Lato skowronków

Okładka książki Lato skowronków Elina Rouhiainen
Okładka książki Lato skowronków
Elina Rouhiainen Wydawnictwo: Zielona Sowa Cykl: Väki (tom 1) fantasy, science fiction
Väki (tom 1)
Muistojenlukija
Zielona Sowa
2020-11-12
2020-11-12
Sebastian Musielak
YA fantasy

Myślałam, że bardziej mi się spodoba, bo zapowiadało się naprawdę fajnie, ale niestety okazało się inaczej. Książka ma zmarnowany potencjał.

Powiedzieć o tej książce, że lekko się ją czyta to jak nic nie powiedzieć. Pochłonęłam ją momentalnie, w ciągu jednej, niezbyt długiej podróży pociągiem. Lekka, niesamowita, choć momentami przewidywalna, ale naprawdę przyjemna lektura dla osób, które potrzebują trochę oddechu od klasycznej fantastyki. Ta fantastyka w Väki jest wprost urzekająca

„Väki Lato Skowronków” to dość ciekawa książka. Na początku historia mnie bardzo wciągnęła i uważam, że pomysł był genialny. Jednak potem coś poszło nie tak...
Bohaterowie zachowywali się czasami bardzo przewidywalnie, a główna bohaterka Kiuru była lekkomyślna. Gdybym ja pisała tę książkę, na pewno zagłebilabym się bardziej w temat mocy, które posiadała grupa przyjaciół.
Z pozytywnych rzeczy można wymienić kilka naprawdę ciekawych zwrotów akcji oraz niebanalny zamysł bohaterów i ich zdolności.
Uważam, że autorka zmarnowała potencjał na tę książkę, co nie zmienia faktu, że chętnie sięgnęłabym po drugą część.

Z...

"— Zgadnij, do czego podobny jest seks? [...] Do wojny na poduszki"

Jakby to skomentować... Definitywnie było to coś odmiennego od tego, w czym na co dzień siedzę. Lekkie fantasy osadzone w realiach współczesnej Finlandii, gdzie nadprzyrodzone zdolności przeplatają się z trudami codziennego życia nielegalnych, rumuńskich imigrantów.

Kiuru, główna bohaterka, ma zdolność widzenia ludzkich wspomnień pod postacią ptaków. Dai potrafi wpływać na czyjeś sny, Bollywood miesza we wrażeniach zmysłowych, a Nelu może kontrolować emocje. Razem stanowią krąg – grupę osób ze specjalnymi talentami, którym przewodzi "mocny".

Ogólnie fajna młodzieżówka, ale szczególnie mnie nie wciągnęła. Oceniam na 6/10

"— Zgadnij, do czego podobny jest seks? [...] Do wojny na poduszki"

Kiuru, główna bohaterka, ma zdolność...

Troszkę się rozczarowałam. Początek był bardzo obiecujący i bardzo angażujący. Ponad połowę książki pochłonęłam z niesamowitą łatwością. Ale później coś się psuje i na wierzch wychodzi cały ten niewykorzystany potencjał. Za mało wszystkiego. Za mało poruszenia aspektu kultury, za mało wkładu w wykonanie i charakteryzację postaci i nierówne tempo.

Książka zapowiada się bardziej obiecująco, niż jest w rzeczywistości. Początek strasznie się wlecze, a kiedy fabuła się rozkręca, też nie ma fajerwerków.
Ze wszystkich postaci najbardziej polubiłam Bollywood, ale niestety jedna jedyna nie uniesie całej książki. Zresztą tacy nietuzinkowi bohaterowie zawsze przykuwali moją uwagę.
Natomiast już z samego opisu w wykonaniu Kiuru poczułam wyraźną niechęć do Samuela. Nawet z tego, jak ona o nim myślała, malował się obrazek bogatego paniczyka, który musi mieć zawsze rację i uważa się za lepszego od innych (ach, ta moja awersja do koszulek polo). Co później zresztą tylko się potwierdziło.
Co do reszty postaci, mam do nich stosunek obojętny. Nie lubię ich za bardzo, ale też mnie nie drażnią.
Pewne jest jednak to, że raczej nie sięgnę po kolejny tom. Ta opowieść nie wciągnęła mnie na tyle, abym chciała poznać jej zakończenie.

Natomiast już z samego opisu w wykonaniu...

do reread

do reread

Książka miło mnie zaskoczyła. Ma wiele ciekawych wątków i postaci. Ciężko było mi ją odłożyć. Szkoda że nie jest bardziej popularna w Polsce.

Zdecydowanie jedna z najciekawszych młodzieżówek fantasy, jakie miałam okazję przeczytać. Wreszcie coś innego - nowe elementy fantastyczne, mieszanka kultur, inne wierzenia. Chociaż styl autorki jest po prostu przystępny, niespecjalnie wybitny, to książkę czyta się bardzo łatwo i przyjemnie.

Akcja na początku książki bywa trochę rozwleczona, ale rozumiem że mamy poznać bohaterów i tę sytuację, potem na szczęście mamy więcej zwrotów akcji, czasami nie rozumiałam niektórych sytuacji, ale ogólnie ciężko było sie od niej oderwać.