Histoire de l'hystérie
83-04-03978-8
histeria, medycyna, psychiatria
zdrowie, medycyna

Książka próbuje odpowiedzieć na pytanie o naturę histerii. Sporo w niej nawiązań do ogólnej historii medycyny i psychiatrii, sporo rozważań o naturze ludzkiej. Takie ujęcie narzuca sam temat, pewna nieuchwytność histerii jako choroby, trudności w jej zdefiniowaniu, a także jej związek z rozmaitymi szokującymi zjawiskami w historii społecznej. Stąd w książce wiele informacji, które ponad...

Stąd w książce wiele informacji, które ponad wszelką wątpliwość zainteresują każdego czytelnika książek popularnonaukowych: o procesach czarownic i przypisywaniu histerycznych symptomów diabłu, o mesmerowskich seansach magnetycznych podszytych erotyzmem, o powstaniu teorii i nazwy tak modnych jeszcze w XIX w. „waporów”, o początkach hipnozy.
Czytelnik zainteresowany medycznym aspektem zagadnienia znajdzie wiadomości na temat m. in. początków psychoanalizy, koncepcji Freuda oraz przyczyn nasilenia występowania histerii po I wojnie światowej. W książce znaleźć też można wyjaśnienie niektórych zjawisk parapsychologicznych.

yavosz | 2016-09-06
| 2015-10-14