Magiczny ekspres

Media Rodzina
2020-10-01
2020-10-01
Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska
literatura dziecięca magia przygoda tajemnica
Inne

Pociąg do przygody!

świetna książka, bardzo podobna do uniwersum Harry'ego Pottera z półki książek fantasy. Serdecznie polecam każdemu fanowi Pottera, fantastyki i nie tylko 💞

IG:ksiazki_wloczykija
Powieść, która przenosi do fascynującego i kreatywnego świata, gdzie pociąg nie jest tylko środkiem transportu, ale także szkołą magiczną na kołach. Książka ta łączy w sobie elementy młodzieżowego fantasy, tajemnicy i przygody, tworząc opowieść, która wciąga od pierwszych stron.

Główną bohaterką powieści jest Flinn, młoda dziewczyna, która desperacko próbuje odnaleźć swojego zaginionego brata, Jontego. Jej poszukiwania prowadzą ją na opuszczone i nieczynne dworce kolejowe, gdzie w pewnej nocy zjawia się tajemniczy pociąg. To jest początek jej niesamowitej przygody, która zabiera ją do Magicznej Szkoły na kole. Tam Flinn odkrywa, że magia i technologia łączą się w niezwykły sposób, a dzieci uczą się używać magii, aby napędzać pociąg.

Jednym z najmocniejszych punktów tej powieści jest świat, który autorka stworzyła. Pomysł na Magiczny Ekspres jako ruchomą szkołę jest nie tylko oryginalny, ale także fascynujący. Świat ten jest pełen magicznych istot, takich jak golemowie i strażnicy, a także intrygujących przedmiotów i technologii, takich jak lewitujące książki i kociołki na latających dywanach. Sturm wplata te elementy w sposób, który zachwyca i zachęca czytelnika do eksploracji kolejnych tajemnic tego magicznego świata.

Postać Flinn jest sympatyczna i łatwo jest się z nią utożsamić. Jej determinacja w odnalezieniu brata oraz jej zdolność do odkrywania magicznych tajemnic czynią ją interesującą i wyrazistą bohaterką. To, w jaki sposób Flinn rozwija swoje umiejętności i staje się częścią Magicznej Szkoły.

Książka jest pełna przygody, tajemnic i nieoczekiwanych zwrotów akcji. W miarę jak Flinn i jej przyjaciele próbują rozwikłać zagadki związane z Magicznym Ekspresem, czytelnik jest wciągany w wir emocjonujących wydarzeń. Elementy magii, nauki i przyjaźni są równomiernie rozmieszczone, co sprawia, że powieść jest zarówno wciągająca, jak i wzruszająca.

To opowieść, która zachwyci zarówno młodszych czytelników, jak i tych dorosłych, którzy cenią dobrze napisane książki fantasy. Anca Sturm stworzyła kreatywny i urzekający świat, w którym magia i technologia współistnieją. Ta książka to nie tylko przygoda, ale także historia o odwadze, przyjaźni i poszukiwaniu tożsamości.

IG:ksiazki_wloczykija

Główną bohaterką powieści jest Flinn, młoda dziewczyna, która desperacko...

Bardzo fajna i faktycznie trochę czuć tu klimat Harrego Pottera. Co prawda rozkręcała się wolno i dopiero w drugiej połowie wszystko nabiera tempa, ale i tak jest warta polecenia. Może to był nawet celowy zabieg autorki. Do mnie przemówiła. Bohaterów polubiłam. Z chęcią sięgam po drugi tom i oczekuję trzeciego.

Strasznie się wymęczyłam, strasznie mi się dłużyła i zupełnie mnie nie zainteresowała. Postacie były dla mnie dość słabo zarysowane, sama historia od początku niespecjalnie mnie porwała i już do końca nie potrafiła mnie zainteresować, bo wydawała mi się dość infantylna.

