Między światłem a ciemnością

Okładka książki Między światłem a ciemnością Oliwia Więcek
Okładka książki Między światłem a ciemnością
Oliwia Więcek Wydawnictwo: Novae Res literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Novae Res
2020-10-19
2020-10-19
9788382190519
Oliwia Więcek Novae Res Między światłem a ciemnością Literatura młodzieżowa

Początek zapowiadał na poważną opowieść o życiu z wiedzą ze mamy raka, potem to z poważnej opowieści przeszło na czystą fantazje, nieba i piekła, ale nie to o ocenie niskiej zadecydowało, a słabi bohaterowie, o których autorka mało co napisała, nie rozwinęła charakteru ich, ledwie coś więcej tylko o głównej bohaterce napisano, ale to i tak za mało. Na koniec ostatni rozdział, który jak dla mnie nic nie wnosi do powieści, co najwyżej 2 książkę z innymi bohaterami, która była by kalką poprzedniej.

Jest to książka o dziewczynie, która pewnego dnia dowiaduje się, że jest śmiertelnie chora i zostało Jej niewiele czasu na ziemi. Postanawia więc przeżyć ten czas, który Jej pozostał jak najlepiej. Z pomocą swoich przyjaciół i dziewczyny poznanej przez internet - udaje się to. Niestety bohaterka umiera. Trafia w miejsce, gdzie jest naprawdę pięknie, natomiast przyjdzie Jej się zmierzyć z pewnymi przeciwnościami losu nawet w tak cudownym miejscu jak to, gdzie trafiła.

Moim zdaniem autorka miała genialny pomysł na fabułę. Niestety wykonanie jest niedopracowane. Dla mnie książka posiada za mało uczuć, informacji o tym co przeżywa bohaterka, o czym myśli. Wiele sytuacji moim zdaniem powinno być szerzej opisane. Niestety mam również wrażenie, że mało wiemy o charakterze głównej bohaterki.

Julia ma 16 lat. Niestety ma raka. Zostawia ukochaną Izę, rodziców i przyjaciół. Po drugiej stronie, w Jasności, dowiaduje się, że Iza popełniła samobójstwo i jest w Ciemności. Julia wyrusza więc po ukochaną, mimo że może stamtąd nie wrócić. Historia z potencjałem, tylko język do dopracowania.

"MIĘDZY ŚWIATŁEM A CIEMNOŚCIĄ" OLIWIA WIĘCEK

Polski debiut literacki z gatunku literatura młodzieżowa.

Mam szczęście ostatnio do udanych polskich debiutów pisanych przez osoby młode.

Ta historia skradła moje serce i pozostawiła smutek, jednak również nadzieję.
Czy istnieje życie po życiu ? Czy gdy umrzemy na Ziemi, odrodzimy się w innym wymiarze ?
Te pytania zapewne interesują wielu, mnie też.

Autorka porusza bardzo ważny i trudny temat - śmiertelna choroba, rak, przygotowanie na śmierć i sam moment odejścia.
Prosty i czytelny język oraz styl powoduje, że z ogromną łatwością możemy wskoczyć w wykreowany świat i razem z naszą bohaterką myśleć, widzieć, słyszeć i czuć to co ona.

To nie jest łatwa lektura, jednak niesamowicie wciąga i trzyma w napięciu do samego końca.

Mamy też poruszony wątek miłości między dziewczynami, to też temat ważny i należy o tym mówić i pisać. Nikt nie powinien czuć się gorszy czy inny dlatego, że pokochał kogoś z tej samej płci.

