Alkoholowe dzieje Polski. Dwie okupacje 1939-1945

2020-10-27
2020-10-27
9788382020519
Alkohol Okupacja Historia Polski

Kolejny zbiór wiedzy o historii Polski i kolejna analiza, tym razem oblicze pijanego człowieka w warunkach wojennych. Przykłady często dosadne i przykre ale czasami brawurowe i heroiczne.

Jak zwykle super. Mnogość ciekawych szczegółów

Jak zwykle super. Mnogość ciekawych szczegółów

Nietypowa to dość książka, zważywszy na tematykę i okres, jakiego dotyczy, czyli dwie okupacje w latach 1939-1945. Genialne, naprawdę genialne, że ktoś wpadł na pomysł takiej książki historycznej. Ba, cyklu książek historycznych. To nie pierwsza publikacja Besali z serii “Alkoholowe dzieje…”. Przed nami czwarta odsłona przyglądająca się losom Polski przez pryzmat alkoholu.

...

Więcej na:

#klubrecenzentank

„W tysiącletniej historii Rzeczypospolitej czasy II wojny światowej oraz okupacji niemieckiej i sowieckiej to najcięższe chwile. Naród polski po raptem dwudziestu latach niepodległości znów utracił wolność. Tym razem został postawiony w sytuacji krańcowej: miał zostać wyniszczony przez hitlerowskie Niemcy lub roztopiony w sowieckiej rzeczywistości łagrów i przesiedleń”.

To bardzo nietypowy sposób dotknięcia naszej historii, który z pewnością doskonale trafi do odbiorcy, głęboko zapadając w jego pamięć i świadomość. Szczególnie, iż będziemy mieli okazję spojrzeć na dramatyczną historię naszego narodu lat 1939-1945 z dość oryginalnej, bo alkoholowej, perspektywy.

Opowieść o alkoholowych dziejach Polski jest jednak, tak naprawdę, opowieścią o samej Polsce i Polakach XX wieku, którzy nagle, chcąc tego czy nie chcąc, znaleźli się na kolejnym historycznym zakręcie.

Zetkniemy się z okupacyjnymi realiami (najpierw hitlerowskimi a potem sowieckimi) oraz tym jak przekładały się one na życie (społeczne, polityczne, kulturowe, ekonomiczne, militarne, moralne i inne) naszych rodaków, odkrywając przy okazji ich często skomplikowane i pogmatwane, wojenne życiorysy. A będzie o czym pisać gdyż wysoko (oraz nisko) procentowy trunek powiedzie nas od słynnych warszawskich restauracji, kultowych i chętnie odwiedzanych lokali czy teatralnych bufetów, przez brudne i odpychające knajpy, rozwalające się bary, kamieniczne bramy biedniejszych, miejskich dzielnic aż po przesiąknięte zapachem taniego samogonu wiejskie chałupy, karczmy i stodoły. Przez Polskę, komunistyczną Rosję, Niemcy, Francję, Wielką Brytanie, Włochy, Bliski Wschód i szereg innych miejsc, gdzie dotarł polski uchodźca i polski żołnierz wraz z jego słowiańskim zamiłowaniem do wszelkiej maści alkoholu

Jest to również, niestety, obraz tego jak ludzie owego, ponurego, czasu przy pomocy alkoholu radzili sobie ze straszliwą traumą wojny, niepewnością jutra, brutalnością, okupacyjnym okrucieństwem, strachem o siebie i swoich najbliższych oraz ogromem dokonanych zniszczeń, masowych zbrodni i mordów.

Szerokie historyczno –polityczne tło, podparte iście tytaniczną, archiwalną pracą, ogromna wiedza, szeroka perspektywa, różnorodność i wnikliwe podejście do tematu, powoduje iż otrzymamy dzieło, bez wątpienia, ważne z historycznego i poznawczego punkty widzenia. Przeplatane, dodatkowo, licznymi (co zrozumiałe i w pełni uzasadnione) wspomnieniem, relacjami świadków, opisami miejsc i zdarzeń, wieloma ciekawostkami oraz anegdotami.

Ten wspaniale odmalowany kawałek naszej trudnej i tragicznej historii najnowszej znakomicie trafi do czytelnika również dzięki prawdziwie literackiemu kunsztowi pisarza, gawędziarskiemu zacięciu, przystępności języka i świetnej narracji, która powoduje iż lektura, mimo swych znacznych rozmiarów, zupełnie nas nie nuży.

Nie sposób pominąć znakomitej oprawy edytorskiej (duży ukłon w stronę Wydawnictwa Zysk i S-ka) charakteryzującej się porządną, twardą oprawą, profesjonalnym zszyciem, dobra jakość papieru i druku czytelną czcionka.

Książkę Jerzego Besala „Alkoholowe dzieje Polski. Dwie okupacje 1939-1945” jest, bez wątpienia, lekturą warta polecenia.

To...

