Czarna Operacja

Cykl: Kryptonim ultrafiolet (tom 2) | Seria: Seria z nitką
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
kahori

Od pierwszego spotkania Janka i Kuby minął rok. Skończyła się szkoła, ale Janek nigdzie nie wyjeżdża – rodzice kupili nowe mieszkanie i trwa przeprowadzka. Na szczęście do Warszawy wpada Kuba. Wyludniona i senna stolica nie wydaje się wymarzonym miejscem do spędzania wakacji, ale przygoda jest na wyciągnięcie ręki. Splot okoliczności wciągnie chłopaków w centrum niebezpiecznych wydarzeń. Gra toczy się o wysoką stawkę: niezwykle cenny wzór, który zrewolucjonizuje rynek IT...
Szpiegostwo przemysłowe, intrygi i bezwzględna międzynarodowa szajka… Przyjaciele nie zdają sobie sprawy, w jakie kłopoty się pakują.

źródło opisu: http://nk.com.pl/

źródło okładki: http://nk.com.pl/

Aaron | 2013-05-04
Przeczytana: maj 2013

Przy pierwszej połowie trochę się ponudziłem, ale w dalszej części akcja poszła trochę do przodu.
Nie jest jednak tak wciągająca, aby nie można było się od niej oderwać.
"Kiedy zegar ..." zdecydowanie lepsze. Gdyby autorka napisała trzecią część to już bym jej nie przeczytał.

Książka napisana ciekawie. Z każdą stroną akcja nabiera coraz większego tępa. W każdym rozdziale dwaj przyjaciele Janek i Kuba natrafiają na coraz nowsze i dziwniejsze ślady. W śledztwie pomaga im Marta. Razem mają wiele przygód, np. śledzą podejrzanych, odwiedzają Instytut Technologii Elektronicznej, oszukują strażnika aby niepostrzeżenie wejść do budynku.

Niestety napotkałam na kilka minusów:
1. Jak w każdej książce autorstwa polskiego, znajduje się tu wiele, trudnych do zapamiętania nazwisk, co utrudnia połapanie się w książce, a więc czasami można się pogubić.

2. Autorka dodała za dużo opisów drogi i nazw ulic, co po pewnym czasie staje się nudne.

3. Za bardzo jest przeskoków w akcji: najpierw czytamy o spiskowcach, a potem przenosimy się np. do domu Janka.

Ale tak poza tymi trzema minusami to naprawdę POLECAM :)

Taasteful | 2014-01-29

Po przeczytaniu pierwszej części nie mogłam się doczekać kolejnej wycieczki do biblioteki, aby wypożyczyć "Czarną operację". Wiele recenzji twierdzi, że "Kiedy zegar..." było lepsze, jednak ta książka wcale nie jest zła! Styl pisania autorki naprawdę ma swój urok, mimo że niektórzy mogą szybko znudzić się bardziej rozbudowanymi opisami. Akcja bynajmniej nie rozgrywa się szybko, ale widać, że wszystko zostało starannie zaplanowane - fałszywe tropy, niepewność, luki w informacjach... Niemniej jednak autorka potrafi zaskakiwać - przeskoki w akcji są tak udane, że nigdy bym nie przypuszczała, że dwa światy tak łatwo wplączą się w ten sam obieg wydarzeń!

Na samym początku czytelnik może się nudzić. Przeprowadzka, Kuba poznaje Warszawę - tak jak wcześniej Janek zaznajamiał się z Kazimierzem Dolnym. Jeśli chodzi o szajkę przestępców, jak zawsze myliłam się z nazwiskami postaci! Nie mam pojęcia jak to u mnie jest, ale nigdy nie mogę zapamiętać, która postać jest którą. Dopiero kiedy...

buschka | 2011-01-11

„Czarna operacja” przenosi nas do Warszawy. Minął rok od poznania się chłopców. Nadeszły kolejne wakacje i to tym razem Janek jest zmuszony zostać w domu, gdyż jego rodzice zapoczątkowali szaleństwo pod tytułem „przeprowadzka”! Kubie również groziła wakacyjna bezczynność. Dlatego chłopcy wpadli na pomysł, że spotkają się tym razem u Janka, w Warszawie. Janek oprowadzi kolegę po mieście, może trafią znów na jakąś tajemnicę? Choć mało prawdopodobne jest by dwa razy mieli aż takie szczęście! A poza zwiedzaniem i szukaniem przygód, pomogą rodzicom Janka w przeprowadzce. Zresztą w to pandemonium zaangażowana jest cała rodzina, łącznie z wujkami i dziadkami.

Początkowo chłopcy zaaferowani zwiedzaniem miasta, nie odczuwają braku przygód. Ale stopniowo zaczyna im się nudzić. Kiedy zrezygnowani, dochodzą do wniosku, że tych wakacji nie da się już uratować, wpadają na trop czegoś niezwykłego, co wakacje w mieście czyni atrakcyjnymi do granic możliwości. Kolejna tajemnica. Tym razem...

wiolusia102 | 2011-11-08
Przeczytana: 07 listopada 2011

Świetna książka. Bardzo szybko się ją czyta. Polecam wszystkim fanom powieści przygodowych. Agnieszka Błotnicka jest świetną powieściopisarka dla młodzieży. Z niecierpliwością czekam na kolejne jej książki.

Kanakuji | 2012-12-16

Fajna książka bardzo ciekawa, podoba mi się.

meggie | 2011-06-20
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 18 czerwca 2011

Książka o wiele nudniejsza od pierwszej części, ale też ciekawa, pomimo że przez ponad pół książki nic takiego się nie dzieje.

Opowiada o Janku i Kubie, dwóch przyjaciołach, od których pierwszego spotkania mija rok. Ale teraz to Kuba ma przyjechać do Janka do Warszawy, gdzie trochę pomoże przy przeprowadzce do nowego mieszkania. Tym razem jednak chłopcy są pewni, że nie spotka ich żadna przygoda. Jednak los płata im figla i zupełnie przypadkiem, tak jak i w tamtym roku, wpadają na trop szajki, która pragnie wykraść cenny wzór tańszego pozyskiwania grafenu.

Tak jak i pierwszą część polecam dla zabicia nudy w wakacyjne dni.

anka16 | 2012-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2012

Szczerze powiedziawszy koniec mnie mile zaskoczył.
Jak cała pozycja była dosyć nużąca, zakończenie okazało się naprawdę interesujące.

Myia | 2012-01-14
Przeczytana: 2012 rok

Ponieważ mam dosyć dobrą dedukcję starałam się omijać sytuację u zbirów.
Książka jest ciekawa porywająca i intrygująca...

Magausia_1998 | 2012-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2012

Kolejna świetna książka Agnieszki Błotnickiej !!! Po prostu nie umiałam się od niej oderwać ;P