy ja posiadamy.”
💗
Świat staje się coraz bardziej skomplikowany, obowiązków nam przybywa, ciągle musimy w czymś istotnym uczestniczyć, a doba niestety jest jaka jest. W tym ciągłym pędzie i biegu tracimy z oczu cudowność życia i jej piękność. Coraz bardziej uzależniamy się od gadżetów, które są nam niezbędne do życia. Musimy się zatrzymać. Zacząć zauważać siebie i swoje otoczenie.

Właśnie o takim zatrzymaniu się na chwilę i zanurzeniu się w siebie pisze Jon Kabat-Zinn. Przyznam, że nie jest to prosta praktyka. Jednak autor krok po kroku wskazuje nam sposób wprowadzania w nasze życie uważności.

Książka składa się z dwóch części. Pierwsza przybliża nam świat zmysłów, których posiadanie uznajemy za oczywiste, bez których nie wyobrażamy sobie życia, ale też z posiadania których nie zawsze zdajemy sobie na co dzień sprawę. Natomiast druga część skupia się na praktyce medytacji. Autor podaje różne rodzaje medytacji - na siedząco, na leżąco, na stojąco i w marszu – co wzbudziło moje zdziwienie. Zwraca naszą uwagę na zalety poszczególnych rodzajów medytacji, omawia ich przebieg i zachęca nas do ćwiczenia jogi. Co prawda nie podaje szczegółów jej praktykowania ale dowodzi, że joga ma znaczenie w nauce uważności. W końcu joga i medytacje są ze sobą bardzo mocno powiązane. A jej ćwiczenie może być świetnym doświadczeniem i niezwykle wyciszającym rytuałem .

W książce pojawia się też rozdział poświęcony przeszkodom w praktyce codziennych medytacji. Każdy z nas kto podejmował jakieś wyzwanie czy postanowienie wie o czym tutaj mowa – wie jak ważna jest dyscyplina a nawet samodyscyplina.

Autor na kartach książki odpowiada też na pytanie: "czy można medytować nieprawidłowo?" Okazuje się, że nie. Nawet, jeśli nasze myśli będą gdzieś uciekać, nawet gdy poczujemy senność czy zmęczenie – warto medytować.

Lektura książki nie należy do niezwykle łatwych i prostych. W książce zabrakło mi też przykładów z życia autora. Jednak myślę, że warto się nad nią zastanowić i „odkryć w sobie to, co w nas wszystkich najgłębsze i najlepsze”.

Żałuję, że nie miałam okazji poznać poprzednich tomów tej serii.

💗

Od dawna wiadomo, że umiejętność, jaką jest medytacja, ma pozytywne działanie na ludzki umysł i ciało. Od wieków sztuka ta jest praktykowana nie tylko przez tybetańskich mnichów, ale każdego, kto utożsamia się z tym sposobem odnajdywania wewnętrznej równowagi i potrzeby wejrzenia w swoje wnętrze oraz zgłębienie skrywającego się tam „ja”. Popularność tych praktyk przeżywa co jakiś czas kolejne wzloty, by potem notować spadki, przypominając życiową sinusoidę.
Idąc więc za niesłabnącym ostatnimi laty, a wręcz nasilającym się trendem na medytacje i jogę, postanowiłam zgłębić to zagadnienie i fascynację nim, sięgając po publikację Jona Kabata-Zinna. Chciałam niejako na własnej skórze przekonać się, czy można zgłębić ten temat teorią, czy jednak pozostać przy praktyce...

Nie ukrywam, że do sięgnięcia po ten tytuł skusiła mnie także okładka. Minimalizm ma w sobie to coś, co pozwala zachwycać się nim bez ustanku. I doprawdy cover ten nie pozwala przejść obok siebie obojętne i choć przelotnie nie zaszczycić go spojrzeniem. Jednak istotą tego, co najważniejsze jest wnętrze. Nieważne czy mówimy o książce, czy człowieku...

… i tutaj mój entuzjazm opadł. Po pierwsze męcząca w czytaniu okazała się czcionka, która jest okropnie mała, a biorąc pod uwagę, iż znaczna część ten publikacji to swoisty monolog... Nie da rady czytać tego w całkowitym skupieniu i stuprocentowym skupieniu.
Po drugie miałam wrażenie, iż znalazłam się na uniwersyteckiej auli zmuszona wysłuchiwać nudnego wykładu. Pomimo szczerych chęci utrzymania pełnej świadomości do końca – zasypiałam. Oczy mimowolnie zamykały mi się w trakcie czytania porad i wskazówek udzielanych przez autora. Chęć snu była na tyle duża, że lektura, która z założenia miała zająć mi około dwóch godzin, ciągnęła się przez trzy dni. I to w systemie ratalnym. Kompletna katastrofa.

Kolejna rzecz, że autor nie ma tego flow, a przynajmniej ja go nie poczułam. Gdzieś zabrakło tej charyzmy i lekkości, która pozwoliłaby cieszyć się ze zgłębiania tajemnic i technik medytacji oraz odkrywania jej wpływu na umysł i ciało. Po lekturze czułam się bardziej zniechęcona niż zmotywowana, by praktykować ćwiczenie umysłu i tym samym uważności.