Jerzy Besala nieodmiennie zachwyca. "Alkoholowe dzieje Polski" to książka wciągająca, miejscami bardzo szokuje. Pomimo ogromu stron, czyta się wyśmienicie. Jednak nasuwa się smutna refleksja – gdyby nie alkohol, wiele brawurowych akcji czy wydarzeń w dziejach Polski, nie miałoby miejsca. Niemniej książka pozwala zrozumieć, jak spożywanie "napojów wyskokowych" pomagało przetrwać ten trudny wojenny czas, nie tylko Polakom, choć to głównie z naszej perspektywy pisał Autor, ale i Anglików, Niemców czy Sowietów.
Jerzy Besala, poza świetnym pomysłem na książkę, musiał poświęcić zbieraniu materiałów szmat czasu. Należy mu się za to ogromny, naprawdę ogromny szacunek. Byłem pod wrażeniem pewnych faktów, które zmieniły mój obraz postrzegania takiej instytucji, jak choćby wojsko. Szczerze, bardzo się zawiodłem, że Polacy tak bardzo ulegali swoim nałogom. W jakimś stopniu rozumiem stres jaki przeżywali, i że musieli go w jakiś sposób odreagowywać. Ale nie podoba mi się, że robili to kosztem zwykłych ludzi, tych, których mieli bronić... Wstyd mi trochę, i tyle. Fakt, pili nie tylko Polacy, jednak książka Besali rozwiała resztki mitu, który zawsze miałem gdzieś z tyłu głowy. Już nie wierzę, że polscy żołnierze byli tymi niewzruszonymi herosami, o nieskazitelnych rysach charakteru (no może poza Janem Karskim) – bo nie byli. Zadziorni, niepokorni, nonsalanccy tam, gdzie takimi być nie powinni.
Z "Alkoholowych dziejów Polski..." dowiecie się jak polscy żołnierze wykradali ludziom jedzenie. Jak rozkradali magazyny z żywnością, a przede wszystkim z alkoholem. Poznacie wiele faktów, jak na rauszu, ci rzekomo niezłomni, bali się podejmować decyzje. Zobaczycie jak często uciekali od świadomych wyborów. Zdaję sobie sprawę, że Autorowi nie chodziło tylko o to, ale osobiście najbardziej mnie to dotknęło. Ale co zrobić, w czasie wojny dziczeją i tak już dzikie obyczaje. A wierzcie mi, polscy oficerowie nie należeli do elity, na pewno nie kulturalnej, jeszcze przed rozpętaniem wojny. Ale o tym, poczytajcie sami.
Jerzy Besala w świetny sposób oddał również nastroje i obyczaje naszych okupantów i naszych sojuszników. Libacje, orgie, przekręty, i to po obu stronach konfliktu. Wiele z tego, co przytoczył Autor potwierdza to, o czym opowiadały moje babcie. Zwłaszcza fakt, że żołnierze niemieccy i sowieccy z pierwszej linii frontu, okazywali się być lepszymi ludźmi, niż ci, którzy podążali za nimi. "Pierwszoliniowcy" byli bardziej uporządkowani, oczywiście nie wszyscy, jakby bardziej ludzccy, bardziej ucywilozowani; ci z dalszych linii, ewidentnie pozwalali sobie, wręcz lubowali się w bestialstwie na niewyobrażalną wręcz skalę. Momentami, miałem wrażenie, że to wszystko, o czym pisze Besala, to wytwór jakiegoś potwornego koszmaru. Niestety, wszystko miało miejsce w rzeczywistości.
Każdy z rozdziałów czegoś uczy. Niemniej jeden jest naprawdę niesamowity. Mnie spodobał się rozdział 21 – "Miłość w czasach zarazy". Opowiada on o trudnych kontaktach polsko-niemieckich, z naciskiem na miłość, trudną miłość. Przecież wojna to nie tylko dramaty, choć jest ich taki ogrom. Czasem zdarza się również coś głębszego, co łączy okupanta z podbitym. Wiele fragmentów przytoczonych przez Besalę, opowiada również o tym, jak niektórzy poświęcali siebie, swą duszę i ciało, zwłaszcza kobiety, tylko po to, aby zdobyć informacje, które pomogą kogoś uratować. Nasza wieczna dusza polska – ojczyzna ponad wszystko. Nie wiem, czy byłbym zdolny aż tak bardzo się poświęcić lub zrozumieć, że ktoś z moich bliskich taką ofiarę składa na ołtarzu Polski. A może... obym nigdy nie musiał się przekonać.
Słowem gorąco polecam wam tę pozycję. I ostrzegam – na pewno zmieni wasze postrzeganie II wojny światowej i naszej słowiańskiej, ułańskiej fantazji i honoru. Co gorsza, pożałujecie, że nie czytaliście poprzednich trzech części cyklu. Ja żałuję bardzo, i już wiem, co przyniesie mi święty Mikołaj w prezencie. Pozdrawiam.

