Gobelin. Drugie oblężenie

2019-04-10
2010-01-01
2008-10-23
Katarzyna Rosłan

Moim zdaniem lepsza od poprzedniczki, m.in. dzięki wyjściu ze szkolnej otoczki. Dobre rozbudowanie poprzedniej części, szczególnie relacji między bohaterami.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie czytałem 1 części, ale 2 mnie oczarowała. Pełna alcji, fantastycznych miejsc i stworzeń, do tego ani przez chwile podczas czytania nie da się nudzić. Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Trochę się zawiodłam po tej części, główny bohater przechodzi największą przemiane bez nas (to jak uczył sie w tym zamku w sidh (chyba tak to sie pisze)),i walczy z największym wrogiem, co (według mnie) powinno zdażyć sie w ostatniej lub przed ostatniej części.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Takie meh. Bohaterowie są mi obojętni i to chyba największy problem jaki mam z tą książką, bo jak nie lubię bohaterów to nie obchodzi mnie co się z nimi dzieje i nie przywiązuje się do książki. I przez to mi się nie podobała, mimo, że działo się w niej całkiem sporo. Czytało mi się ją bardzo wolno i nie mogłam się wciągnąć. Średnie i chyba bardziej nie polecam niż polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Cieszę się, że postaci nabrały kolorów.
I dawno nie spotkałam się z serią, gdzie główny bohater, mimo iż jest naprawdę silny, to jednak jego przyjaciel to ktoś, na kim głównie polegają. Miłe zaskoczenie.

Cieszę się, że postaci nabrały kolorów.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

NIE wiem za bardzo, co powiedzieć na temat tej książki. Coś w tym jest... Ale jednak tylko coś. Powieść na początku się rozwija, a brak niespodzianek i ciągły motyw Astarotha to zwlekają. Jednak o czymś nam ta książka powinna powiedzieć. Stron nie brakowało, a później czytało się już miło, więc ok - dla fanów pierwszej części podejdzie. Fenomen i arcydzieło jednak tym nie są... Co rzec, to rzec.

Bardzo dobry tom. Nawet ciekawszy niż pierwszy. Bardzo dużo się działo.

Bardzo dobry tom. Nawet ciekawszy niż pierwszy. Bardzo dużo się działo.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jako zwolenniczka wszystkiego, co ma w sobie magię, z niecierpliwością sięgałam po drugi tom serii Gobelin, byle jak najszybciej poznać dalsze losy Maxa i jego przyjaciół. I tutaj, tak samo jak w przypadku pierwszego tomu, muszę pochwalić język i styl, za co wielkie brawa dla tłumacza, ponieważ książkę czyta się szybciutko i bardzo przyjemnie. Pod tym względem jest wręcz idealna dla młodszych czytelników.

Jeśli chodzi o fabułę, to jak na drugi tom przystało, akcja się rozkręca. Mamy więcej postaci, więcej magii, tajemnic, niewyjaśnionych zagadek i oczywiście ruchów ze strony zła. I wszystko pięknie, tyle że miałam wrażenie, że za bardzo chaotycznie. Akcja gna do przodu cały czas, praktycznie nie mamy chwili wytchnienia, bo ciągle coś się dzieje. Nie narzekam, ale czasami przydałoby się trochę ciszy przed burzą.

Max i David wyruszają w dość niebezpieczną podroż, by odnaleźć zaginioną księgę, która może pomóc im pokonać samego Demona Zła (który swoją drogą jest dla mnie dość intrygującą postacią, której jeszcze nie rozgryzłam, co jest super). Podobały mi się ich przygody, chociaż i tak to zakończenie skradło moje serce, było naprawdę świetne i czytałam je z zapartym tchem. Czuję niedosyt, dlatego całe szczęście, że kolejny tom mam już na półce.