Nasza główna bohaterka to Julia.
Dziewczyna ma szesnaście lat i całe życie przed sobą.Ma kochających rodziców, kilku oddanych znajomych i przyjaciół. Niespodziewanie dowiaduje się, że jest śmiertelnie chora. Diagnoza jest bezlitosna - nowotwór. Ma przed sobą kilka miesięcy życia, pół roku. Świat jej i jej rodziny rozsypuje się na milion małych kawałków, jednak w tej całej okropnej sytuacji, to właśnie Julia zachowuje się jak dojrzała osoba. Tego dnia z szesnastolatki przeistoczyła się w osobę dojrzałą i odpowiedzialną. Pociesza najbliższych i bardzo stara się nie popaść w rozpacz. Ten czas, który jej pozostał pragnie wykorzystać maksymalnie jak się dać, żyjąc każdego dnia tak jakby jutra miało nie być. Chce odejść szczęśliwa. Przygotowuje sobie listę rzeczy, które chciałaby zrobić i wie, że musi się pospieszyć, bo czasu jest mało. Po kolei realizuje swój plan z marzeniami. Poznaje Izę i od razu jej świat staje się lepszym. To dzięki niej ma siłę na walkę z chorobą i nie zamyka się w sobie. Spotkania z przyjaciółmi, rozmowy, pierwszy alkohol i miłość.

Jednak przychodzi śmierć i Julia znajduje się w "Jasności". Dowiaduje się, że jej ukochana Iza trafiła do "Ciemności".
Ile jest w stanie poświęcić, aby odszukać swoją ukochaną i aby mogły być razem już na zawsze ?
Ja wiem, przeczytajcie a dowiecie się.

Bardzo intrygujące i zaskakujące zakończenie, którego nie byłam w stanie przewidzieć.

Pięknie opisane jak może być tam, gdzie kiedyś każdy z nas się uda.

Relacja ze zmarłym dziadkiem mnie bardzo rozczuliła.

Lektura ta skłania do refleksji, do zastanowienia się nad własnym życiem.
Warto przypomnieć sobie jakie mieliśmy marzenia i realizować je. Życie jest tak ulotne i czas tak szybko pędzi. Kto wie co jutro się wydarzy.

"MIĘDZY ŚWIATŁEM A CIEMNOŚCIĄ" OLIWIA WIĘCEK

Polski debiut literacki z gatunku literatura młodzieżowa.

Mam szczęście ostatnio do udanych polskich debiutów pisanych przez osoby młode.

Ta historia skradła moje serce i pozostawiła smutek, jednak również nadzieję.
Te pytania zapewne...

Książka opowiada o losach 16-letniej Julii, która choruje na nowotwór i zostaje jej kilka miesięcy życia. Stara się przeżyć je jak najlepiej i po jakimś czasie umiera. Trafia do ,,Jasności”, gdzie dowiaduje się, że śmierć to nie jest koniec świadomego istnienia. Po jakimś czasie dostaje wiadomość, że dziewczyna, która była obiektem jej sympatii, również umarła, lecz trafiła do ,,Ciemności”.
Nie wiem za bardzo od czego zacząć, żeby nie zabrzmieć niesympatycznie. Oczywiście, jak zawsze moje recenzje nie mają na celu odstraszenia Was od sięgnięcia po daną pozycje, ponieważ każdy powinien wyrobić na jej temat swoje zdanie. Chciałabym podkreślić, że autorka jest osobą młodą i jest to jej debiut, więc gratuluję odwagi, inicjatywy i naprawdę nie chcę nikomu podciąć moją recenzją skrzydeł. Jednak mimo, że książka ma tylko 188 stron, była to trochę droga przez mękę oraz dziwne odczucia.Zacznijmy od tego, że historia nie jest dopracowana. Jest to jakiś zarys, pomysł, ale nie pełna powieść. Postaci nie były dobrze wykreowane. Właściwie to po prostu nie były wykreowane. Książka przypomina mi trochę takie przedstawienia w podstawówce, które miały zniechęcić młodzież do palenia i picia alkoholu, napisane przez niespełnioną polonistkę, która chciała stworzyć coś cool i trendy. Żaden z wątków nie był pogłębiony. Nawet reakcje na te wszystkie wydarzenia, według mnie były bardzo schematyczne, pełne pseudogłębokich przemyśleń. I to właśnie jest mój główny problem względem tej pozycji. Ona mnie żenuje. Chyba jest to kwestia ubogiego słownictwa, i co dziwne- zdań, które były stylizowane na ,,młodzieżowe”, a przecież pisała to młoda osoba. Chciałabym jednak jeszcze dodać, że jestem zachwycona w jaki sposób została wydana ta książka. Okładka jest pięknie zaprojektowana a sama książka wygodna w użytkowaniu.

