Wojna i praca

2013-01-01
2013-01-01
20 min.

Na półkach: , , , , , ,

„Potrzeba jest mocniejszą od nienawiści; praca — lepszą od najkorzystniejszej wojny”.

Znów trafiłam na perełkę na chmuraczytania.pl. Ale to w końcu Prus, prawda? Nazwisko mówi samo za siebie. Doskonałe opowiadanie, które swój pierwodruk miało w „Kurierze Warszawskim” w 1903 roku.

Utwór należy raczej do fantastyki, ponieważ rzecz jest absolutnie wytworem wyobraźni autora. Na nieokreślonej wyspie na Oceanie Spokojnym, w nieokreślonych czasach żyje tam społeczeństwo złożone z kilku ludów. Czytając ten utwór od razu przypomina się dzieło Tomasza Morusa, bo i tutaj Prus zawiera studium idealnej niemal społeczności.

Nie bez perturbacji, wzajemnych niesnasek, a nawet krwawych wojen, opisywane ludy potrafią zorganizować efektywną współpracę opartą na korzystnej wymianie handlowej, rozwoju techniki i maksymalnym wykorzystaniu swojego potencjału. Z wyspy, która tylko w połowie jest przyjazna i bogata w żywność i surowce tworzą znakomite miejsce do życia i uczą się wykorzystywać wszystkie jej atuty. Doskonale pokazana została wartość tradycji i przywiązania do kultury, które jednak w starciu z głodem i chorobami stają się bezużyteczne. Mieszkańcy wyspy stawiają zatem na rozwój techniki uprawy i hodowli, wydobycie surowców i opanowanie chorób, by zapewnić powszechny dobrobyt i nie doprowadzić do upadku swojej cywilizacji. To nie wojna i nienawiść decydują o rozwoju, ale praca i wynalazki.

Nawet mając podstawową wiedzę z historii literatury od razu można doszukać się oczywistych związków treści tego opowiadania z pozytywizmem i jego sztandarowym hasłem "pracy u podstaw".
Doskonałe.

• Bolesław Prus
  • Nowele, opowiadania
  • Klasyka
  • Wersja PDF

Dodaj cytat z książki Wojna i praca