Nie mogę też przejść obojętnie obok wydania książki, które jest CUDOWNE. Piękna okładka, a do tego co jakiś czas pojawiające się w środku świetne ilustracje. No i rzadko też zdarzało się, żebym dostrzegła jakąś literówkę, widać więc, że książka wydana jest z sercem.

Naprawdę polecam tą serię wszystkim - zarówno starszym jak i młodszym czytelnikom. A za możliwość przeczytania i zrecenzowania dla Was książki serdecznie dziękuję WYDAWNICTWU MAMANIA! (@wydawnictwomamania).

IG: @domireads_

"Gobelin" to seria składająca się, z póki co, 4 tomów. "Obrońca Rowan" czyli część pierwsza wprowadza czytelnika w nowy świat pełen magii, przedstawia bohaterów i powolutku, powolutku ukazuje początek zła, które zaczyna pojawiać się w nowym, magicznym życiu, młodego głównego bohatera Maxa McDanielsa. O pierwszy tomie już pisałam, więc teraz krótko. Podobał mi się. 😁

A jak się sprawy mają w przypadku tomu drugiego pt. "Drugie oblężenie"?
Z całą pewnością w tej części mamy więcej akcji, więcej magii, więcej wykorzystywanych umiejętności, więcej spisków i zdecydowanie więcej szerzącego się zła.
Ale czy więcej znaczy lepiej?

Bardzo liczyłam na to, że drugi tom pchnie całą fabułę do przodu, dzięki czemu nie będę mogła się od książki oderwać. Czy tak było? Postaram się opisać swoje luźne odczucia, tak aby nie spoilerować pierwszego tomu. 😁

Sama nie wiem co mam myśleć o tej części. Zdecydowanie dzieje się więcej. Z tym, że jakoś nie mogłam się wkręcić w całą akcję. Fabuła gnała przez co, według mnie, w niektórych momentach było dość chaotycznie. Nie ukrywam, że pytałam samą siebie "ale jak?" i niestety nie uzyskiwałam odpowiedzi. Zdaję sobie jednak sprawę, że młodszy czytelnik może nie mieć takich pytań, a z zapartym tchem czytać książkę w poszukiwaniu jeszcze większej ilości akcji. Bo trzeba przyznać, że podczas tej lektury nie można się nudzić. Nie ma zbędnych opisów, trochę bardziej poznajemy specyfikę mocy głównych bohaterów. Dokładniej poznajemy głównego antagonistę. Bohaterowie są ciut lepiej rozpisani niż w poprzednim tomie, lecz dalej uważam, że można by wyciągnąć z nich jeszcze więcej.

Były w książce dwa bardzo ciekawe momenty. Jeden mnie zaskoczył, drugi rozczarował. Autor postanowił przedstawić nam pochodzenie Maxa, co ogromnie mnie ucieszyło. Niestety zostało to bardzo spłycone, a cały wątek był dla mnie mało zrozumiały. Czytałam dalej z myślą "ale o co chodzi?". Na szczęście później troszeczkę się wszystko rozjaśniło, niemniej ten moment bardzo mnie rozczarował.

Ale za to później było pozytywne "o!", które wynagrodziło mi kilka poprzednich rozdziałów.

Oczywiście najmocniejszym punktem tej części jest zakończenie. I muszę przyznać, że zakończenie takie, którego się nie spodziewałam. Dzięki niemu z czystą przyjemnością sięgnę niedługo po trzeci tom. Mimo kilku niuansów, przez które można powiedzieć, że książka nie jest idealna, dalej śmiało polecam Wam całą serię "Gobelin". Warunek? Musicie lubić książki pełne akcji i przygody! 😁
Już niedługo z przyjemnością przeczytam 3 tom!

W książce pojawia się kilka rzeczy, które były się w Harrym Potterze.
Są to drobnostki, ale są. Podam Wam przykłady:

💥W szkole pojawia się dział ksiąg zakazanych.
💥Aby wydostać się z jednego miejsca trzeba z odpowiednią prędkością wjechać w ścianę.
💥Została wynaleziona tkanina niewidka, pod którą człowiek staje się niewidzialny.
💥Prosiaczek został wyciągnięty z walizki.
😁
Przypomina Wam to coś?