Muszę się przyznać, że do książki przyciągnęła mnie piękna okładka! Wpada w mój gust artystyczny. Na dodatek opis książki wydał mi się bardzo ciekawy.

Książka opowiada o Julii, która w wieku szesnastu lat dowiaduje się, że ma raka i zostało jej pół roku życia. Dziewczyna postanawia nie poddawać się i tworzy listę rzeczy, które chciałaby zrobić przed śmiercią. Realizuje te punkty, a przy okazji na tumblr poznaje Izę, która wpływa na życie Julki. Niestety w pewnym momencie nadchodzi koniec życia dziewczyn i trafia do Jasności. Niestety Iza, po pewnym zdarzeniu trafia do Ciemności. Julka pragnie znaleźć ukochaną i zabrać ją do swojej “krainy”.

Autorka miała naprawdę interesujący pomysł na fabułę.Przedstawiła wyobrażenie życia po śmierci, jak i również w historii znajdziemy personifikację choroby nowotworowej. Jeszcze nigdy nie spotkałam się z takimi pomysłami, co jest wielkim plusem.
Książka porusza poważny temat, jakim jest choroba. lecz mimo wszystko ozdobiona jest historią miłosną, co sprawia, że znajdujemy w niej też miłe sceny. Przy czytaniu, może skłonić to czytelnika do większych refleksji nad życiem. Ja osobiście zawsze jak czytam książki o takiej tematyce to zatrzymuje się na chwilę w czasie i rozmyślam nad wszystkim co dotyczy życia itp.

Jeśli chodzi o całokształt, to mogę stwierdzić, że polecam tę książkę jednak dla młodszego czytelnika. Mi osobiście zabrakło głębszych przemyśleń bohaterki i większego wykreowania postaci. Lubię, gdy właśnie w trakcie czytania mogę poznać dogłębnie bohaterów, ponieważ to sprawia, że przywiązuje się do nich. Narracja jest ciekawa, ponieważ jest zmieniana, więc historia jest pisana z paru perspektyw. Język jest prosty, przez co szybko się ją czyta. Myślę, że gdyby Autorka bardziej rozwinęła niektóre wątki to książka na pewno byłaby jeszcze barwniejsza i dłuższa.
Ostatni rozdział jest ciekawym pomysłem na zakończenie książki, lecz gdyby była również bardziej rozbudowana to na pewno byłaby jeszcze mocniejszym zakończeniem książki.

Historia opowiada o szesnastoletniej Julii, która dowiaduje się, że przez chorobę nowotworową zostało jej pół roku życia. Dziewczyna tworzy listę rzeczy do zrobienia, którą stara się zrealizować i postanawia żyć każdą chwilą. Gdy po śmierci trafia do raju zwanego Jasnością i dowiaduje się, że jej ukochana została skazana na Ciemność, Julia jest gotowa zrobić wszystko by ją ocalić.

Jest to debiut, a w takiej sytuacji można wiele autorce wybaczyć, jednak ta historia była naprawdę niedopracowana i moim zdaniem została wydana o wiele za wcześnie. Bardziej przypomina ogólny, szkicowy zarys fabuły niż ukończoną powieść. Podczas czytania irytowały mnie chaotycznie wprowadzane skoki czasowe i zbyt prosty, ubogi język. Bohaterowie również nie przypadli mi do gustu, byli wręcz pozbawieni charakterów, a przez to bardzo schematyczni i niewiarygodni. Niejednokrotnie ich zachowanie pozbawione było sensu i logiki. Przeszkadzał mi również brak większej ilości przemyśleń i uczuć głównej bohaterki.
Od połowy jednak zaczynało mi się bardziej podobać i sam finał zapowiadał się całkiem obiecująco, ale niestety końcowa scena okazała się okrutnie naciągana, co wpłynęło na moją ostateczną ocenę tej książki.
Podsumowując, jeśli autorka w przyszłości wyda kolejną pozycję to myślę, że chętnie ją przeczytam, bo widać w niej mimo wszystko potencjał, który na ten moment nie jest jeszcze wystarczająco wykorzystany. Myślę, że naprawienie kilku niedociągnięć i wątków oraz większe skupienie nad kreacją bohaterów, sprawiłyby, że byłaby to całkiem dobra książka.

