Gobelin. Demon i kuźnia

2019-10-31
2012-06-20
2011-08-09
Katarzyna Rosłan
powieść amerykańska fantasy science fiction przygoda mitologia magia

Jest to chyba jak dotąd najlepsza część, naprawdę zaczynamy rozumieć bohatera (czego się boi i dlaczego itp.),ładnie są też stworzone demony i wreszcie da się zobaczyć do czego dąży Max, a nie jak w poprzednich częściach, że ma kilka różnych rzeczy do zrobienia, a poza tym to żadnego celu. Szkoda że wątek Sary został tak porzucony, zastanawiam się po co autor w ogóle go dodawał skoro i tak zamierzał go zostawić.

Najmroczniejsza ze wszystkich części. Dużo w niej walki, śmierci i smutku. Zakończenie zaskakujące.

Tom trzeci serii"Gobelin"od samego początku różni się od pierwszej i drugiej części.
Wojnę przegrano, Księgę utracono, a wszystko ma funkcjonować pod rządami Astarotha i innych demonów. Na szczęście Akademia i całe Rowan mają szansę podnieść się z popiołów, jednak życie będzie teraz pełne wyrzeczeń i kontroli, na które niestety trzeba się zgodzić. Jednak wybuchowy temperament, dusza rebelianta i ogromna wola walki Maxa McDanielsa nie pozwolą mu siedzieć z założonymi rękami. Polegając na samym sobie, młody McDaniels wyrusza w nieznany świat, aby dokonać zemsty i zniszczyć największego wroga.

"Demon i kuźnia"to to książka, w której dzieje się bardzo dużo. Po raz kolejny jest to opowieść drogi, podczas której obserwujemy przemianę bohatera . Max w trakcie wyprawy niesamowicie dorasta, ale też, niestety doświadcza wiele złego.
Tom trzeci jest zdecydowanie bardziej brutalny i bardziej mroczny od poprzednich części, a demoniczne prawa zostały bardzo ciekawie przedstawione. Na uwagę zasługują odniesienia do mitologii, historii i ważnych postaci z całego świata, które dodają realizmu.
Chociaż dzieje się tu bardzo dużo, opowieść toczy się w odległych zakamarkach świata, a zwrotów akcji nie brakuje, to jednak książkę czytałam dosyć długo, dawkując sobie nowe sytuacje małymi porcjami.

Sam finał znowu jest emocjonujący i zaskakujący. Dochodząc do końca ostatniego rozdziału, już ma się ochotę sięgnąć po czwarty tom, ponieważ Henry H.Neff wie jak budować napięcie i rozbudzać wyobraźnię czytelnika.

Trudno mi powiedzieć dla jakiego wieku przewidziana jest ta książka-myślę, że będzie idealna dla starszej i młodszej młodzieży, bo dla dzieci będzie zbyt długa, za mroczna i za bardzo skomplikowana. Dorośli miłośnicy fantastyki też powinni czuć się usatysfakcjonowani.

Uwagę jak zawsze przyciąga szata graficzna. Autor książki jest jednocześnie ilustratorem, który stworzył piękną okładkę, klimatyczne ilustracje i rysunkowe mapy, co sprawia, że seria"Gobelin"jest kompletną i spójną całością.

Trzeci tom serii Gobelin okazał się być prawdziwym arcydziełem! Z magicznej historii o nastolatku uczącym się w szkole magii Rowan, umiejscowionej w naszym świecie, przenosimy się nagle do zupełnie innej opowieści, tak jakby książka przegatunkowała się w high fantasy o wielkim rozmachu, z mrocznym tłem, dojrzałym bohaterem i wieloma wątkami, które wycisnęły z moich oczu łzy. Byłam szczerze oczarowana tym, co zaserwował nam w tym tomie Henry H. Neff! Razem z Maksem mieliśmy okazję wynieść z lektury książki wiele nauk, gdzie szczególnie jedno zapadło mi w pamięć: Nawet najstraszniej wyglądający potwór może kryć w sobie dobre serce. Maks przyswoił sobie tę lekcję w krainie Blys, w pewnym niepozornym gospodarstwie. To od tego miejsca zaczęła się akcja, która trzymała mnie w ryzach napięcia i całkowitego zauroczenia aż do samego końca książki. I szczerze, mam ciągle wrażenie, że nie jestem w stanie Wam przekazać, jak wielkie wrażenie zrobiła na mnie ta książka. Nawet gdy teraz opisuję Wam niektóre momenty, znów ściska mnie serce, a w oczach pojawiają się łzy. To było piękne. Szczerze, nie spodziewałam się, że z historii przedstawionej w "Obrońcy Rowan" wyewoluuje takie cudo. Czytajcie. Ja będę czytać dalej, czwarty tom już całe szczęście czeka na półce. Będę wypatrywać polskiej premiery ostatniego, piątego tomu. Bo jestem pod wrażeniem. Ogromnym.

