Okładka książki Leadershift. Przemiana przywództwa, czyli 11 kroków, które musi przejść każdy lider. John Calvin Maxwell
John Calvin Maxwell Wydawnictwo: MT Biznes poradniki
poradniki
Leadershift. The 11 Essential Changes Every Leader Must Embrance
MT Biznes
2020-10-01
2020-10-01
leadershift przywództwo poradnik

John Calvin Maxwell „Leadershift. Przemiana przywództwa, czyli 11 kroków, które musi przejść każdy lider.

Równolegle z „Mostami zamiast murów”, zaczęłam czytać podręcznik Johna Maxwella. Autor czyli John Maxwell jest mówcą, trenerem i autorytetem w dziedzinie przywództwa. Założył The John Maxwell Team, a jego książki cieszą się niesłabnącą popularnością, o czym może świadczyć fakt iż figurowały niejednokrotnie na listach m.in. New York Times`a. Autor w typowo amerykański sposób i iście podręcznikowy przedstawia czytelnikowi swój przepis na sukces, opierając go w dużej mierze na własnym doświadczeniu. Maxwell w młodości był pastorem w Indianie, i zależało mu by móc zwalczyć skostniałe i nieustępliwe podejście do zmian struktur kościelnych. Ta przygoda i doświadczenia sprawiło, iż autor postanowił podzielić się swoimi spostrzeżeniami, jak według niego powinno to wyglądać.

To niewielka objętościowo lektura (255 str.) w przeważającej mierze częstuje czytelnika autorefleksjami samego autora i to one są główną osią, do zmian, które należy podejmować, jeśli chcemy marzyć o awansie zawodowym by móc przewodzić innym. Muszę przyznać, że to co z jednej strony tworzy pozytywny klimat refleksji, przyczyniło się jednocześnie do mojego poczucia, że konkretniejsze porady straciły na swojej aktualności. Maxwell wspomina swoje początki, które przypadają na przełom lat 60-tych i 70-tych., co wyczuwamy gdy zagłębiamy się dłużej w lekturę. Oczywiście idee takie jak zapisywanie pomysłów i możliwych inicjatyw w teczkach da się w jakiś sposób przystosować do współczesnych realiów, ale w momencie czytania lektury dają one poczucie, że doświadczenie autora w pewnym stopniu uległo dewaluacji.

John Maxwell nie daje żadnych gotowych recept, ale nakierowuje, co można zrobić, by wykorzystać sytuacje i jak do tego się dostosować. Reszta należy do nas, by zmienić się, a nade wszystko by ścieżka awansu i rozwoju na lidera w ogóle mogła mieć miejsce.

Polecam. 7/10

Autor przedstawia ewolucję do lidera wyszkolonego do lidera transformacyjnego. Ludzie muszą iść za liderem nie tylko dlatego, że mają z nim dobre relacje i odniósł sukces, który jest także ich celem. Idealny lider jest autorytetem moralnym i stawia przed swoimi pracownikami wyzwania, które motywują ich do samorozwoju.

• Management & Leadership
  • Z polecenia do kupienia ...
  • TBR
  • Przeczytam jeśli będę miał czas
  • Kupić_e-book
  • Edukacyjne