❤️Fabuła❤️
Brat Flinn, niejaki Jonte Nachtigall zaginął w dziwnych okolicznościach 2 lata temu, i do tego czasu nikt go nie znalazł. Ale dotarła do nich tajemnicza pocztówka z Uppsali, na której widniał luksusowy pociąg, którego widzi tylko Flinn. Dziewczynka pewnej nocy, przychodzi na zamknięty dworzec kolejowy, gdzie lubił przesiadywać jej brat.
Gdy zegar wybił późną godzinę, na torach pojawił się pociąg... Pociąg z pocztówki Jontego!
Niewiele myśląc, wchodzi do pociągu nie wiedząc, jak jej życie od tego momentu się zmieni...
🧡Moja opinia🧡
Według mnie książka jest wybitna, jako przygodówka.
Na początku nic się nie działo, ale nie szkodzi, ponieważ akcja rozpoczęła się dość szybko i sprawnie. Szczerze mówiąc, nie spodziewałam się takiego zakończenia.
Bardzo polecam !!!
💛O bohaterce💛
Bohaterka ma takie realne i zarazem nieprawdziwe życie, że od początku czuć do niej sympatię. Nie ma przyjaciół, co bardziej nas zachęca do wzięcia ją pod swoje skrzydła.
Nie ma zaufania do ludzi, bo rówieśnicy wyśmiewali się z jej ,,Ptasiego'' nazwiska Nachtigall, co z niemieckiego oznacza Słowika.
💚Zalety💚
Ta książka pomaga być niezależnym i pewnym siebie, co bardzo przydaje się w życiu. Mówi się: Podróże kształcą, a przecież książka jest o podróżach!
💙Wady💙
Na początku denerwowało mnie to, że Flinn skupia się wyłącznie na odnalezieniu brata. Taki pociąg, full wypas, a jej to nie obchodzi bo myśli tylko o Jontem. Przez to nie dałam 10 gwiazdek.
💜Czy to polecam?💜
Tak, szczególnie dzieciom w kategorii 9-13, bo bohaterowie właśnie tyle mają lat! Trzynaście :).
BARDZO ZACHĘCAM DO PRZECZYTANIA!

❤️Fabuła❤️
Gdy zegar wybił późną...

Nie oceniaj książki po okładce. Czasem sprawdza się lub nie. Czasem książka ma beznadziejną okładkę, a okazuje się genialna. Czasem wręcz przeciwnie - okładka jest wspaniała, zawartość zaś koszmarna.
Okładka,, Magicznego ekspresu '' Anki Sturm sugeruje tanie fantasy, co sprawdza się częściowo. W zamierzeniu miała być to fantastyka młodzieżowa z podtekstem społecznym, co spełnia się jedynie połowicznie.

Fabuła:
Nastoletnia Flinn jest prześladowana w szkole, zmaga się z biedą i nie może pogodzić się z zaginięciem starszego brata. Pewnego dnia na nieużywanej stacji pojawia się intrygujący pociąg. Dziewczyna gnana przeczuciem wsiada do tego, jak się okazuje,magicznego ekspresu.
Flinn wyrusza w międzynarodową podróż, podczas której spotka zarówno przyjaciół, jak i wrogów.

Zalety:
Temat biedy, gnębienia wśród rówieśników i przyjaźni, dobrze wykreowana główna bohaterka, nie przypominająca tych pewnych siebie,świetnie sobie radzących bohaterów literackich, oraz ładne opisy.

Wady:
Klasyczny model fabuły: przez całą książkę niewiele się dzieje, a pod koniec gwałtownie przyspiesza. Fiksacja bohaterki na punkcie znalezienia brata i często powtarzające się zdanie, że chciałaby być tak pewna siebie, jak inne Pawie.

Podsumowanie:
W moim odczuciu jest to lektura dość przeciętna, bardziej na wyluzowanie. Mimo wszystko sięgnę po następną część, ponieważ jestem ciekawa, co wydarzy się dalej. Irytuje mnie jedynie że wciąż nie wydano ostatniej części, mimo że jest pokazana z tyłu drugiego tomu.

Cudowna książka😀 Calkowicie w moim klimacie, zabawna, interesująca, błyskotliwa. Kilka razy mnie zaskoczyła i nie przewidzialam zakończenia. Polecam serdecznie😀

,,Magiczny Ekspres" przyciągnął mnie wieloma rzeczami: zachęcającym opisem, okładką, pozytywnymi recenzjami. To początek pełnej magii i tajemnic trylogii.

Być może motyw magicznej lub po prostu niezwykłej szkoły to już odgrzewany kotlet i każda kolejna ,,naśladuje Hogwart". A jednak każda nowa jest na swój sposób wyjątkowa, każda ma coś, co sprawia, że zazdrościmy jej uczniom. Ekspres Międzykontynentalny to niesamowita szkoła... w której czai się coś złego. W końcu w niej pewnego dnia po prostu zniknął brat głównej bohaterki. A mimo to aż chciałoby się być jednym z Pawi - uczniów Ekspresu.

Książka prowadzi nas spokojnie i łagodnie przez historię, by nagle rozpędzić się i rzucić nas w wir wydarzeń, zwrotów akcji i emocji. Świetnie się bawiłam przy czytaniu ,,Magicznego Ekspresu" - to była podróż, podczas której nie mogłam się doczekać, co wydarzy się na następnej stronie, co odkryją Flinn i jej przyjaciele.

