Kepler62. Część pierwsza: Zaproszenie

Okładka książki Kepler62. Część pierwsza: Zaproszenie Timo Parvela, Bjørn Sortland
Okładka książki Kepler62. Część pierwsza: Zaproszenie
Timo ParvelaBjørn Sortland Wydawnictwo: Widnokrąg Cykl: Kepler62 (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Kepler62 (tom 1)
Kutsu
Widnokrąg
2020-05-26
2020-05-26
9788395732027
Iwona Kiuru

Świetna powieść dla dzieci i nie tylko. Wiele odniesień do popkultury i ciekawy koncept fabularny.

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Jak na książkę raczej dla młodszych wywarła na mnie ogromne wrażenie. Inteligentna i ukazująca interesujący świat. Myślę jednak, że po przeczytaniu całej serii docenię ją jeszcze bardziej.

Jakie to było fajne! Jestem pod ogromnym wrażeniem, jak tak krótka książka, skierowana teoretycznie do dzieci, tak mnie wciągnęła. Ma zaskakująco dużo treści, cudownych bohaterów, a te ilustracje... można na nie patrzeć godzinami.

Z uśmiechem na twarzy śledziłam poczynania dwójki braci, mocno im kibicowałam i nie raz uśmiechnęłam się pod nosem. Choć bardzo krótka, w ogóle nie czułam niedosytu, a wręcz przeciwnie. Choć jest to książka dla młodszego czytelnika, starszy również będzie się dobrze bawił!

Całość umieszczona jest w świecie, który do złudzenia przypomina nasz, ale coś się zmieniło i jest to niepokojące. Ari wspomina, ze za czasów dzieciństwa jego mamy wszystko było normalnie, wiec wyobraźcie sobie, że za 20, może 30 lat od dziś wszystko się tak drastycznie zmienia. Trochę przerażające.

Ja bawiłam się świetnie i jeszcze długo będę wspominać ją z uśmiechem.

Podobno książka skierowana do młodszych niż ja czytelników ( 😉 ),ale bardzo mi się podobała.
Co ciekawe, kilka razy przerwałam czytanie, zasmucona, aby pomyśleć.
Zdecydowanie jak największa ilość osób powinna ją przeczytać. Może być wskazówką, nauką, może zmieni czyjeś myślenie.

Pierwsza część serii zachęca do zapoznania się z kolejnymi pozycjami. Robi się ciekawie...

Co ciekawe, kilka razy przerwałam czytanie, zasmucona, aby pomyśleć.

Przyjemna, dużo obrazków, ale najlepiej od razu wsiąść droga część

Przyjemna, dużo obrazków, ale najlepiej od razu wsiąść droga część

1980

Świetna książka! Wydawałoby się, że dystopia to niekoniecznie dobry gatunek literacki dla dzieci. Motyw kurczących się zasobów naturalnych, głód, dzieci pozostawione bez opieki, rząd, który dokonuje "neuroregulacji" niczym u Orwella - no, coś strasznego. Ale fińskim twórcom udało się stworzyć taką opowieść, która z jednej strony ma swój mroczny klimat, a z drugiej - ma niezbędny ogranicznik grozy. Przez co książka jest niezwykle ciekawa, a fabuła wciąga jak dobry film, czy gra.

Nie bez znaczenia są ilustracje, które są świetnym uzupełnieniem opowiadanej historii, wręcz dopowiadają pewne elementy fabuły.

Naprawdę udany początek serii.

„Ludzkość wreszcie zrozumiała, że nie możemy już dłużej toczyć wojen i dewastować planety.”

Książka z pewnością uwiedzie dusze młodych odbiorców, zwabi do świata nasączonego fantastyką przyszłości, zaprosi do udziału w nietuzinkowej grze, wciągnie w cykl ekscytujących przygód, pozwoli nawiązać przyjaźń z niezwykłymi bohaterami. Właśnie takie tytuły sprawiają, że młodzi czytelnicy chętnie sięgają po książki, potęgują pragnienie oddania pasji czytania, dostarczają atrakcyjnej rozrywki i ciekawego materiału do refleksji. Warto podkreślić, że przygody otula mega sugestywna oprawa graficzna. Nie można oprzeć się ilustracjom Pasi Pitkänena, tworzą czarującą otoczkę, cudownie podsycają napięcie. Dlatego koniecznie chwyćcie książkę podczas wizyty w księgarni i przekonajcie się sami, co skrywają jej strony.

Podobało mi się to, że autorzy traktują czytelników z dwóch perspektyw, doskonale wyczuwają, czego oczekują od nich młodzi nastolatkowie i to im zapewniają, jednocześnie nie pozbawiają ich atrybutów wczesnej dorosłości, indywidualnej mądrości, umiejętności wyciągania wniosków. Swobodnie prowadzony dialog z czytelnikiem, pozostawienie przestrzeni do snucia wyobrażeń, umiejętne odwołanie się do emocji, zgrabne nakłonienie do luźnych rozważań. To niewątpliwie mocne atrybuty powieści. Jeśli cała seria będzie utrzymana w wybornym tonie i unikalnym klimacie, to będzie o niej głośno także wśród polskich miłośników nietuzinkowych opowieści.

Ziemia przeludniona, Europa pogrążona w suszy, miasta osunięte w mrok, syndrom przewagi starszego pokolenia, osierocone rodziny, dzieci pozostawione same sobie. Neuroregulacja mająca przynosić wymierne rozwiązania wykazuje duże skazy na wizerunku. Ludzkość w poszukiwaniu wolnych planet wysyła statki kosmiczne z misją badawczą. I wymarzona przez nastolatków gra komputerowa, krąży o niej mnóstwo niesamowitych domysłów, wabi ukryty tajemniczy wymiar. Tylko wybrańcom udaje się ją przejść. Czy należeć do nich będą bracia Ari i Joni? Czy zdobędą upragnione przez wszystkich tajne zagadkowe zaproszenie? Dokąd poprowadzi ich wyobraźnia? Pięknie ukazana miłość rodzeństwa, szacunek, zrozumienie, wzajemna pomoc. Ośmiolatek i trzynastolatek wplątują się niesamowite historie, podlegają osobliwym zbiegom okoliczności, dynamicznie odkrywają to, co zakazane. Sporo radości i przyjemności w poznawaniu książki.

bookendorfina.pl

Seria Kepler 62 to bardzo intrygująca historia, fantastyczna i surrealistyczna, a przy tym skrywająca w sobie problemy realnego świata. Opowieść prawi bowiem o tym, że jest nas za dużo na ziemi, nie dbamy o środowisko, przez co zmienia się klimat, że ludzie prowadzą za dużo wojen, a wszelkiego rodzaju bakterie stają się odporne na działanie antybiotyków. Ogólnie rzecz ujmując dzieje się źle i ludzkość zmierza w złym kierunku, przez co coraz częściej i coraz głośniej mówi się o zagrażającej nam zagładzie.

A skoro grozi nam wyginięcie, trzeba szukać ratunku i miejsca do życia gdzieś indziej, na innej planecie. I tym właśnie zajmują się bohaterowie książek Kepler 62 – przyznajcie więc sami, że to ciekawy pomysł na literaturę dziecięcą i niewątpliwie zmuszający do pewnych refleksji, które warto przedyskutować wraz z dziećmi.
...
Cała recenzja znajduje się na portalu W Roli Mamy -> https://wrolimamy.pl/recenzja/kepler-62-zaproszenie-i-odliczanie/

• Do biblioteki
  • Serie