Ostatni rozdział

Katarzyna Kalista Wydawnictwo: Czarna Owca literatura obyczajowa, romans
Czarna Owca
2020-09-16
2020-09-16
literatura polska literatura obyczajowa powieść szkatułkowa romans rozliczenie z przeszłością Kraków germanicus

Wyróżniona opinia i

Ostatni rozdział

przeczytanych książek 3151 napisanych opinii 1

Książkę przesłuchałam w formie audiobooka. Podobała mi się, ale... brakuje mi "ostatniego rozdzialu" :). Chyba, że będzie druga część? Mam pewien niedosyt, kilka kwestii jest niewyjaśnionych, np. o co chodziło w komentarzu siostry Olgi po przeczytaniu książki bohaterki: że jest egoistką i czemu to zrobiła matce...
Czy Paweł wybaczy Oli?
A Olga? W zasadzie wydanie przez nią książki jest z jej strony przełomowym momentem, można by tu rozwinąć ciekawą fabułę. Jej historia jest ledwo muśnięta. Książka napisana przez główną bohaterkę była ciekawa tylko dlatego, że była sposobem na wydobycie na światło dzienne sekretu Olgi. Nie jest powiedziane na ile bliscy Olgi zdają sobie sprawę z jej osobistych problemów. Bo bohaterka jej książki już z bliskimi współpracuje. Sama Olga wydaje mi się zamknięta w sobie. Alter ego Olgi - Olę - odebrałam jako marzenie Olgi, mimo że te postacie są dla mnie w pewnej przeciwności. Olga chciałaby być wysłuchana, tylko nie ma nikogo, kto by ją naprawdę widział. Ola ma Pawła, tylko nie dojrzała jeszcze do zwierzeń.
Podsumowując, jeśli Autorce zależało, żeby zostawić czytelnika z pytaniami, to się udało. Osobiście jednak wolę wyjaśnienie przyczyn postępowania, nawet jeśli nie ma szczęśliwego zakończenia.
Podsumowując, mam niedosyt. Jeśli byłaby kontynuacja tej historii, to w porządku, bo jest potencjał na dobrą powieść psychologiczną. Jeśli nie, to wielka szkoda.

Czy Paweł wybaczy Oli?
A Olga? W zasadzie wydanie...

Wciągająca

Wciągająca

Ostatni rozdział' to debiut literacki autorki. Katarzyna Kalista zabiera czytelnika w podróż po emocjach, zawiedzionej miłości, relacjach damsko-męskich pomimo różnicy wieku i pragnieniach. Sama forma napisania książki jest ciekawa, gdyż dwie historie naprzemienne się przeplatają. Mamy tutaj wątek główny i drugi, który jest opowiedziany w formie książki napisanej przez główną bohaterkę. Przyjemnie sie czytało.

Cześć, Kochani 🐝💙

Przedstawiam Wam bardzo dobry (w moim przekonaniu, oczywiście) debiut Katarzyny Kalisty - „Ostatni rozdział", którego byłam nieskrywanie ciekawa. I nie zawiodłam się.
Ciekawa jestem czy spotkaliście się z powieścią szkatułkową i czy lubicie ten typ powieści?
Tytułem wstępu zdradzę Wam, że mamy do czynienia z typem powieści, której fabuła składa się z odrębnych fragmentów, opowiadań, zaś połączenie ich daje całkowity kształt fabuły.
Autorka płynnie i sprawnie posługuje się schematami, wciągając Czytelnika w wydarzenia z przyszłości oraz teraźniejszości, które wzajemnie się przenikają.
Akcja toczy się w moim rodzinnym, ukochanym Krakowie, więc oczami wyobraźni przemieszczałam się znanymi mi ulicami. Chyba dlatego jeszcze bardziej spodobała mi się ta lektura 💣📚
Po rozwodzie Olga, główna bohaterka, wydaje książkę, której pisanie stało się pewnego rodzaju terapią dla niej i próbą uporządkowania przeszłości.
Jeden z egzemplarzy wysyła do swojego pierwszego partnera, Ralfa. W momencie, kiedy mężczyzna rozpoczyna lekturę, przenosimy się do świata bohaterów. Ta opowieść wywołuje we mnie różne emocje, choć łapię się na tym, że odczuwam złość na zachowanie Oli, młodej mamy, stojącej przed ważnym wydarzeniem, ślubem. Kobieta bowiem rozpamiętuje o wiele starszego od siebie partnera, który pozostawił ją z dnia na dzień. Kobieta jednak decyduje się na konfrontację po latach. Jak zakończą się jej perypetie? Lubię sięgnąć po książkę, w której rządzą kobiece rozterki, pragnienia, obawy. Wszystko to otrzymałam.