Warto też zwrócić uwagę na różnorodność bohaterów - każdy z nich ma coś wyjątkowego i ma swoją historię. Różnią się od siebie charakterami i podejściem do różnych spraw. Warto też zwrócić uwagę na główną bohaterkę - Flinn, która nie ma wiary w siebie, czuje się nie na miejscu, a mimo to czuje się związana ze szkołą, do której (według niej) nie pasuje. Polubiłam wszystkich bohaterów i nikt nie działał mi na nerwy - to chyba oznacza, że książka ma kolejny plus.

Nawet jeśli uważacie, że jesteście za starzy na książki dla dzieci, nie bójcie się próbować do nich wrócić! Można się przy nich świetnie bawić i nieraz was zaskoczą. Polecam ,,Magiczny Ekspres" i starym i młodym, każdemu, kto jest gotowy na mnóstwo magii i tajemnic.

Czym jest tytułowy środek transportu? To nie pociąg do Hogwartu ani ekspres polarny – to magiczny ekspres, którym przemieszczają się uzdolnione dzieci. Każdy, kto jest tego wart i posiada jakieś przeciwności losu, ma szansę otrzymać specjalny bilet uprawniający do mieszkania w tym pociągu. Tak, mieszkania, bo pociąg okazuje się być internatem szkoły.

W tej szkole dzieci nie uczą się magii, ale jej doświadczają na każdym kroku. Uczą się tu takich przedmiotów jak zachowanie, bohaterstwo, strategia i pewność siebie. Jest tu sporo zakazów jak np. zakaz urządzania pojedynków parkourowych czy biegania po dachu pociągu, nie można też używać telefonów czy latarek. A szczególnie nie można przekazywać wrażliwych informacji dzieciom, które nie są posiadaczami biletu, tzw. passantom. A książka właśnie o takim gościu opowiada.
„Magiczny ekspres” to idealny prezent dla każdego spragnionego nieco magii, wybrednego czytelniczo prawie nastolatka. Książka na pewno ma duży potencjał, który nie został wyczerpany. Tak naprawdę wykreowany świat spokojnie sprawdzi się jako podwaliny udanej serii. Mam nadzieję, że autorka wykorzysta go w kolejnych tomach i zaoferuje nam ekscytującą i pełną przygód podróż. Nawet jeśli książka nie była w stanie mnie w stu procentach przekonać, to i tak bym ją poleciła. Ta historia to po prostu coś innego, powiedziałbym niemal niezwykłego, a brakuje jej tylko kilku szczegółów, aby uczynić książkę czymś naprawdę dużym. Zapowiedziany jest już drugi tom, na który czekam.

Więcej na: https://konfabula.pl/magiczny-pociag-1-tom/

W tej szkole dzieci...

Jesień to szkoła. Dlatego w tym okresie czasami sięgam po książki dla młodzieży, po książki, których głównym tematem jest szkoła, uczniowie.

Tutaj mamy #magicznyekspres który jest porównywany do Harry'ego Pottera. I to z czym się zgodzę w tym porównaniu to kwestia wykorzystania "pociągu" jako magicznego miejsca. W Harrym Potterze ten element nie był wykorzystany. A mi akurat bardzo podobały się akcje w pociągu zarówno te w książce, jak i w filmie.

"Magiczny ekspres" to historia o Flinn, dziewczynce która poszukuje swojego brata. Jonte zniknął, a jedyny ślad który po nim pozostał to pocztówka, a na pocztówce pociąg.

Flinn nie odpuszcza. I pewnego dnia zauważa ten pociag, wsiada do niego jako pasażerka na gapę i próbuje odnaleźć brata. Jeszcze nie wie, jakie sekrety odkryje. Czym jest pociąg i kim są Ci ludzie, którzy w nim mieszkają.

Dla mnie to była dobra zabawa. Znowu mogłam poczuć się dzieckiem/nastolatką, która bardzo chciała znaleźć się w takim magicznym świecie, a tym bardziej w takiej magicznej szkole. Ta książka może być idealną książką dla fanów Harry'ego Pottera, ale raczej skłaniałbym się ku młodszym fanom, którzy niedawno odkryli świat Harry'ego.

Jedyne czego brakowało mi w tej książce to rozwinięcia motywu nauki, zajęć szkolnych, nauczania. Mam nadzieję, że w drugiej części jest tego więcej 💙