A jak...

Niesamowite przygody Maxa McDanielsa po raz drugi! Uwaga na spoilery z pierwszej części.

Siły Wroga próbują odzyskać Księgę Thotha. Księgę, w której kryje się niebezpieczna magia zdolna do kontrolowania ludzkiego życia. Żeby temu zapobiec Max wraz z Davidem i resztą załogi wyruszają w niebezpieczną podróż. Wchodząc w drogę Astarothowi trafiają do Europy, by rozwiązać pewną zagadkę i zdobyć księgę przed demonem. Chłopcy podczas swojej podróży trafiają na liczne przeszkody, a także do miejsca, w którym czas płynie zupełnie inaczej. Do miejsca zwanym Sidh, krainy pełnej nieścisłości. To doświadczenie zmienia Maxa i odkrywa przed chłopcem pewną tajemnicę, której rozwiązania się nie spodziewał.

Od samego początku autor wrzuca chłopców w wir akcji. Max rozkwita, a jego ćwiczenia na Torze przynoszą mu duży rozgłos. Każdy w Rowan wie kim jest Max i co potrafi. Podobało mi się również rozwinięcie postaci Davida i to, że nie tylko Max był kluczem do odnalezienia księgi. Gdyby nie David, Akademia Rowan nie dałaby rady. Choć cherlawy, potrafi zaskoczyć drzemiącą w nim mocą. Podziwiam tego chłopca za wytrwałość w dążeniu do celu. Serio, nic nie było go w stanie zatrzymać. Nawet incydent z okrutnym demonem. Na osobne słowa zasługuje również Cooper, bo gdyby nie on nasi bohaterowie z pewnością nie zaszliby tak daleko. Nie mogę zapomnieć również o Mamuśce, która to jak zawsze rozświetla swą postacią najgorsze chwile. W tym tomie poznajemy również siostrę Mamuśki. Oj, pomiędzy tymi dwiema, aż sypią się iskry! A ich polowanie na pewnego doktorka, wywoływało uśmiech na mojej twarzy. Już nie wspomnę o sytuacji z kastetem! Tutaj zaśmiałam się w głos.

Sama akcja przyspiesza. W tej części było jej zdecydowanie więcej i to jest duży plus tej opowieści. Dzięki temu, że w książce nie ma fragmentów, które niewiele wnoszą do fabuły, strony przewracają się same. Najbardziej w tej części pdobał mi się motyw podróży. Bohaterowie zostali zmuszeni do opuszczenia Rowan i tym samym wyruszyli w podróż do Europy, w której toczy się wojna. Świat się zmienił po nadejściu Astarotha. Na światło dzienne wyszły najgorsze poczwary z najgorszych. Wstrętne wielołaki, ohydne gobliny, a nawet przerażające ogry! Sytuacji, w których bohaterowie walczyli o życie nie zliczę! A wyprawa do krainy Sidh była cudowna. Bardzo podobało mi się rozwiązanie z płynącym tam czasem i fakt, że pobyt w tamtym miejscu Maxa odmienił. Chłopiec dostał prawdziwą lekcję przetrwania i możliwość poznania pewnej staruszki. Staruszki, która wiele w jego życiu zmieniła.

Sam koniec książki i działania, które Max musiał podjąć biorąc pod uwagę, pewną klątwę i stan swojego przyjaciela, zwiastują ogrom akcji w części następnej. Nie mogę się już doczekać, kiedy znów zagłębię się w świat pełen Starej Magii i walki o lepsze jutro.

PS Mam nadzieję, że pan Sikes otrzyma to, na co zasłużył.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Mamania

Link do naszego instagrama: https://www.instagram.com/p/CFHE78aBrnN/?utm_source=ig_web_copy_link