O tyranii. Dwadzieścia lekcji, jak stawiać opór. Wydanie graficzne

Okładka książki O tyranii. Dwadzieścia lekcji, jak stawiać opór. Wydanie graficzne Timothy D. Snyder
Timothy D. Snyder Wydawnictwo: Znak JednymSłowem publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
On Tyranny: Twenty Lessons from the Twentieth Century
Znak JednymSłowem
2023-02-08
2023-02-08
Bartłomiej Pietrzyk
tyrania historia lekcje

Ta książka powinna być w każdej szkole, w biblioteczce każdego ucznia. Kazda z 20 obywatelskich lekcji powinna zostać przeprowadzona w szkołach, przedyskutowana, zrozumiana dogłębnie.
Na początku męczyła mnie forma graficzna, ale już po kilku stronach stała się niezbędnym uzupełnieniem treści.
Treści, które nie są niczym nowym, ale, uporządkowane i wyrażone niezmiernie przystępnym językiem, wprowadzają ład w rozumienie wydarzeń dzisiejszego świata i mówią, jak się zachować, aby pozostać przyzwoitym człowiekiem.

Treści, które nie są niczym nowym, ale, uporządkowane i wyrażone niezmiernie...

daje do myślenia, fajna forma, treść mimo, że poważna jest bardzo przystępna, trochę historii oczywiście trzeba sobie odświeżyć - zwłaszcza pewne punkty zwrotne, które inaczej oceniamy po czasie, bo wiemy jak się historia potoczyła później. Zwłaszcza złowróżbna jest drogą jaką Hitler doszedł do władzy. Z dzisiejszego punktu widzenia wydaje się to nie do pojęcia jak w demokratycznych wyborach taki człowiek doszedł do władzy. Świetnie obnażone mechanizmy stopniowego ograniczania wolności w ramach walki z wrogiem - niczym powolne gotowanie żaby - z początku nic nie zapowiada katastrofy. Książka uświadamia jak krok po kroku łatwo jest nam odebrać wolność. Pouczająca lektura - polecam jak najbardziej

Książka pokazuje jakie zjawiska świadczą o chorobie toczącej społeczeństwo, pokazuje ogólne zasady które można zastosować w swoim życiu, aby nie przyczyniać się do pogłębiania choroby, a być stawać się czynnikiem przybliżającym do ideału demokracji. Przy okazji jedna z zasad pokazuję jaki rodzaj myślenia o historii bywa wykorzystywany przez populistów i tyranów.

Książka idealnie skrojona pod dzisiejsze czasy. Autor daje nam 20 krótkich i dosadnych lekcji jak uniknąć tyranii. Przytacza przykłady, z wcale nie tak dalekiej przeszłości, sytuacje pozornie niegroźne, ale które doprowadziły m.in. do hitleryzacji Niemiec. Niepokojąco wiele z 20 lekcji kojarzy mi się z obecną sytuacją polityczną w Polsce. Uważam w związku z tym, że to lektura obowiązkowa przed wyborami. Polecam!
Skupiona na treści nie mogę zapomnieć o zachwycającej szacie graficznej. Jest po prostu cudowna.

Ludzie ludziom zgotowali ten los...
Zofia Nałkowska, Medaliony

Bardzo długo zwlekałam, by pokazać tą książkę. Musiałam ją gdzieś tam przetrawić, pozwolić się jej ułożyć w mojej głowie.

Timothy Snyder i jego "O tyranii. Dwadzieścia lekcji jak stawiać opór" to już klasyk. Natomiast w tym roku Wydawnictwo Znak wydało wydanie graficzne, które bardzo trafiło w moje gusta. Ilustracje Nora Krug dodają odpowiedniego animuszu tej publikacji.

Publikacja ta z pewnością jest dla młodzieży i osób dorosłych i traktuje o totalitaryźmie. Daje nam bardzo obrazową lekcję historii, uczy, ostrzega przed tyranią. Pokazuje bardzo obrazowo, rzeczywistość w czasach terroru...

Książka wyglądem przypomina trochę zeszyt szkolny,bardzo przyjemnie się czyta i zdecydowanie jest to wciągająca pozycja! Dla każdego fana historii i nie tylko...

Publikacja, jak sam wskazuje tytuł to dwadzieścia lekcji o tym, czym tyrania jest, jakie są jej źródła i w jaki sposób powinniśmy się jej wystrzegać:
1. Nie bądź z góry posłuszny.
2.Broń instytucji.
3. Strzeż się Państwa jednopartyjnego.
4. Weź odpowiedzialność za oblicze Świata.
5. Pamiętaj o etyce zawodowej.
6. Miej się na baczności przed organizacjami paramilitarnymi.
7. Jeśli musisz nosić broń, bądź rozważny.
8.Wyróżniają się.
9. Dbaj o język.
10. Bądź dociekliwy
11. Nawiązuj kontakt wzrokowy. 12.Prowadź niezobowiązujące konwersacje.
13.Uprawiaj politykę w sensie fizycznym.
14. Chroń swoje życie prywatne
15. Wspieraj słuszne sprawy
16. Ucz się od ludzi z innych krajów
17. Nasłuchuj niebezpiecznych słów.
18. Gdy nadejdzie niewyobrażalne zachowaj spokój.
19.Bądź patriota.
20.Bądź odważny jak potrafisz.