Cześć, Kochani 🐝💙

Książka w książce. Główną bohaterką jest Olga, która podczas terapii napisała książkę i to właśnie nią poznajemy, czytając "Ostatni rozdział".
Dla mnie książka była lekka i niezobowiązująca. Zaliczyłabym ją do książek z rodzaju odskocznia. Czy od codziennego życia czy od bardziej wymagającej lektury.
Olę, bohaterkę Olgi, poznajemy bardzo dokładnie. Jej przeszłość, teraźniejszość, zachowania i mechanizmy obronne. Wszystko to dostajemy. Jednak, co pozostawia we mnie odrobinę żalu i może nawet frustracji to to, że Ola nie jest całkowitym odzwierciedleniem Olgi, a o niej samej wiemy tak naprawdę, niewiele. Występuje głównie w początkowych i końcowych rozdziałach. Czuję niedosyt, chciałabym poznać jej opowieść.
Samo zakończenie jest dla mnie takie nijakie. Nie wywołało we mnie żadnych emocji prócz "Co? To tyle? Jak to".
Poleciłabym? Temu, kto czyta hurtowo, tak. Jakościowo, nie.

Olę, bohaterkę Olgi, poznajemy bardzo dokładnie. Jej przeszłość,...

1903

Bardzo to wszystko schematyczne, jeden rozdział o facecie, drugi o kobiecie i tak na zmianę, oczywiście czują do się miętę i tak to leci powoli i nudno; jakoś ostatnio nie mam cierpliwości do tak przewidywalnych i schematycznych fabuł, przerwałem lekturę dosyć szybko.

Ta powieść jest babska do kwadratu, ale nie dajcie się zwieść, bo męskie sylwetki są tutaj tak samo kuszące. 🔥

Kasia zbudowała dwie soczyste postaci kobiece i narysowała swoimi słowami dwóch niezwykle elektryzujących mężczyzn. W tej powieści kipi kobiecością i testosteronem. Do tego znakomicie przeplotła dwie historie narracyjnie w taki sposób, że czytelnik w ogóle się nie gubi, a chce brnąć z bohaterami wciąż dalej i dalej.

Ode mnie dodatkowy plus za mocno rozwinięty wątek tłumaczenia literackiego - opis pracy tłumacza osadzony w uroczej krakowskiej biuro-kawiarni.😍

I wiecie, co jest w tym wszystkim najlepsze? Czytając, chcecie być w domu głównych bohaterów, iść z nimi na imprezę, kłócić się z ich rodzeństwem, wreszcie - napić się z nimi kawy między książkami.☕📚

W moim przekonaniu to obowiązkowa pozycja dla tłumaczy i miłośników literatury.‼️

Powieść Katarzyny Kalisty dość długo czekała na mojej półce, jednak w obecnej chwili uznaję to po prostu za czas “dojrzewania” do tej lektury. Niedawno naszła mnie ochota na przeczytanie dobrej powieści obyczajowej, więc mój wybór padł właśnie na Ostatni rozdział. Czy była to tak dobra powieść, jak mówią/mówiły recenzje? No cóż, na to pytanie odpowiem poniżej.

Olga przeżyła w swoim życiu prawdziwą miłość. Jednak to, co miało być trwałe, okazało się złudne. Teraz kobieta pragnie rozliczyć się z przeszłością i mężczyzną, który złamał jej serce. Postanawia napisać książkę, która pomoże jej zrozumieć, dlaczego nie potrafi zbudować trwałego i dobrego związku. W taki oto sposób na światło dzienne wychodzi Germanicus – historia Oli, właścicielki małej księgarni/kawiarni i tłumaczki. Kiedy kobieta godzi się wyjść za swojego partnera, jej spokojne życie zostaje zburzone przez telefon byłego kochanka. Chce on wyjaśnić, dlaczego zostawił Olę i zerwał wszelki kontakt. Ola postanawia wysłuchać jego tłumaczeń. Zarówno Ola i Olga postanawiają stanąć oko w oko z przeszłością - jaki wpływ będzie to miało na ich życie?

Pierwsze strony tej historii nie napawały mnie zbyt dużym optymizmem - przyznaję to szczerze. Choć bardzo chciałam poznać losy Olgi i Oli, to jakoś nie potrafiłam się wciągnąć w tę powieść. Z czasem jednak, gdy wyłączyłam myślenie i skupiłam swoją uwagę całkowicie na tej książce, zaczęłam zauważać, jak bardzo ta historia jest złożona i jak jednocześnie sprawia, że nie potrafię się od niej odciągnąć.