Medytacja ratuje życie. Poprawia samopoczucie i zdrowie. Pozwala się wyciszyć i skupić na swoim wnętrzu.

Wszystko to doskonale wiemy, ale jak zacząć? Myślimy, że medytacja jest bardzo skomplikowaną sztuką, tymczasem wystarczy trochę dyscypliny i chęci. O tym, czym jest medytacja, jakie są metody i jak to wreszcie zrobić, traktuje książka „Obudź się” autorstwa Jona Kabata-Zinna wydana przez wydawnictwo Czarna Owca.

Książka „Obudź się” nawiązuje do filozofii mindfullness. Bycie bardziej uważnym/uważną w życiu codziennym, w danej chwili i po prostu w sobie to niesamowita moc, dzięki której lepiej korzystamy z czasu, który mam do swojej dyspozycji. Przygodę z książką zaczynamy od podróży do świata zmysłów. Mamy tutaj sporo ciekawostek. Okazuje się, że na przykład aborygeńscy myśliwi z Australii, którzy żyją w buszu, mają tak wyczulone zmysły, że gołym okiem są w stanie dostrzec największe księżyce Jowisza! Może nie uda nam się osiągnąć aż tak wiele, ale warto postawić chociaż kilka drobnych kroków na drodze do uważności i poznania swoich zmysłów.

Jak można medytować? Książka daje nam praktyczne wskazówki. Na początek wybieramy odpowiednią pozycję. Zapewne każdy doskonale wie, że można medytować w pozycji leżącej czy siedzącej, ale równie dobrze można to robić, stojąc. Dla mnie zaskoczeniem była technika medytacji w ruchu. Spacerując i skupiając się na kolejnych krokach, można doskonale medytować! W książce znajdziemy także zróżnicowanie medytacji ze względu na inne kryteria. Możemy skupić się na oddechu, dźwięku czy obrazie. Możemy medytować z zamkniętymi, ale i z otwartymi oczami, a także praktykować tzw. medytację dobroci. Wskazówek jest całkiem sporo, więc jeśli chcemy zacząć, to książka stanowi dobry wstęp do takiej praktyki.

W książce nie zabrakło również kilku słów o jodze – w końcu poszczególne asany to nic innego, jak doskonałe pozycje do uprawiania medytacji. Joga uczy także samoświadomości. Skupiamy się na konkretnym ruchu i możemy w nim trwać dość długo. Jeśli praktykujemy jogę, ćwiczymy także oddech, więc jak najbardziej jedno i drugie jest ze sobą związane.

Bardzo ciekawy jest rozdział o przeszkodach w medytacji. Zaczynamy już od samych wymówek – tutaj autor radzi, by np. wstawać nieco wcześniej i wtedy praktykować medytację. Najważniejsza jest systematyczność, która wkrótce stanie się po prostu nawykiem, zwłaszcza, jeśli odkryjemy ile pozytywnych skutków ma w sobie taka praktyka. Mamy także wiele innych niedogodności, jak chociażby niewygodna pozycja, zmęczenie, senność czy rozproszenie. Takich problemów może być bez liku. Na niektóre autor ma odpowiedzi. Pojawia się też pytanie, czy można medytować nieprawidłowo? Okazuje się, że nie. Nawet, jeśli myśli będą gdzieś uciekać – warto to po prostu robić.

"Obudź się. Jak praktykować uważność w codziennym życiu." będzie doskonałym początkiem przygody z uważnością, ale też nie zawodzi tych odbiorców, którzy chcieliby pogłębić praktykowanie uważności w codziennym życiu.

Jon Kabat-Zinn jest doskonałym mentorem i bardzo ułatwia rozpoczęcie przygody, która zmienia postrzeganie każdej chwili życia, każdej kawy, każdego wschodu słońca, każdego światłocienia, przygody, która otwiera oczy na to co najważniejsze w tym jedynym momencie - tu i teraz.

