pamiętniki, historia
Pistacia

Zbiór czternastu esejów publikowanych w czasopismach, głównie w „Twórczości”, w latach 1956-1961. Na kanwie omawianych dzieł historycznych, literackich bądź pamiętników, obejmujących czasy zamierzchłe aż po drugą wojnę światową, autor snuje erudycyjne rozważania o przeszłości, często przeplatane refleksjami nad współczesnością, a także osobistymi wspomnieniami.

[opis wydawcy]

Jonasz | 2014-02-21

Zbior esejow, artykulow i recenzji, mozna polecic wylacznie dla “hardcorowych” milosnikow Jasienicy. Tych, ktorzy musza przeczytac wszystko. Ksiazka te nie wnosi wiele do tematyki. Ksiazek i prac naukowych omawianych (recenzowanych) w zbiorze nikt juz chyba nie czyta, argumenty stawiane zas przez autora sa w wiekszosci powtorzeniem, tych z innych, bardziej znanych prac Jasienicy.
Jednym esejem, ktory przykul moja uwage to ten traktujacy o obrazie nacjonalizmu w “Ogniem i mieczem” Sienkiewicza. Jest nabardziej orginalny i, wydaje mi sie, zachowal sporo aktualnosci. Drugi, choc przeczytalem juz mniej uwaznie, to rozwazania o Powstaniu Styczniowym, ktorego rocznice obchodzona w zeszlym roku (2013).

wishjet | 2013-09-29

Jasienica należy do tej grupy historyków, których nazywam publicystami historycznymi. Bardzo lubię tego typu pisanie: żywe, ciekawe, dalekie od sztampy i nudy. Tematyka "Tylko o historii" bardzo szeroka - od starożytności po II wojnę światową. Podstawą każdego z esejów jest albo świeżo wydana (przełom lat 50/60) książka (w tym np. "Zielone oczy" Stanisława Cata Mackiewicza, którą ostatnio "opiniowałem"), albo jeden ze znanych, klasycznych utworów literackich (Balladyna, Ogniem i mieczem).

Na marginesie tego ciekawego zbioru, kilka refleksji:
1. Czytając takiego erudytę jak Jasienica trudno nie uświadomić sobie sporych luk we własnej wiedzy (smuteczek).
2. Co prawda w posłowiu wspomniano o pewnej liczbie ingerencji cenzorskich, ale podobno niezbyt dużej. Jeżeli tak, to zaskakująco wiele rzeczy zostało "puszczonych", w szczególności w oryginalnych tekstach publikowanych w "Twórczości" i "Przeglądzie Kulturalnym" (zdumienie).
3. W kilku esejach z neoficką gorliwością namawia...

Gedpoz | 2012-03-15
Przeczytana: 15 marca 2012

Książka raczej dla miłośników historii, czyta się ją dość dobrze chociaż bywają fragmenty nie co przynudzające. Styl jest typowy dla Jasienicy, dużo anegdot i dygresji także często odchodzi od głównego tematu przez co jednak książka jest ciekawsza bo porusza wiele historycznie ciekawych kwestii. Same eseje pozbierana przede wszystkim z "Twórczości" naznaczone są już śladem czasu, ale nadal czyta się to dość dobre jednak
polecam miłośnikom Jasienicy i historycznych ciekawostek !

cesar58 | 2012-05-26
Przeczytana: 26 maja 2012

W miarę ciekawy zbiór esejów. Niektóre z nich są bardzo ciekawe, lecz część jest jednak bardzo przeciętna. Dla fanów historii może być to bardzo wartościowa pozycja przedstawiająca punkt widzenia i opinie wybitnego historyka. Zawiera sporo ciekawostek, które mogą zaskoczyć i zaciekawić.

| 2016-01-29
przemo_ignacy | 2015-09-23