Nasze życie jest ulotne. Niesie ze sobą wiele wspaniałych chwil, które będziemy wspominać do końca naszych dni, ale niesie również ze sobą mnóstwo cierpienia i goryczy. To paradoks konieczny, niezmienny, który można akceptować w momentach szczęścia lub gdy dzień wygląda tak jak poprzednie. Jednak gdy już czas na smutek i nieoczekiwany zwrot akcji w naszym życiu, większość ludzi nie może w sobie odnaleźć tych pokładów akceptacji. A co zrobić w sytuacji, kiedy na papierku dostaniemy podpisany wykaz naszej śmierci z przybliżoną datą odejścia z tego świata? W tym momencie prawdopodobnie ktoś na świecie dowiaduje się, że ma raka, a rokowania są tragiczne. Nie brzmi to przerażająco? Nie wywołuje wspomnień, gdzie część z nas musiała być w tamtym momencie przy bliskiej osobie?

Julka stanęła przed obliczem śmierci. Pół roku – tyle jej zostało i nieprzewidziane są żadne zmiany. Chyba że te negatywne. Przez ten czas musi załatwić dużo spraw, by móc odejść w spokoju i z poczuciem przeżycia szczęśliwego życia. To wyzwanie trudne, ale możliwe do wykonania. Trzeba zacząć od tego, co się ma, by iść dalej i spełniać swoje ostatnie marzenia. Tak też robi nastolatka, tylko jeszcze nie wie, że czeka ją coś więcej niż mogła kiedykolwiek planować. Dni mijają szybko, a czas się kończy. Czy aby na pewno? A co z obiecanym życiem pozagrobowym?

Do samej książki przyciągnęła mnie przede wszystkim okładka. Zdaję sobie sprawę, że to dość próżne podejście, które nie powinno być stosowane przez weteranów czytelnictwa, ale sami doskonale wiecie, jak wygląda nasza rzeczywistość. Na szczęście mogę się obronić pomysłem, bo to on ostatecznie zadecydował, że zapragnęłam przeczytać tę powieść. Niesztampowy i łamiący cały schemat opowieści o przewlekłych chorobach. Jak można się nie oprzeć historii, gdzie jest coś dalej, gdzie możemy razem z bohaterem przejść koniec i wcale się nie zatrzymywać? Brnąć przez nieznane i wierzyć, że być może wyobraźnia nas uratuje? Czy to nie jest intrygujące?

Niestety tyle wychwalania na ten moment, ponieważ w kolejnym kroku ze smutkiem i żalem przyznaję, że cały warsztat pisarski autorki jest do poprawy. Teraz to dopiero brzmi przerażająco. Przede wszystkim na pierwszy ogień idą zdanie pojedyncze albo łączone wyłącznie spójnikiem "i". Perfekcyjnie się sprawdzają, gdy chcemy zbudować napięcie i przyśpieszyć akcję, jednak są niedopuszczalny jako całościowy styl. Prawie całe życie popełniam w pisaniu dokładnie ten sam błąd i doskonale wiem, jak ludzie to odbierają – wprowadza chaos i burzy całą językową płynność. W efekcie brakuje podstaw, a cała historia staje się tylko rozmazanym tłem... Uratować mogłyby to wyłącznie dialogi, które okazały się po prostu nienaturalne. Ale w tym zamęcie i otchłani błędów jest olbrzymi promyk nadziei w postaci poczucia, że winę za to ponosi zbyt szybkie wydanie książki. Czuję, że jeśli pisarka poświęciłaby jeszcze trochę czasu na ćwiczenia, to mogłaby być to naprawdę fantastyczna powieść. Może kolejna...