Każda lekcja to też odpowiednia ilustracja, która momentami chwyta za serce, ale też nauka dla czytelnika. W książce pokazane są odpowiednie wydarzenia historyczne, które są idealną argumentacją, dlaczego totalitaryzmu powinniśmy się wystrzegać.

Polecam tę doskonałą lekcję historii! Nigdy jej za mało!

Ludzie ludziom zgotowali ten los...
Zofia Nałkowska, Medaliony

Dwadzieścia lekcji jak stawiać opór to bardzo konkretna pozycja. I świetnie że została wydana w takiej formie. Ilustracje, grafiki, zdjęcia podkreślają powagę tematu. Snyder na konkretnych przykładach pokazuje jak tłum podążał za swoimi przywódcami, jak usprawiedliwiał przesuwanie granic przyzwoitości, jak bez słów protestu chwycił za broń.

Manipulacja polityczna, klikalne nagłówki, bezrefleksyjne przeglądanie newsów, szukanie sensacji. B i e r n o ś ć. A wystarczy być dociekliwym, dążyć do prawdy, czytać gazety, chronić swoją prywatność, uczyć się, wyciągać wnioski, zachować spokój.

Sztuka manipulacji została rozwinięta do niewyobrażalnego poziomu. Politycy korzystają z dostępnych narzędzi by wymusić na nas określone działanie. A my jak takie błędne owce najczęściej za tym idziemy, bo tak wygodniej. A trzeba stanowczo powiedzieć nie, trzeba czasami wyjść na ulicę!

Bo każdy głos ma znaczenie.

Moim zdaniem to pozycja obowiązkowa dla każdego. Potrzebna nam jest świadomość społeczna i polityczna. I tego powinni uczyć na historii, nie suchych faktów ale tego jak dbać o wolność i prawdę.

Polecam! Bo ja do tej książki będę wracać i będę ją polecać, bo chcę mieć pewność że robię wszystko co w mojej mocy by żyć w wolnym kraju.

Manipulacja polityczna,...

Dzisiaj książka szalenie ważna dla nas wszystkich. „O tyranii” Timothy’ego Snydera właśnie ukazała się w fenomenalnym wydaniu graficznym z ilustracjami Nory Krug nakładem @wydawnictwoznakpl. W książce oprócz własnych prac akwarelami i ołówkiem wykorzystała fotografie i papierowe składanki, co tworzy kompozycję niezwykłą.

Podtytuł brzmi „Dwadzieścia lekcji jak stawiać opór”. Historia daje nam lekcje. Okrutne, bezwględne, niezapomniane w złym tego słowa znaczeniu. Co robić, aby jednostki mającę zapędy autorytarne, nie doszły do głosu? Jakie mechanizmy wpływają na to, że masy podążają w tym samym kierunku co tyrani? A może wyprzedzają ich zamierzenia i historia toczy się za sprawą małych trybików, napędzających wielką machinę? W książce znajdziemy lekcje etyki, odwagi, postaw obywatelskich, prospołecznych działań i bardzo wiele odwołań do historii.

Słowa Leszka Kołakowskiego „Być oszukanym w polityce nie jest usprawiedliwieniem” dają do myślenia. Za to, co dzieje się wokół nas, wszyscy ponosimy odpowiedzialność. Bierność też jest decyzją, milczenie – przyzwoleniem, a niewiedza – głupotą.

To książka ze wszech miar wyjątkowa, obok której nie można przejść obojętnie. Lektura obowiąkowa.

Wiek czytelników: 12+
Liczba stron: 128

Podtytuł brzmi „Dwadzieścia lekcji jak stawiać...

@mamcia_tomusio_lilusiowa
"O tyranii. Dwadzieścia lekcji jak stawiać opór"
to książka wydana przez wydawnictwo @wydawnictwoznakpl

To przepięknie wydana w twardej oprawie książka w wersji graficznej. Każda strona to grafika w którą wplatany jest tekst. Mnóstwo pracy, piękny i wymowny wygląd, tej trudnej tematyki jaką jest tyrania.

Książka podzielona jest na 20 lekcji, które pokażą nam jak nie dać się tyranii, jak nauczyć się jej przeciwstawiać, jak jej nie popierać.

To książka w której przeczytamy o poszczególnych mechanizmach stosowanych przez m.in. Hitlera tj. jednego z największych tyranów poznanych przez ludzkość.

Jak nie być biernym obserwatorem, jak robić wszystko, by nie pozwolić na tyranizowanie innych ludzi, jak nie pozwolić na to, by czuć się małym nic nie znaczącym człowiekiem.

Jak uwierzyć, że ja, moje zdanie, mój głos ma moc, że mogę zmienić świat, bo takich jak ja są miliony ludzi na świecie i razem możemy zdziałać cuda.

Ta książka to uczta, która nacieszy Wasze oczy, ale i zaspokoi Waszą historyczną ciekawość

@mamcia_tomusio_lilusiowa
"O tyranii. Dwadzieścia lekcji jak stawiać opór"
to książka wydana przez wydawnictwo @wydawnictwoznakpl

Książka podzielona jest na 20 lekcji,...

Książka przewodnik po świecie, któremu tyrania i inne wypaczenia zagrażają każdego dnia. Warto przeczytać, aby wiedzieć, czego się wystrzegać a co rozwijać. Polecam!

Bardzo dobra i potrzebna książka. Polecam każdemu.

Bardzo dobra i potrzebna książka. Polecam każdemu.

• Polityka
  • Chciałbym kupić
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki O tyranii. Dwadzieścia lekcji, jak stawiać opór. Wydanie graficzne