Nastał czas podejmowania tak zwanych "słusznych" decyzji - pytanie tylko, czy będą one słuszne i sprawiedliwe dla wszystkich.
Świat się zmienił, demony królują, Akademia Rowan musi przystosować się do nowych realiów i wybrać czy chce walczyć, czy służyć. Max i David decydują się w mniejszym lub większym stopniu na opuszczenie murów akademii, aby zmierzyć się z własnymi demonami i przeznaczaniem. Czy Pies Rowan i Młody Czarnoksiężnik odnajdą właściwą drogę i ocalą nie tylko ludzkość ale i własną skórę?
Najważniejsza sprawa -"Demon i kuźnia" to trzeci i moim zdaniem najlepiej napisany tom serii "Gobelin". Dlaczego?
Po pierwsze bohaterowie nareszcie opuszczają Akademię Rowan, dzięki czemu w końcu mamy szerszy ogląd na sytuację, jaka panuje na świecie i poznajemy losy całej ludzkości, a nie tylko małej grupy kryjącej się za murami akademii . Dzięki temu dostajemy bardziej rzeczowy i rozbudowany obraz rzeczywistości oraz zapoznajemy się nowym podziałem sił. Dodatkowym atutem są nowe mapki, które przybliżają czytelnikowi losy postaci.
Po drugie dostajemy znacznie lepiej poprowadzone i rozbudowane wątki – różnicę naprawdę widać- wprowadzone zostaje wiele nowych postaci zwłaszcza magicznych, które przestają być anonimowymi stworzeniami wpisanymi w schemat zamiast tego dostają indywidualne charaktery, a akcja książki znacznie zwalnia w porywaniu z drugim tomem dając czytelnikowi więcej czasu na wciągnięcie w fabułę.
Po trzecie niesamowita metamorfoza Maxa. To, co w „Demonie i kuźni” spotyka młodego Psa Rowan nie tylko kilkakrotnie złamało moje biedne zaczytane serce , ale również kompletnie zmieniło głównego bohatera, zmuszając go by dorósł i zmierzył się z konsekwencjami swoich własnych decyzji.
Po czwarte… Ogólnie rzecz ujmując "Demon i kuźnia" jest moim zdaniem naprawdę dobrze napisany i nawet jeśli dwa poprzednie tomy czerpały gdzieniegdzie inspirację z innych książek, tak tutaj odniosłam wrażenie, że autor ostatecznie odnalazł swój styl, dzięki czemu wreszcie poczułam unikalny klimat historii, który mam szczerą nadzieję rozgości się w „Gobelinie” już na dobre.
Na koniec dodam, że podczas lektury naprawdę dobrze się bawiłam i z nieskrywaną ciekawością sięgnęłam po kolejny tom znacznie wcześniej niż planowałam. "Demonowi i kuźni" z czystym sumieniem daję 9/10. Jeśli ktoś się jeszcze nie skusił na tę serię, to polecam nadrobić chociażby dla tego tomu.

A gdyby tak dzięki jednej starej księdze świat się zmienił? Potwory, których się boimy wypełzły spod łóżek? I wyobraźmy sobie, że tak właśnie się stało. Świat Maxa jaki znał przestał istnieć. Teraz glob jest podzielony na księstwa między strasznymi demonami. Rowan się poddało, ale zaczęło się odbudowywać. Ludzie całkowicie poddali się żądą demonów, co nie pasuje naturze Maxa. Widać było jak bardzo go osłabia bierność pani Richter. On chce walczyć, on nie chce być podporządkowany jakimś demonom. Tylko, że nic nie jest już takie samo. Wszystko się zmieniło. David w tajemnicy coś opracowuje. Nie dzieli się swoimi pomysłami z przyjacielem. Z nikim z Rowan. Niektórzy ludzie wolą nawet oddać swoją duszę demonom, by żyć między nimi, z dala od Rowan, na nieznanych im teraz ziemiach. Czy Max będzie w stanie coś zmienić? Młody chłopak myśli, że tak i ucieka z azylu. Rozpoczyna się jego samotna tułaczka po niebezpiecznym świecie demonów, gdzie człowiek nie ma prawa bytu. Na swojej drodze spotyka dziwnych ludzi, dziwne potwory. Dowiaduje się, że między królestwami może dojść do wojny domowej. Demony są łase na "tron" Astarotha. W końcu sam staje się zabawką potężnego demona - Prusiasa. Czy Max będzie z powrotem wolnym człowiekiem? Czy ktoś mu pomoże? O tym musisz przekonać się sam.

