Ostatnia więźniarka Auschwitz

Inne

Wyróżniona opinia i

Ostatnia więźniarka Auschwitz

przeczytanych książek 794 napisanych opinii 792

Ciekawa , prawdziwa historia polecam!

Ciekawa , prawdziwa historia polecam!

Bardzo dobra książka, lubię tę tematykę- może dlatego tak bardzo mi sie spodobała.

Recenzja

Ostania" Więźniarka "Auschwitz

Autorka
@ninamajewskabrown

Wydawnictwo @wyd_bellona

Ostatnia "Więźniarka" Auschwitz
To książka oparta na faktach lecz historia Mirosławy Guzik zwaną Mimi spisana przez autorkę .
Mimi która urodziła się we Francji
jej rodzice są Polakami w 1939 jedzie z kuzynką na wakacje do Polski poznać Warszawe i ciesząc się wakacjami .
W przeddzień wyjazdu do Francji rozpocznie się piekło na ziemi i nie wróci już do domu ,jej życie zmienia się nieodwracalnie .Włącza się w walce z okupantem . Wtedy zostaje złapana i więziona . Niezwykła historia opowieść o rodzinnych dramatach i przewrotności losu ,który połączył miłością więźniarkę obozów na Majdanku,w Ravensbruck i Buchenwaldzie z więźniem Auschwitz , zsyłając ich po wojnie do Birkenau.
Tam tworzą Muzeum Auschwitz -Birkenau .Rodzą im się dzieci,zamieszkali tam .I do dziś mieszka w nim ich córka Anna która stała się właśnie ostanią "więźniarką Auschwitz .Całe swoje życie pomagała swojej mamie w oprowadzaniu pierwszych odwiedzających,zaraz po szkole zaczęła pracę w Muzeum Auschwitz i robi to do dziś .O Auschwitz wie niemal wszystko ,uwięziona w szponach historii obozu .

Przepiękna książka o życiu w którym nikt by nie chciał się znaleźć . Wzrusza tak że łza sama leci ma w sobie dużo emocji . Znajdziemy w niej dużo fotografii Mimi i jej rodziny , plakatów.zdjecia z gazet warszawskich .Jest to moje pierwsze spotkanie z autorką i mam nadzieję że nie ostanie .
Książkę trzeba przeczytać i poznać bohaterów i ich życie żebyśmy nie zapomnieli o nich i nie tylko o wszystkich ludziach żyjących w tamtych trudnych latach .Mnie ta historia porwała bo lubię takie książki chce dać im Chołd za to że przeżyli piekło na ziemi i oddali swoje życie .
Polecam z całego serca
Dziękuję za możliwość zrecenzowania książki i egzemplarz do recenzji wydawnictwu @wyd_bellona ❤️❤️❤️

Recenzja

Ostania" Więźniarka "Auschwitz

Autorka
@ninamajewskabrown

Wydawnictwo @wyd_bellona

Ostatnia "Więźniarka" Auschwitz
Mimi która urodziła się we Francji
W...

Wydawać by się mogło, że o Auschwitz przeczytałam już wszystko i wtedy trafia się taka historia. Niesamowita opowieść, którą chce się czytać.
Według mnie urzekająca historia.

Według mnie urzekająca historia.

Świetna historia opowiadająca o młodej dziewczynie, która z dnia na dzień musiała się odnaleźć w obozowej - strasznej rzeczywistości.

Myślę, że to książka, która ogólnie zarysowuje nam tematykę obozową. Dobra jeśli nikt nie sięgał po "głębsze" zapiski. Ukazuje powody dla których można było trafić do obozu, zarys tego co się działo w nim i po jego wyzwoleniu.

Na początku książki myślałam, że jest to relacja osoby, która przeżyła osadzenie w obozie. Dziwnie jednak mi się czytało te zapiski, gdyż były takie "jakby oglądać obraz przez szybę, która trochę zniekształca i wygładza, a nie bezpośrednio" i trochę mnie to wrażenie dziwiło. Na koniec jednak wyjaśniło się dla mnie to, że to relacja córki oparta na opowieściach jej rodziców....

Smutna , bardzo mocna, ma bądź co bądź szczęśliwe zakończenie , książka prawdziwa. Ogólnie nie był to jakiś tam majstersztyk literacki, ale uważam, że była dobra przez to, że prawdziwa. Potrafi przypomnieć, żeby w dzisiejszych czasach cieszyć się z tego co mamy - nie narzekać na codzienność, bo przecież mając dach nad głową i ciepło - mamy wszystko. Przede wszystkim możemy być ludźmi a oni byli traktowani gorzej niż jakiekolwiek zwierzęta na świecie. Szybko się czyta. Wysoka ocena, ale osobiście słabość do literatury obozowej, dlatego większość takich książek zawsze oceniam pozytywnie.

Świetna książka pod kątem bezcennych wspomnień z czasów okupacji niemieckiej i życia w obozach. Każdy taki spisany przekaz z tamtych czasów to tzw. "perełka". Im więcej świadectw tego okrucieństwa i bestialstwa, tym większe szanse, że o tym nie zapomnimy. Niestety budzi się taka we mnie refleksja, że dla współczesnego pokolenia to brzmi jak science fiction... Ale może to dobrze. Oby nikomu nie było dane tego doświadczyć.
Ale... muszę przyznać, że tytuł książki był dla mnie mylący i uważam, że nie jest adekwatny do treści. Sądząc po tytule oczekiwałam wspomnień z Auschwitz... i nie doczekałam się (oprócz chyba dwóch wspomnień jakichś dwóch więźniów pod koniec książki).
Reasumując - książka bardzo mi się podoba, ale tytuł powinien brzmieć "Matka ostatniej "więźniarki"... lub coś w tym stylu. To moje zastrzeżenie.

Ponad 75 lat po wyzwoleniu obozu w
Auschwitz okazuje sie, że za jego drutami,
w jednym z esesmańskich bloków, mieszka
kobieta, która do dziś jest więźniarką tego
miejsca i jego historii. To niezwykła opowieść
O rodzinnych dramatach i przewrotności losu,
który połączył miłością więźniarkę obozów na
Majdanku, w Ravensbrück i Buchenwaldzie z
więźniem Auschwitz, zsyłając ich po wojnie do
Birkenau.

Książka pokazuje że los nie zawsze jest
laskawy niektórych doświadcza w najgorszy
możliwy sposób. Poprzez zastosowanie
pierwszoosobowej narracji poznajemy postać
glównej bohaterki z którą przeżywamy ból,
strach, cierpienie i chwilę zwatpienia jednak
pośród tego wszechobecnego zla znalazio
się miejsce dla nadzieji i milości. Historia,
którą poznajemy uczy nas że powinnismy
docenieniać codzienności, dostrzegać te małe
rzeczy, które przytrefiają nam sie każdego
dnia.

Ponad 75 lat po wyzwoleniu obozu w
Auschwitz okazuje sie, że za jego drutami,
w jednym z esesmańskich bloków, mieszka
kobieta, która do dziś jest więźniarką tego
miejsca i jego historii. To niezwykła opowieść
O rodzinnych dramatach i przewrotności losu,
który połączył miłością więźniarkę obozów na
Majdanku, w Ravensbrück i Buchenwaldzie z
więźniem Auschwitz, zsyłając ich po...

Chlam nie z tej ziemi. Szkoda pieniedzy, naprawde. Podsycanie nienawisci i bezsensowne historyjki rodzinne, krore nikogo nie interesuja.

Video

Video