Praktyka uważności

Ostatnie lata przyniosły powrót takich nurtów, jak bycie tu i teraz czy minimalizm. Po latach, kiedy zachłysnęliśmy się nieograniczonym dostępem do dóbr, kiedy daliśmy się zmanipulować i uwierzyliśmy, że musimy posiadać wszystko, co tylko jest dostępne i że wszystko się nam należy, zaczęliśmy się zastanawiać, czy na pewno tak jest. Podobnie zresztą, jak modna jeszcze niedawno gonitwa oraz wielozadaniowość, która ceniona była szczególnie przez pracodawców, a która ostatecznie wcale nie okazała się prowadzić do większej wydajności.
Teraz okazuje się, że można żyć inaczej, piękniej, zaczęliśmy ponownie odkrywać uroki zatopienia się w chwili, w relacji, w naturze. Wielu z nas wciąż jeszcze towarzyszą wyrzuty sumienia, a nastawieni na produktywność, nieustanną aktywność, każdą chwilę kontemplacji i bezczynności wyrzucamy sobie myśląc, co w tym czasie moglibyśmy zrobić. I nawet wówczas, kiedy przezwyciężymy ten lęk przed ograniczeniem zadań czy bodźców do nas docierających, nie do końca wiemy, w jaki sposób osiągnąć (i utrzymać) uważność.
O zatrzymaniu się na chwilę i zanurzeniu się w siebie, w otoczenie, pisze zajmująco Jon Kabat-Zinn pokazując, że choć praktykowanie uważności wydaje się proste, wcale takie nie jest. Jednak przy odrobinie wsparcia oraz własnej refleksji i chęci zmiany, medytacja uważności może stać się częścią naszego życia, pociągając za sobą zmiany w każdej niemal jego sferze. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Czarna Owca książka pt. „Obudź się. Jak praktykować uważność w codziennym życiu”, stanowi bodziec do tych zmian, a przy tym, jako poradnik, udziela nam szeregu wskazówek, dotyczących wyciszania umysłu, „dostrzegania i bycia dostrzeżonym”.
To doskonała lektura zarówno dla tych wszystkich, którym filozofia mindfulness nie jest obca, jak i dla tych, którzy z medytacją uważności nigdy wcześniej nie mieli do czynienia. Krok po kroku zgłębimy sekret uważności, nauczymy się także w jaki sposób wprowadzić ją w nasze życie, w jaki sposób medytować.
Książka składa się z dwóch części, z czego pierwsza przybliża nam świat zmysłów i tego, w jaki sposób na ich pomocą odbieramy świat. Druga część koncentruje się na praktyce medytacji, przy czym jedna nie może istnieć bez drugiej. Nabywając bowiem wiedzę teoretyczną zaczynamy rozumieć na czym opiera się (a na czym powinno) nasze funkcjonowanie. Autor podkreśla że zmysły te są niejednokrotnie zmanipulowane przez nasz umysł, który sprawia, że widzimy, słyszymy czy czujemy tylko to, co on chce, co podpowiada stosując różne skróty czy opierając się na wypracowanych wcześniej błędnych schematach pojmowania rzeczywistości.
Druga część stanowi zanurzenie się w proces medytacji, ułatwia nam stawanie się uważnym. Autor pisze o różnych rodzajach medytacji (m.in. na siedząco czy na leżąco),zwracając uwagę na ich zalety, omawia przebieg medytacji, zachęca nas również do ćwiczenia jogi, nie zajmując się co prawda szczegółami jej praktykowania, ale dowodzi, iż praktyka uważności poprzez asany jogi i układy różnych jej ćwiczeń może okazać się wspaniałym doświadczeniem. Poznamy również medytację miłującej dobroci, będącą jedną z czterech praktyk nauczanych przez buddę, zaś na zakończenie autor rozwieje nasze wątpliwości odnośnie przeszkód, jakie mogą pojawić się na naszej drodze czy też poprawności wprowadzanej do codzienności medytacji.
Lektura książki „Obudź się” rzeczywiście ma moc … budzenia nas do życia. Praktykowana uważność sprawia, że choć robimy mniej, choć trwamy w chwili, zanurzamy się w naszym świadomym umyśle, paradoksalnie, robimy więcej dla siebie i świata, a także robimy to lepiej. To, co z nas wypływa jest bowiem bardziej autentyczne, a medytacja uważności odziera z masek zarówno nas, jak i rzeczywistość. To sprawia, że dokonujemy słusznych wyborów, cenimy bardziej to co mamy, dochodzimy też do wniosku, że tak naprawdę niewiele nam potrzeba. Mimowolnie stajemy się tym człowiekiem, który woli być niż mieć…

Praktyka uważności

Poradnik o tym, jak praktykować uważność w życiu codziennym... to chyba najgorszy poradnik jaki czytałam w życiu. Jedynym plusem, jest okładka, która bardzo mi się podoba. Reszta to kompletna beznadzieja jak dla mnie.
Nie znalazłam w nim nic, co by mnie zainteresowało, co sprawiłoby że dzięki temu poradnikowi "zmienię swoje życie na lepsze".
Jedyne co tutaj znalazłam to ogrom bardzo nudnej teorii, która nie wywarła na mnie żadnego wrażenie, a co gorsza potwornie mnie nudziła. Kiedy sięgam po poradniki, chcę czuć się zainteresowana i odnieść wrażenie, że z tego typu lektury coś "wyciągnę"
Dodatkowo książka posiada drobną czcionkę, która niesamowicie męczy oczy.
Podsumowując: nie polecam.

Jedyne co tutaj znalazłam to...

• DK / Sz / PM / Sec
  • Storia 14,07,2016
  • Z polecenia do kupienia ...
  • BIBLIOTEKA ŁOMŻA
  • Do przerobienia

Dodaj cytat z książki Obudź się. Jak praktykować uważność w codziennym życiu.