"Książkę otrzymałem/otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl"

Ta cegiełka to niesamowita skarbnica wiedzy. Fakt, wielu z was powie zapewne, po co komu książki, kiedy wszystko jest w internecie.. Jednak jeśli są osoby takie jak ja, które lubią historię a za razem nie lubią szperać w internecie, to zachęcam do sięgnięcia tej książki, ponieważ autor stworzył niesamowitąhistorię, przelał na papier ogrom wiedzy i znalazły się tutaj takie rzeczy o jakich nawet w szkołach nie uczyli. Mimo ogromnej ilości stron książkę czyta się bardzo szybko i ku mojemu zdziwieniu bardzo ona wciąga.
Myślałam, że będąto po prostu suche fakty, o których wszyscy wiedzą, ale nie tym razem. To naprawdę porządnie napisana książka z ogromną skarbnicą wiedzy, którą bardzo serdecznie polecam.

Historię opowiedzieć tak, że czytający nie będzie mógł się od niej oderwać - to wielka sztuka. Miałam różnych nauczycieli od tego przedmiotu, jedni byli lepsi, drudzy gorsi, jedni mieli pasję, drudzy nie, dlatego wiem, jak ważne jest spotkać na swojej drodze kogoś, kto nie tylko pracuje, ale i kocha to, co robi i tą miłością zaraża.
Refleksja ta naszła mnie w związku z lekturą "ALKOHOLOWYCH DZIEJÓW POLSKI dwie okupacje 1939-1945" Jerzego Besali. Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy jaką wykonał autor, należą mu się wielkie brawa. Wpadł na genialny pomysł, by ALKOHOL uczynić sposobem na opowiedzenie historii, pretekstem do snucia opowieści. Dzięki temu poznajemy losy naszego narodu z nieco innej perspektywy. Przyglądamy się heroicznym zmaganiom Polaków pod Westerplatte, lecz zaglądamy głębiej, niemalże do dusz tych, którzy minęli. Widzimy okrucieństwo i wielkie pijaństwo sowietów. Zaglądamy do kieliszka niemieckim okupantom, ale i pijemy za zdrowie naszych bohaterów, chłopców i dziewcząt, którzy mimo ciągłego strachu, życia w cieniu śmierci radzili sobie i walczyli z wrogiem. Uwielbiam rozdział 6 z VII części NA RÓŻNYCH FRONTACH pt. "Wlać messerschmitta", w którym Jerzy Besala ukazuje nam waleczność Polaków w Bitwie o Anglię. Ach co to się działo! Jacy piękni to byli chłopcy, jacy odważni i szlachetni... prawdziwi dżentelmeni, za którymi Angielki szalały, bo nikt tak nie całował, jak Polacy. Byli też nieznośnie uparci, zadziorni i niepokorni - ale to już chyba cechy narodowe i z nich również należy być dumnym, bo bez tego najpewniej nie ustrzeliliby w powietrzu tylu Szwabów.
Lecz gdzie ten ALKOHOL? - zapytacie. Spokojnie, jest i alkohol, bo tytułowy "messerschmitt", to dość specyficzny drink, który każdy nowo przybyły do polskiego dywizjonu 316 musiał w siebie wlać. Chcecie przepis? Już podaję : "do wielkiej szklanicy wlewano kolejno whisky, gin, porto, sherry, przeróżne likiery, całość doprawiano mocnym piwem". Chcecie wiedzieć iloma językami mówił ów nieborak po wypiciu tego koktajlu i jak to się najczęściej, jeśli nie zawsze dla niego kończyło? Ja wam tego nie napiszę - musicie sami o tym poczytać, ale zdradzę tylko, że jest ciekawie.
Z wypiekami na twarzy czytałam również rozdział 21 części II OKUPACJA NIEMIECKA pt. "Miłość w czasach zarazy". Nie jest to wcale miłość romantyczna, choć taka też bywała w tym trudnym czasie, ale są to opowieści trudne, niektóre z obozów, niektóre z ulicy, jest też jedna zabawna, którą podzielił się z szerszą publicznością Jeremi Przybora. Wstrząsnęły mną te historie, z których wyłania się smutny, ale i pełen wiecznej nadziei obraz POLSKI - ojczyzny, matki, za którą oddać życie, to honor.
Ogromnie żałuję, że nie mam wszystkich tomów z tej serii (ALKOHOLOWE DZIEJE POLSKI),a wyszły, poza opisywanym, już trzy. Znajdziecie tu ogrom opowieść, od których naprawdę nie sposób się oderwać. To o wiele, wiele lepsze niż fikcja! Bardzo się cieszę, że ta książka trafiła do mnie i że mogłam sobie ją spokojnie podczytywać. Wielkie przedsięwzięcie, na jakie porwał się Jerzy Besala - wyszło mu znakomicie. Kłaniam się w pas!

REWELACJA
tom IV
seria ALKOHOLOWE DZIEJE POLSKI
Wydawnictwo Zysk i S-ka

Refleksja ta naszła mnie w związku z...

• Polska
  • Mam