Okładka książki Państwo czy rewolucja. Polscy komuniści a odbudowanie państwa polskiego 1892–1920 Andrzej Friszke
Andrzej Friszke Wydawnictwo: Krytyka Polityczna Seria: Seria Historyczna [Krytyka Polityczna] historia
historia
Seria Historyczna [Krytyka Polityczna]
Krytyka Polityczna
2020-09-11
2020-09-11
historia polski komunizm

Okładka książki Zawód: historyk Andrzej Friszke, Jan Olaszek, Tomasz Siewierski
Zawód: historyk Andrzej Friszke, Ja...
Okładka książki Dwie epoki. O celach w polskiej polityce zagranicznej 1918–1939 i 1989–2015 Andrzej Friszke, Marek Kornat, Ryszard Stemplowski
Dwie epoki. O ... Andrzej Friszke, Ma...
Okładka książki Psychologia Okrągłego Stołu Andrzej Friszke, Janusz Grzelak, Mirosław Kofta, Adam Leszczyński, Wiktor Osiatyński, Janusz Reykowski
Psychologia Ok... Andrzej Friszke, Ja...

Jedna z lepszych książek historycznych na temat "lewej" strony politycznego konfliktu. Mnogość postaci, wydarzeń oraz szerokość opisu może być przytłaczająca, jednak właśnie tego czytelnik zainteresowany tematem oczekuje od historyka tego kalibru. Polecam gorąco każdemu zainteresowanemu historią ruchów lewicowych.

Bardzo dobra praca, pisana rzetelni i z licznymi odniesieniami do źródeł. Miejscami nierówna - szerzej opisane początki ruchu podczas gdy wiele zagadnień z okresu po roku 1918 niestety potraktowanych pobieżnie. Aż prosi się w przyszłości o wydanie poszerzone dwutomowe.

Bardzo wyważona narracja.

Bardzo wyważona narracja.

Zachęcam do przeczytania recenzji:

Zachęcam do przeczytania recenzji:

Bardzo dobra praca, monografia historyczna warta polecenia zainteresowanym dziejami lewicy, choć siłą rzeczy jest to również opowieść o mozolnym odradzaniu się państwa polskiego i jego struktur po latach niewoli. Już na samym wstępie autor słusznie konstatuje, że popularna ostatnimi laty narracja historyczna (ta płynąca z kręgów władzy i ze środowisk z nimi związanych)znacząco zniekształciła prawidłowe rozumienie historii i zachodzących w niej procesów. Dzięki tej właśnie narracji (popularnie określanej nieszczęśliwym mianem "polityki historycznej") i przy coraz bardziej rozpowszechnionej bierności intelektualnej naszych czasów Piłsudski uchodzić może za państwowego i konfesyjnego konserwatystę (sam słyszałem kilka wypowiedzi na temat jego rzekomo głębokiej religijności),a dzieje się tak dlatego, że lewicowość jego starannie ukryto za obrazem pogromcy bolszewików, który dla celów propagandowych, co tu kryć, nadaje się zdecydowanie lepiej. Pamiętając o tym,że - jak mawiał nie(świętej) pamięci prokurator generalny Związku Sowieckiego Andriej Wyszynski - "historia jest polityką projektowaną wstecz", warto o pewnych sprawach myśleć wbrew wyuczonym i wpajanym nam schematom i nie opowiadać się po stronie uproszczeń tam, gdzie widoczne są złożoność i skomplikowanie.
Nie jest to jednak książka o Piłsudskim, choć tu i ówdzie postać Marszałka wybija się na pierwszy plan. Zgodnie z tym, co zostało już napisane, jest to historia ruchu lewicowego w różnych jego odłamach. Czytelnik otrzymuje w miarę pełny obraz tworzenia się polskiej lewicy w jej odmianie niepodległościowej i reformistycznej (PPS - Frakcja Rewolucyjna) oraz komunistycznej i rewolucyjnej (SDKPiL, PPS - Lewica). Z konieczności trochę tu powtórzeń, zwłaszcza z Leszka Kołakowskiego. Nie sposób jednak napisać na nowo historię lewicy nie posiłkując się "Głównymi nurtami marksizmu" tego ostatniego, które dla pragnących zrozumieć świat polityki powinny być lekturą obowiązkową. Stronnictwo Narodowo-Demokratyczne na kartach tej książki gości raczej rzadko i to głównie w kontekście jego stosunku do Żydów i Rosji. Rzecz jest dobrze napisana, także pomimo dość trudnego i wymagającego tematu czyta się ją stosunkowo łatwo. Polecam spragnionym prawdziwej wiedzy historycznej. Zagorzali sympatycy twórczości niejakiego Piotra Zychowicza będą zawiedzeni, choć oni po taką książkę i tak pewnie nie sięgną.

• 02. Epub?
  • Nie mam i chcę przeczytać [Historia]