Ta część zdecydowanie do mnie nie przemawiała. Po doskonałej drugiej Księdze, ta wprowadziła totalny chaos czytelniczy we mnie. Moje mieszane uczucia co do tej części zostały rozwiane dopiero przy 20 rozdziale, a Księga ta miała ich 28! Ja już byłam sfrustrowana tym impasem w tej Księdze, choć zdaję sobie sprawę, że był on potrzebny, po tak emocjonującej drugiej części! Jednak dla mnie to była okropna męczarnia. Ale co do pozytywów. Świetna kreacja Maxa. On już jest dla mnie mężczyzną, który wiele przeszedł. Po makabrycznych przeżyciach w Rowan postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Jest żądny zemsty, chce przyprowadzić ład i porządek, ma dosyć bycia poniżanym, bycia pionkiem. Wie czego chce, jest świadomy swojego męstwa, odwagi i to dodaje mu skrzydeł. Dopóty, dopóki nie zostaje niewolnikiem potężnego Prusiasa. Staje się on jego zabawką, rozrywką. I to tutaj zaczęła się ta akcja, która mnie całkowicie pochłonęła! W dobrym momencie Księgi zjawił się sam Astaroth, nawet nie wiecie jak się cieszyłam. To dzięki niemu dowiedział się o planach Davida. Zaś sam finał Księgi to kosmos. Totalnie nie spodziewałam się tego, po tak kiepskim w moim odczuciu początku. Warto było pomęczyć się, bo finał zapowiada coś dobrego, coś co na nowo mnie pochłonie w czytaniu tej Serii.

...a gdyby tak świat się zmienił? Wyobraźcie sobie, że lasy i puszcze porastają ziemię. Nie ma autostrad i samochodów, zatruwających świat fabryk i przemysłu... Mamy za to czyste powietrze, rzeki i oceany. Miły obrazek? Oddacie za to własną wolność, życie, a może duszę?
Po wydarzeniach z drugiego tomu Rowan zmuszone jest podpisać traktat pokojowy. Ludzie powoli zapominają czym było kino, samolot, czy elektryczność, a wszystkie wydrukowane książki zaczynają blaknąć 😱
Czy wszyscy tak łatwo się na to zgodzą? Czy Max powstrzyma swój gniew? Jakie plany ma David i dyrektor akademii? 🤔 Demony zjawią się już niebawem...

W trzecim tomie cyklu Gobelin dzieje się naprawdę wiele. Choć początek jest dosyć spokojny, a autor przypomina co działo się w poprzednich tomach, to przyznam, że ta część - "Demon i kuźnia" była jak na razie najlepsza. Mamy niesamowite opisy walki, inne spojrzenie na potwory i niektóre demony, no i oczywiście mnóstwo przygód. Moje serce zostało trzykrotnie złamane, i choć jednego ciosu się spodziewałam, to pozostałe były dla mnie dużym zaskoczeniem 💔😢
Autor pisze coraz lepiej, ilustracje dodają smaczku, a problemy opisane w tej powieści są bardziej złożone i wymagają od młodego czytelnika chwili refleksji. Świat nie dzieli się tylko na dobro i zło, biel i czerń...
Trzeci tom spowodował, że mam duże oczekiwania co do kolejnych odsłon tej serii :)

2081

...i dobre zakończenie.

...i dobre zakończenie.

Po trzecią część 'Gobelina' sięgnęłam po kilku latach, ale bardzo szybko weszłam w jego klimat i przypomniałam sobie bohaterów. Gatunku science fiction w sumie nie czytam, ale skusiło mnie (nieuzasadnione) podobieństwo do uwielbianego przeze mnie Harrego Pottera i cieszę się, że traafiłam na tę książkę. Jest naprawdę dobra i przemyślana, a przemianę oraz przygody Maksa śledzi się niezwykle przyjemnie.
Bardzo żałuję, że Świat Książki nie wydał czwartej części 'Gobelina'.

Najlepszy tom serii z tych wydanych w Polsce

Najlepszy tom serii z tych wydanych w Polsce