Najnowsze artykuły
Artykuły
Wygraj warsztaty z Igorem Brejdygantem, autorem książki „Splątanie”LubimyCzytać1Artykuły
„Doktor Woliński”: miłość na uniwersytecieSonia Miniewicz1Artykuły
Kalendarz wydarzeń literackich: grudzień 2023Konrad Wrzesiński1Artykuły
Teraz Elon Musk, a kto następny? Znamy plany Waltera IsaacsonaLubimyCzytać2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Julian Bennett

2
7,3/10
Pisze książki: historia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,3/10średnia ocena książek autora
32 przeczytało książki autora
29 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraNajnowsze opinie o książkach autora
Trajan. Optimus Princeps. Julian Bennett 
6,9

Ostatni z wielkich wojowników Rzymu. Trajan posiadał wszystko, czego można wymagać od wybitnego władcy: był świetnym dowódcą oraz administratorem, potrafił doskonale kreować swój wizerunek jako Optimus Princeps. Pamięć o nim wywierała tak silne wrażenie, że nawet po upadku Imperium, wśród niechętnych co do zasady tradycjom pogańskim chrześcijan, zostało dla niego "wymodlone niebo" - przez samego papieża Grzegorza! W swoich czasach Trajan również zachwycał. Szczególnie tzw. Plebs frumentaria, czyli polityczny elektorat otrzymujący od władcy dary. Jeśli dodamy do tego - jak to ujął autor - iż Trajan "Wiedział, że jego niekwestionowana władza skutecznie opiera się przede wszystkim na dwóch filarach: annona i spectacula, rozdawnictwie zboża i pokazach, słowem: korzyściach i przyjemnościach, zamiast na bardziej poważnych sprawach państwowych", to łatwo możemy przez to antycypować już bliższe nam czasy. Biografia wiele zyskuje przez to, że autor celuje w archeologii. Szeroka baza źródłowa, szczegółowa jej interpretacja, a także umiejętne poruszanie się przez Bennetta po kilku dziedzinach nauki, dają pospołu ciekawy obraz walecznego Antonina. Książka z pewnością zadowoli każdego konesera antyku.
Trajan. Optimus Princeps. Julian Bennett 
6,9

Panowanie Trajana to czas słabo naświetlony przez historiografię antyczną. Współcześni badacze podejmujący się pisania na ten temat muszą sobie radzić w oparciu o ułamkowe w swym charakterze źródła. Julian Bennett poradził sobie jednak bardzo dobrze z tym niełatwym zadaniem. Kompetentnie i w sposób interesujący opisał życie i czasy Trajana. Wyszedł od sytuacji Cesarstwa w drugiej połowie I wieku, przedstawił na tym tle dojście do znaczenia rodu Ulpiuszów, a potem karierę samego przyszłego cesarza. Bennett nie pisze biografii Trajana sensu stricto, bo równorzędnym bohaterem jest tu państwo rzymskie na początku II wieku. Autor omawia kulturę tego okresu, politykę wewnętrzną, architekturę (tu na czoło wybija się Forum Trajana) i oczywiście dwie wojny: dacką i partyjską. W sumie mamy tu do czynienia z bardzo dobrą syntezą, która uzupełnia lukę w dotychczasowej literaturze przedmiotu dostępnej - czy raczej niedostępnej - po polsku. Na pewno należy pochwalić wydawnictwo Napoleon V za przybliżenie wielu wartościowych prac zachodnich polskim czytelnikom.
Muszę jednak bardzo negatywnie ocenić przekład dokonany przez dwóch młodych, acz skądinąd akademickich historyków związanych z UW. Pomijając już trochę dziwny sposób przyjęcia pisowni nazw własnych (jak najbliżej oryginału, co w sumie zostało zrobione niekonsekwentnie, a już zwłaszcza przypadku nazw greckich, bo choć Tłumacze zrobili z Pyrrusa Pyrrhosa, to już w przypadku Filostrata mamy Filostratusa, więc formę na pewno nie grecką),popełnili masę błędów. Przede wszystkim mnóstwo jest literówek w nazwach własnych, wyjątkowej niekonsekwencji w kwestii rodzajów wyrazów łacińskich. Są też liczne przykłady niezrozumienia sensu zdania, np. w sprawie Plotyny wchodzącej do pałacu... Do tego pojawiają się potworki językowe w stylu "homonimiczny pradziadek", "afirmacja dystynkcji społecznych". Trajan przechodzi nawet menopauzę! Zabrakło kontroli nad tym tekstem ze strony filologa klasycznego i jakiegoś polonisty, który by wyczyścił tego typu rzeczy.
Tomasz Babnis
P.S.
Szkoda, że takie lapsusy psują bardzo skądinąd udaną publikację. Więcej na temat błędów napisałem na forum: http://www.historycy.org/index.php?act=ST&f=463&t=121727&st=75#