Początek jest bardzo typowy, ale nie uważam tego za wadę – w końcu trudno jakoś inaczej poprowadzić tak często opisywany w literaturze wątek. Wraz z kolejnymi rozdziałami robiło się coraz ciekawiej. Tylko tutaj cały czas daje o sobie znać to niedopracowanie i w wielu miejscach niespójności. Brakowało logicznego poprowadzenia linii fabularnej i brakowało emocji. Sprawę ratowały tak bardzo lubiane przeze mnie refleksje. Było ich pełno, a ja z olbrzymią radością czerpałam wszystko, co się dało.

Tematyka jest zarazem niezmiernie ważna, ale też mocna i wyjątkowo przygnębiająca. Trudno się czyta powieści, gdzie trzeba się pogodzić z tak wczesną i okrutną śmiercią szesnastolatki. To porusza i podejrzewam, że jest zbyt zgodne z prawdziwym życiem, by machnąć na to rękę i powiedzieć, że to przecież tylko wymyślona fabuła. Ta może i tak, ale niczym się nie różni od tego, co przeżywają na co dzień ludzie. "Między światłem a ciemnością" bierze na warsztat uczucia samej Julki, ale również jej bliskich. Podkreśla, że to olbrzymie cierpienie młodej osoby, ale za tym stoi też tragedia jej bliskich.

Jeszcze warto spojrzeć na bohaterów, których jak na tak krótką pozycję, jest naprawdę wielu. Niestety razem z nimi idzie kolejny raz niedopracowanie. Brakowało widocznych cech i całego portretu psychologicznego. W samej Julce nie podobał mi się jej spokój. Było wiele opisów przedstawiających emocjonalne sceny, lecz one nadal pozostawały na płaszczyźnie słów, a nie prawdziwie odczuwalnych emocji. To był czyny, a żadnych odczuwalnych przeżyć wewnętrznych. Podobnie miałam z Izą, którą naprawdę polubiłam, ale jeśli miałabym wskazać za co, to nie miałabym najmniejszego pojęcia...

"Między światłem a ciemnością" należy do powieści tak zwanym z potencjałem. Tutaj głównym czynnikiem, który nie pozwala na fajerwerki, jest niedopracowanie i jeszcze raz niedopracowanie. Niemniej na pewno była to ciekawa przygoda, a jeżeli pisarka zdecyduje się na napisanie kolejnej powieści, z olbrzymią ciekawością zajrzę do niej, żeby sprawdzić, czy rozwija swoje umiejętności.

Jaka jest różnica między światłem a ciemnością? Między jasną a ciemną stroną życia pośmiertelnego? Czym one się różnią i jak dostać się do jednej z nich?
O czym właściwie jest książka Między światłem a ciemnością? To historia o szesnastoletniej Julii, która dowiaduje się, że choruje na nowotwór. Żadna chemioterapia czy inne sposoby leczenia nie są w stanie powstrzymać choroby. W końcu dowiadujemy się, że po życiu jest… inne życie?

Życie po śmierci
Chyba nie ma osoby, która nie zastanawiałaby się: „co jest po śmierci?”. To jest coś niewytłumaczalnego i niepoznanego. Mówi się, że odkryliśmy niewielki procent życia w oceanie, a pozostałe organizmy to jedna wielka zagadka. Ale czy Bóg, niebo i piekło nie są jeszcze bardziej tajemnicze? Z logicznego punktu widzenia niemożliwe jest przewidzenie tego, co się z nami stanie, kiedy przyjdzie po nas śmierć.

Istnieje jednak wiele teorii. Razem ze spaleniem naszego ciała, spalona zostaje nasza dusza. Po prostu „byliśmy”. Nie „jesteśmy” i nie „będziemy”. To nasz koniec. Kolejna to reinkarnacja. Po śmierci trafiamy w nowe ciało, nie pamiętając o swoim poprzednim. Inna to teoria chrześcijańska, gdzie nasza dusza jest wieczna i jeśli byłeś dobrą osobą, pójdziesz do nieba. Piekło natomiast czeka na grzeszników.