Główna bohaterka Ostatniego rozdziału, czyli Olga, została wykreowana naprawdę ciekawie. Jest to kobieta, która znalazła w sobie na tyle siły i odwagi, by nie tylko stawić czoła swojej dawnej miłości, ale i by rozwikłać zagadkę, dlaczego nie potrafi zbudować zdrowego związku. Już sama ta kwestia wydała mi się szalenie ciekawa, no bo umówmy się - nie każdy byłby w stanie stwierdzić coś takiego i raczej zrzucałby całą winę na drugą stronę. Olga tak nie zrobiła i za to jestem autorce wdzięczna.

Ola, która odegrała główną rolę w Germanicusie, wzbudziła we mnie z kolei bardzo sprzeczne uczucia. Z jednej strony irytowała mnie swoim brakiem zdecydowania i taką przesadną niezależnością i pragnieniem pokazania, jaka to ona nie jest silna. Oczywiście, byłam w stanie zrozumieć jej postępowanie, ale nie zmieniło to faktu, że bywało to denerwujące. Z drugiej jednak strony postać ta wzbudziła we mnie coś na kształt podziwu – bo nie każdy byłby w stanie wysłuchać osoby, która dosłownie złamała temu komuś serce.

Katarzyna Kalista zastosowała tutaj bardzo ciekawy zabieg. Umieściła w książce drugą książkę, gdzie nie zostało to rozmieszczone na wszystkie strony, a umieszczone w konkretnym odcinku – historia Oli zajęła jakieś dwieście trzydzieści stron całej książki, co myślę, że stanowi naprawdę ciekawą informację. Jednym może ten zabieg przypaść do gustu, drudzy stwierdzą, że to marnowanie miejsca. Co kto woli – mnie taki stan rzeczy bardzo przypadł do gustu. Germanicus, który zajął właśnie te ponad dwieście stron, otrzymał dość specyficzne zakończenie. Niby wyjaśniające wszystko, a jednak niezamykające tej historii do końca. Czy kiedyś dowiem się, jak skończyła się historia Oli? Mam nadzieję, że tak.

Ostatni rozdział to pozycja, która zdecydowanie nie spodoba się wszystkim. Ci, którzy nie są fanami umieszczania w jednej historii drugiej, opowiadającej o kimś zupełnie innym, mogą czuć rozczarowani. Jednak ci, którym nie przeszkadza coś takiego, z pewnością z ciekawością zagłębią się w historie Olgi i Oli - dwóch kobiet, które teoretycznie dzieli wszystko, ale łączy naprawdę dużo. Ja jestem pod ogromnym wrażeniem i na pewno będę sięgać po inne powieści Katarzyny Kalisty.

Olga...

Jest to udany przyjemny debiut, książka w książce. Główna bohaterka Olga rozstaje się z mężem i przeżywa ciężki okres. Na dobra sprawę czuje, że nie rozliczyła się z przeszłością. Przed laty została porzucona przez starszego od siebie mężczyznę. To była piękna młodzieńcza i szalona miłość. Gdy Ralf ją zostawia, dziewczyna jest zdruzgotana i rozczarowana, pozostaje bez odpowiedzi "dlaczego?". Postanawia spisać to wszystko co ją dręczy i tak powstaje Germanicus, książka, której główna bohaterka Ola przechodzi podobne perypetie. Obie dziewczyny chcą na dobre zamknąć drzwi za dawną miłością, a dokonać tego mogą tylko stając z problemem twarzą w twarz.
Powieść jest lekko i przyjemnie napisana, czyta się z zaciekawieniem. Osobiście bardziej zainteresowała mnie historia Oli. Złudnie sielankowe i urocze karty z z życia z czasem odsłaniają smutne przeżycia i wciąż piekące w sercu wspomnienia. Jedna pochopna decyzja burzy doskonały plan... Kibicowałam Olce i wierzyłam, że w końcu osiągnie pełnię szczęścia.
Historia ma w sobie wiele smutku, ale czy kończy się happy endem...?
Troszkę jestem niepocieszona rozwojem wydarzeń w życiu Olgi. Miałam nadzieję, że wydarzy się coś zupełnie innego, liczyłam, że inaczej rozda karty.
Myślę, że każdy czytelnik może sobie dopowiedzieć zakończenie po swojemu i dopisać ten ostatni rozdział.
Osobiście gorąco polecam lekturę na spokojny wieczór.

• Recenzenckie
  • Przeczytane w 2020