Jeśli jesteście ciekawi, jaka teoria kryje się w książce Wszyscy patrzymy na ten sam księżyc, zajrzyjcie do niej.

Fabuła
Cała akcja rozpoczyna się od zapoznania czytelnika z główną bohaterką i jej rodzicami oraz największym wrogiem — rakiem. Pasożytem, który znajduje się w jej organizmie i za nic w świecie nie chce z niego wyjść. Ale co, jeśli napiszę, że jej lokatorem był Tomasz? Czy nie poczujecie się dziwnie? „Jak to, człowiek żyjący w czyimś organizmie?”. Tak, mnie też to zaciekawiło. I przyznam, że ten wątek był jednym z najciekawszych,

Jako że sama mam szesnaście lat, przyznam, że podziwiam Julię. Nie wyobrażam sobie teraz stanąć w progu drzwi do gabinetu lekarza i usłyszeć, że jestem śmiertelnie chora. Jednak ona się z tym pogodziła i poradziła sobie. Według mnie należy się szacunek dla tej postaci.

W książce poruszone zostały tematy także te bliżej znane nastolatkom. Czy nieraz spotkaliście się z sytuacją, że łatwiej komuś coś napisać niż powiedzieć w cztery oczy? Autorka świetnie pokazała, że to faktyczne zjawisko, tym bardziej, gdy chodzi o coś ważnego. Jednak właściwie dlaczego tak jest? Boimy się reakcji drugiej osoby? W internecie czujemy się pewniej?

Mamy także wątek homoseksualizmu. I to ciekawe posunięcie, bo temat, choć dla niektórych kontrowersyjny, jest ciekawy. Jednak zabrakło mi szerszego rozwinięcia, ponieważ gdyby autorka wykorzystała potencjał tego wątku, historia byłaby znacznie lepsza. Przyznajmy sobie szczerze, ludzie nie lubią obnosić się ze swoją seksualnością. Wolą żyć w samotności niż przyznać się, że „jestem lesbijką” czy „jestem transseksualna”. I tutaj tego potrzebowałam – jakichś głębszych rozmyślań na ten temat: „może moi przyjaciele mnie znienawidzą?”, „może moja rodzina się ode mnie odsunie?”. Żyjemy w takich czasach, gdzie inne orientacje seksualne są po prostu inne. Nie różne, nie nienaturalne. Inne.

Podsumowanie
Pozwolę tutaj sobie użyć młodzieżowego słówka „cringe„. Dlaczego? Cóż, niekiedy ten „cringe” odczuwałam, głównie podczas dialogów. Może to mnie tak zraziło? Słowem wytłumaczenia – niektóre teksty wydawały mi się nienaturalne, sztuczne. Papierowość i nuda sprawiły, że sama nie odczuwałam głębszych emocji, czytając tę pozycję.

Kolejnym minusem powieści była pędząca akcja. Poświęcenie jednej lub dwóch stron więcej dla opisania uczuć bohaterki mogłoby zmienić wszystko. Bylibyśmy w stanie poznać ją lepiej, dokładniej, bo oprócz tego, że miała dobre oceny i raczej była lubiana (chociaż miała kilku wrogów),nie wiemy o niej nic.

Chociaż książka Między światłem a ciemnością nie była najgorsza, nie jestem w stanie jej polecić. Wybór czy ją przeczytacie, czy nie, należy tylko i wyłącznie do Was. Choć historia sama w sobie miała potencjał, uważam, że temat był zbyt wymagający dla autorki, aby mogła ująć go dokładniej. Mimo wszystko jestem przekonana, że inne pozycje pisarki mogą być dobre i z pewnością po nie sięgnę.

• Z Biblioteki Publicznej
  • Przeczytane 2020
  • Przeczytane w 2021

Dodaj cytat z książki Między światłem a ciemnością